Lutosławski | Mozart | Maliszewski - Koncert symfoniczny
Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

O wydarzeniu
Zapraszamy na koncert symfoniczny Lutosławski | Mozart | Maliszewski - bilety już dostępne!
Artyści i program koncertu:
- Aleksander Dębicz | fortepian
- Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
- Przemysław Neumann | dyrygent
Witold Lutosławski – Mała suita na orkiestrę symfoniczną
Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert fortepianowy A-dur KV 488
przerwa
Witold Maliszewski – I Symfonia g-moll op. 8
O koncercie symfonicznym Lutosławski | Mozart | Maliszewski
Sinfonia Iuventus współpracuje stale z najznakomitszymi dyrygentami i solistami, którzy doceniają profesjonalizm, talenty i zaangażowanie tworzących ją młodych muzyków. Podczas październikowego koncertu wystąpi z nami także młody, cieszący się wielkim uznaniem Aleksander Dębicz. To jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów, także kompozytor, pomysłodawca i realizator wielu kreatywnych, budzących zawsze żywy odzew projektów koncertowych i płytowych. Tym razem zaprezentuje się w klasycznej pozycji repertuarowej – Koncercie fortepianowym A-dur KV 488 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Utwór ten należy do najpiękniejszych dzieł tego gatunku w całych dziejach muzyki. Jak większość swych odpowiedników, także ten komponował Mozart najpewniej z myślą o sobie jako wykonawcy. Dzieło powstawało w marcu roku 1786, równolegle z operą Wesele Figara i wraz z dwoma innymi koncertami fortepianowymi (c-moll i Es-dur), w których Mozart po raz pierwszy dodał do składu dętego parę klarnetów. Po pogodnej części pierwszej następuje minorowa, nostalgiczna część wolna w typie siciliany, reminiscencja barokowych wyobrażeń o „sycylijskiej” pieśni, spopularyzowanych głównie w weneckiej operze. Po niej, zgodnie z tradycją gatunku, rozbrzmiewa część trzecia i finałowa w formie błyskotliwego, pełnego kontrastów, skrzącego się wirtuozerią ronda.
Punktem wyjścia dla działalności artystycznej i twórczej postawy wykonawcy tego arcydzieła, Aleksandra Dębicza, jest improwizacja oraz muzyka autorska, którą często łączy z repertuarem klasycznych mistrzów. W swojej twórczości od lat przejawia zamiłowanie do sztuki filmowej. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Elżbiety Tarnawskiej. Koncertuje w Polsce i za granicą (m.in. Niemcy, Francja, Stany Zjednoczone, Rumunia, Włochy, Austria, Turcja), prezentując publiczności zarówno własną muzykę, improwizacje, jak i interpretacje muzyki klasycznej oraz nowej. Swe dokonania utrwalił też na szeregu doskonale przyjętych i zawsze bardzo oryginalnych koncepcyjnie płyt, wśród których były Cinematic Piano, Invention (nominacja do Fryderyka), Adela. Największym jak dotąd autorskim przedsięwzięciem artysty jest album Sideways (2022), na który Dębicz skomponował utwory z kwintetem dętym i orkiestrą smyczkową; znalazły się na nim również oryginalne interpretacje dwóch klasycznych dzieł Bacha i Gershwina. W 2022 roku wraz z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Michała Klauzy prawykonał dedykowaną mu Symfonię koncertującą Macieja Małeckiego. W tym samym roku artysta debiutował na prestiżowych festiwalach muzycznych – Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju (w duecie z Marcinem Zdunikiem) oraz na festiwalu Męskie Granie (w duecie z Jakubem Józefem Orlińskim). Dębicz współtworzy duety z wybitnymi muzykami, z którymi opracował szereg oryginalnych programów, opartych na muzyce klasycznej i improwizacji. Z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem nagrał m.in. znakomicie przyjęty dwupłytowy album Bach Stories (Warner Classics), nominowany do Fryderyka 2018. Z saksofonistą Szymonem Nidzworskim skomponował i nagrał muzykę do filmu Dotknięcie w reżyserii Katarzyny Michałkiewicz.
Przystępna, tonalna Mała suita Witolda Lutosławskiego o czterech zwięzłych, skontrastowanych ogniwach powstała na początku lat 50., gdy kompozytor z powodzeniem starał się zachować twórczą autonomię wobec oczekiwań komunistycznych władz, tworząc muzykę nierzadko „na motywach ludowych”, ale z zachowaniem najwyższego poziomu artystycznego. W tym przypadku sięgnął po folklor rzeszowski i lasowiacki, tworząc utwór kameralny, który wzbudził zachwyt wielkiego dyrygenta, Grzegorza Fitelberga. Na jego zamówienie autor skomponował też wersję na orkiestrę, zaprezentowaną z powodzeniem podczas Festiwalu Muzyki Polskiej w 1951 pod batutą Fitelberga.
