emptygif
Newsletter
Home Koncerty Recital i Poezja śpiewana „Źródło” - przyjaciele śpiewają Jackowi Kaczmarskiemu

„Źródło” - przyjaciele śpiewają Jackowi Kaczmarskiemu

Organizator: SWIK Nasze Miasto Wrocław

„Źródło”  - przyjaciele śpiewają Jackowi KaczmarskiemuO wydarzeniu

O wydarzeniu

W kwietniu minie 19. rocznica śmierci największego polskiego barda, Jacka Kaczmarskiego. Od kilku lat środowisko skupione wokół Wrocławskiego Salonu Jacka Kaczmarskiego organizuje specjalny koncert pt. „Źródło” - przyjaciele śpiewają Jackowi Kaczmarskiemu, w którym twórczość barda przypominają jego muzyczni spadkobiercy. Na rocznicową imprezę zapraszamy 16 kwietnia do Starego Klasztoru. „Źródło” - przyjaciele śpiewają Jackowi Kaczmarskiemu bilety na koncert już w sprzedaży.

„Źródło” 2023 

Na scenie w Sali Gotyckiej wystąpi KWARTET PROFORMA - od lat propagujący twórczość tria Kaczmarski - Gintrowski - Łapiński, znany szerszej publiczności ze wspólnych koncertów z Kazikiem Staszewskim. KWARTET PROFORMA zaprezentuje, przygotowaną specjalnie na tę okazję , pełną wersję kultowego programu MUZEUM, tria Kaczmarski - Gintrowski - Łapiński.

Program „Muzeum” powstał w 1981 roku w oparciu o wybrane dzieła polskiego malarstwa historycznego. Jego intencją było umieszczenie polskich doświadczeń okresu „Solidarności” w perspektywie historycznej tak, by odbiorca pojął, że jest świadkiem procesu, a nie jakiegoś wyjątkowego wydarzenia.

Podczas koncertu ŹRÓDŁO 2023 usłyszymy również program DIALOGI BARDÓW – PIEŚNI O WOLNOŚCI, MIŁOŚCI I ŚMIERCI /Kaczmarski, Wysocki, Okudżawa, Kryl, Galicz.../ Koncert oparty będzie na osi odwiecznych tematów pieśni bardowskiej: o sensie naszego życia, granicach ludzkiej wolności, o potrzebie miłości i perspektywie śmierci. Wszyscy z wymienionych w tytule bardów pozostają w kręgu tych wątków i dialogują między sobą. Nieobce są im też tematy wojny i trudnej historii europejskiej. Wydaje się zasadnym zestawienie różnych punktów widzenia, a przede wszystkim odmiennych stylistyk wypowiedzi i ekspresji. W doborze bardów nie boimy się sięgnąć po piosenki antyreżimowych twórców rosyjskich, które przecież wielu pokoleniom słuchaczy przynosiły nadzieję i stanowiły namiastkę brakującej wolności.

W koncercie DIALOGI BARDÓW wezmą udział:

  • Antoni Muracki : gitara klasyczna, barytonowa, śpiew, tłumaczenia
  • Piotr Kajetan Matczuk : gitara akustyczna, fortepian, instr. elektroniczne, śpiew
  • Witold Cisło : bas, perkusjonalia, bałałajka, gitary

Koncert ŹRÓDŁO 2023 otworzy PRZEMYSŁAW GRUDZIŃSKI - laureat festiwalu Źródło 2022 oraz Nagrody im. Władysława Stasiaka.

Zobacz więcej

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też