Na czasie

voucher-kinowy-heliosagnieszka-chylinskaopener-festivalkswpiotr-rubik-trasadawid-podsiadlo

HANIA RANI

Organizator: Fundacja Nowa Muzyka Katowice

HANIA RANIO wydarzeniuArtyści

O wydarzeniu

Zjawiskowa pianistka rusza w światową trasę z koncertami promującym jej najnowszy album „On Giacometti”. Hania Rani zagra jesienią także w Polsce. Na trasie znalazły się Kraków, Gdańsk, Poznań, Wrocław i oczywiście Katowice. Już w sobotę 7 października artystka odsłoni tajemnice swojego magicznego świata w doskonałej akustycznie przestrzeni NOSPR. Hania Rani bilety na koncert już w sprzedaży.

Hania Rani „On Giacometti”

Hania Rani jest jedną z najbardziej cenionych w świecie polskich artystek, a ostatni album potwierdził jej status gwiazdy fortepianu. Płyta zatytułowana „On Giacometti” powstawała w Alpach, a zainspirowała ją twórczość XX-wiecznego malarza i rzeźbiarza Alberto Giacomettiego. Niecodzienne okoliczności nagrywania albumu zdecydowanie wpłynęły na kameralny, nastrojowy charakter skomponowanych wówczas utworów. Wyciszone kompozycje imponują pięknem i bogactwem muzycznego języka. Magii tej płyty najlepiej doświadczyć na żywo!

Hania Rani informacje

Klasycznie wykształcona pianistka, kompozytorka i wokalistka. Urodzona w Gdańsku, ale dzielącą życie między Warszawę, którą uczyniła swoim domem, oraz Berlin, gdzie studiowała i gdzie często wraca pracować nad kolejnymi projektami. W instrumentarium jej dzieł znajdziemy smyczki, fortepian, głos, elektronikę. O jej muzycznych dokonaniach rozpisuje się prasa w całej Europie. Albumy Hani Rani wydaje prestiżowa brytyjska wytwórnia Gondwana Records, która publikuje także nagrania takich artystów, jak Portico Quartet, GoGo Penguin i Matthew Halsall. Debiutancki album Esja z kwietnia 2019 roku został nagrodzony czterema Fryderykami. Drugi album Home kazał się w maju 2020 roku i przyniósł Hani kolejnego Fryderyka. Płyta trafiła również na listę albumów roku sieci sklepów muzycznych Rough Trade. W 2021 roku opublikowany został osobisty wybór kompozycji artystki do filmu i teatru („Music For Film and Theatre”, a także album „Inner Symphonies”, będący zapisem współpracy z wiolonczelistką Dobrawą Czocher. Płyta duetu ukazała się nakładem cenionej oficyny Deutsche Grammophon.

W 2022 roku Hania Rani opublikowała EP-kę „Live From Studio S2”, na której dokonała rearanżacji jej ulubionych utworów, a także ścieżkę dźwiękową do filmu „Venice – Infiniteley Avantgarde”. Najnowszy album artystki to wydany w lutym 2023 roku „On Giacometti”.

Hania Rani współpracowała z takimi artystami, jak Vikingur Olafsson, Skalpel, Portico Quartet, Christian Löffler, Niklas Paschburg, FEJKA, Mari Samuelsen, Natalia Przybysz, Dobrawa Czocher, Hior Chronik, Kamp!, Igor Herbut i Misia Furtak, Mela Koteluk. Hania koncertowała w całej Europie, Ameryce Północnej, Japonii, Izraelu, Turcji i Rosji. Dała wyprzedane koncerty w tak prestiżowych salach jak NOSPR w Katowicach, Elbphilharmonie w Hamburgu, Funkhaus w Berlinie czy The Roundhouse w Londynie. W 2022 roku Hania została zaproszona do Paryża, aby wykonać nagrane koncerty dla ARTE i Cercle. Muzykę Hani Rani można określić gatunkiem „modern classical”, który wyraża się poprzez nowe podejście do klasycznie znanych formuł muzycznych oraz zastosowań akustycznego instrumentarium. Kompozycje na fortepian solo zrodziły się z fascynacji artystki tym instrumentem oraz chęci zinterpretowania na własny sposób jego możliwości dźwiękowych i harmonicznych. Tak powstał cykl utworów, o zróżnicowanym charakterze i brzmieniu, za pomocą których, artystka próbuje zobrazować niczym nieograniczoną przestrzeń i czas, nawiązując tym samym do miejsc szczególnie istotnych dla jej sposobu rozumienia muzyki: Bieszczad i Islandii.

 

Artyści

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też