Witold Maliszewski urodził się w Mohylowie na Podolu, kształcił się w Petersburgu, początkowo studiując matematykę i medycynę, by później podjąć dość późne studia muzyczne (m.in. u Rimskiego-Korsakowa i Głazunowa). W 1908 roku założył cenione konserwatorium w Odessie i kierował nim. Rewolucja bolszewicka przerwała ten „wschodni” etap kariery uznanego kompozytora i pedagoga, który szybko znalazł prominentne miejsce w niepodległej Polsce, m.in. jako dyrektor Państwowego Konserwatorium Muzycznego (później Wyższej Szkoły Muzycznej) w Warszawie. Wykształcił wielu znakomitych muzyków i kompozytorów, wśród nich byli m.in. Feliks Łabuński, Bolesław Woytowicz, Feliks Rybicki oraz najsławniejszy z nich – Witold Lutosławski. Jego własny styl kompozytorski pozostał niewrażliwy na mnogie nurty modernistyczne okresu międzywojennego – dochował wierności ekspresyjnemu neoromantyzmowi i wpływom zwłaszcza muzyki rosyjskiej. Na kartach doskonale orkiestrowanych partytur Maliszewskiego odnajdziemy czytelne wpływy jego mistrzów, a szczególnie wyraźne są one we wczesnej I Symfonii g-moll op. 8. Została prawykonana w 1902 roku podczas cyklu koncertów w carskiej rezydencji w Pawłowsku, niedługo później w nowo powołanej Filharmonii Warszawskiej, spotykając się z wielkim uznaniem. Klasycznie zbudowany czteroczęściowy cykl przesycony jest późnoromantyczną ekspresją i zachwyca bogactwem melodycznej inwencji.
Do współczesnych odkrywców nieco zapomnianego dziś polskiego kompozytora należy dyrygent wieczoru, Przemysław Neumann, w latach 2015-2024 dyrektor Filharmonii Opolskiej (utrwalił z nią na trzech nominowanych do nagrody Fryderyka płytach CD dzieła symfoniczne Maliszewskiego), od 2022 roku kierownik muzyczny Opery Śląskiej w Bytomiu, a od września 2024 – dyrektor Filharmonii Szczecińskiej. To dyrygent szczególnie oddany misji odkrywania zapomnianych kart muzyki polskiej. Jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej, w której ukończył studia na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie Jerzego Salwarowskiego oraz Antoniego Grefa. Już podczas studiów nawiązał współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym, do roku 2013 będąc jego dyrygentem i kierownikiem orkiestry. Przez dziewięć sezonów artystycznych przygotował kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Współpracował także z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym. Jest wykładowcą m.in. macierzystej uczelni, w 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego.
Patronat medialny: TVP Kultura, Radio dla Ciebie, Polska Agencja Prasowa, polmic.pl
Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców
Sinfonia Iuventus bilety
Bilety ulgowe: przysługują uczniom, studentom do 26 roku życia, emerytom i rencistom, osobom powyżej 70 roku życia oraz osobom z orzeczoną grupą inwalidzką bądź orzeczonym stopniem niepełnosprawności
Lokalizacja
Podobne wydarzenia
Koncert przy świecach: Coldplay & Imagine Dragons: Koncerty muzyki poważnej. Gliwice, Katowice, Kraków, Poznań, Szczecin, Wrocław zaprasza. Kup szybko i wygodnie na eBilet.pl!
Koncert przy świecach: Coldplay & Imagine Dragons
21.03-26.04.2025
Gliwice, Katowice, Kraków i inne
Niepowtarzalne koncerty muzyki Fryderyka Chopina w neoklasycystycznej sali koncertowej Fryderyk. Kup bilety! Recital Chopinowski w Warszawie 2024
Koncert Chopinowski
18.03-30.06.2025
Warszawa
Hania Rani & Ensemble present: Ghosts: Koncerty muzyki poważnej. Warszawa zaprasza. Kup szybko i wygodnie na eBilet.pl!
Hania Rani & Ensemble present: Ghosts
23.03.2025
Warszawa
5-lecie 10 Tenorów: Koncerty muzyki poważnej. Bydgoszcz, Bytom, Chojnice, Ciechanów, Cieszyn, Elbląg, Gdańsk, Gniezno, Katowice, Kępno, Kielce, Kraków, Leszno, Łódź, Lublin, Opole, Ostrołęka, Piła, Poznań, Radomsko, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Stalowa Wola, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zabrze zaprasza. Kup szybko i wygodnie na eBilet.pl!
5-lecie 10 Tenorów
07.05.2025
Bydgoszcz
Koncert przy świecach: Ludovico Einaudi, Yann Tiersen, Philip Glass: Koncerty muzyki poważnej. Poznań, Warszawa zaprasza. Kup szybko i wygodnie na eBilet.pl!
Koncert przy świecach: Ludovico Einaudi, Yann Tiersen, Philip Glass
13-17.04.2025
Poznań, Warszawa
Koncert Wiedeński - VIENNA OPERA GALA: Koncerty muzyki poważnej. Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław zaprasza. Kup szybko i wygodnie na eBilet.pl!
Koncert Wiedeński - VIENNA OPERA GALA
20.06-23.11.2025
Gdańsk, Katowice, Kraków i inne
Fryderyk Chopin przy Świecach: Koncerty muzyki poważnej. Białystok, Gdańsk, Katowice, Kraków, Toruń, Wrocław zaprasza. Kup szybko i wygodnie na eBilet.pl!
Fryderyk Chopin przy Świecach
05.05-22.09.2025
Gdańsk, Katowice, Kraków i inne
Ballady Rockowe przy Świecach: Koncerty muzyki poważnej. Białystok, Bydgoszcz, Chełm, Gdańsk, Kraków, Łódź, Lublin, Olsztyn, Piła, Pszczyna, Wrocław zaprasza. Kup szybko i wygodnie na eBilet.pl!
Ballady Rockowe przy Świecach
02.04-12.11.2025
Białystok, Bydgoszcz, Chełm i inne
Time For Chopin to wyjątkowy koncert prezentujący twórczość Fryderyka Chopina. Time For Chopin bilety na eBilet.
Time For Chopin
18.03-31.05.2025
Warszawa
Bilety na koncerty Chopinowskie w Chopin Point Warsaw dostępne na eBilet.pl! Nie czekaj i kup bilet na muzykę Fryderyka Chopina.
Koncert Chopinowski w Chopin Point Warsaw
21-30.03.2025
Warszawa
Cztery Pory Roku Vivaldiego w Ogrodzie: Koncerty muzyki poważnej. Kraków zaprasza. Kup szybko i wygodnie na eBilet.pl!
Cztery Pory Roku Vivaldiego w Ogrodzie
21.06.2025
Kraków
La Belle Nuit: Koncerty muzyki poważnej. Warszawa zaprasza. Kup szybko i wygodnie na eBilet.pl!
La Belle Nuit
20.04.2025
Warszawa
Koncert przy świecach w Sali Koncertowej Fryderyk: Koncerty muzyki poważnej. Warszawa zaprasza. Kup szybko i wygodnie na eBilet.pl!
Koncert przy świecach w Sali Koncertowej Fryderyk
18.03-30.06.2025
Warszawa
Tre Voci Forever - jubileuszowa trasa 10-lecia: Koncerty muzyki poważnej. Katowice, Kraków, Szczecin, Toruń, Wrocław zaprasza. Kup szybko i wygodnie na eBilet.pl!
Tre Voci Forever - jubileuszowa trasa 10-lecia
21.03-07.04.2025
Kraków, Szczecin, Wrocław
Koncert przy świecach: Muzyczna Podróż - od Klasyki do Muzyki Filmowej: Koncerty muzyki poważnej. Wrocław zaprasza. Kup szybko i wygodnie na eBilet.pl!
Koncert przy świecach: Muzyczna Podróż - od Klasyki do Muzyki Filmowej
22.03.2025
Wrocław
Stanisława Celińska "UWIERZ" Koncert Jubileuszowy: Koncerty muzyki poważnej. Chorzów, Kostrzyn nad Odrą, Olsztyn, Świebodzin, Szczecin, Tychy, Wrocław zaprasza. Kup szybko i wygodnie na eBilet.pl!
Stanisława Celińska "UWIERZ" Koncert Jubileuszowy
22.03-12.06.2025
Chorzów, Kostrzyn nad Odrą, Olsztyn i inne
Koncert symfoniczny - Messiaen / Wajnberg / Bartók: Koncerty muzyki poważnej. Warszawa zaprasza. Kup szybko i wygodnie na eBilet.pl!
Koncert symfoniczny - Messiaen / Wajnberg / Bartók
22.03.2025
Warszawa
Koncert w Ciemnościach: Muzyka Filmowa – Hans Zimmer i inni: Koncerty muzyki poważnej. Wrocław zaprasza. Kup szybko i wygodnie na eBilet.pl!
Koncert w Ciemnościach: Muzyka Filmowa – Hans Zimmer i inni
22.03.2025
Wrocław
Koncert przy świecach: Avicii & David Guetta: Koncerty muzyki poważnej. Katowice, Warszawa, Wrocław zaprasza. Kup szybko i wygodnie na eBilet.pl!
Koncert przy świecach: Avicii & David Guetta
22.03-27.04.2025
Katowice, Warszawa
Bella Italia Symfonica - Francesco Napoli i inni artyści: Koncerty muzyki poważnej. Gdańsk, Katowice, Poznań, Rybnik, Toruń, Warszawa, Wrocław zaprasza. Kup szybko i wygodnie na eBilet.pl!
Bella Italia Symfonica - Francesco Napoli i inni artyści
27.03-11.11.2025
Gdańsk, Katowice, Poznań i inne