Newsletter

Na czasie

drift-mastersopener-festivalred-hot-chili-peppersmiuosh-zespol-slaskhans-zimmergala-ksw

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Teatr Spektakle Muzyczne Dzień św. Patryka EACHTRA – CELTYCKA PODRÓŻ: widowisko muzyczno-taneczno-multimedialne

Dzień św. Patryka EACHTRA – CELTYCKA PODRÓŻ: widowisko muzyczno-taneczno-multimedialne

Organizator: SWIK Nasze Miasto Wrocław

Opis

Opis

EACHTRA – CELTYCKA PODRÓŻ: widowisko muzyczno-taneczno-multimedialne na Dzień Św. Patryka! Ethno Jazz Festival zaprasza do Starego Klasztoru na wrocławskie obchody Dnia Św. Patryka. 17 marca na scenie Sali Gotyckiej zaprezentuje się widowisko muzyczno-taneczno-multimedialne EACHTRA – CELTYCKA PODRÓŻ w wykonaniu zespołów JigReelManiacs – muzyka oraz Tuatha&Ellorien – taniec i oprawie multimedialnej Tomasza Frąszczaka.

EACHTRA

Spektakl multimedialny składający się z muzyki, tańca, animacji i narracji – projekt sceniczny będący owocem wieloletniej współpracy zespołu muzyki celtyckiej JigReelManiacs, zespołu tańca irlandzkiego Tuatha&Ellorien oraz Visual Jokeya Tomasza Frąszczaka.

Muzycy i tancerki współtworzą widowisko muzyczno-taneczne łączące elementy kultury celtyckiej takich krain jak Irlandia, Walia, Szkocja i Bretania. Delikatne tańce w baletkach, wraz z energetycznym stepem irlandzkim, scalone z animacjami, recytowanymi fragmentami literatury i przede wszystkim żywą muzyką, zabierają słuchaczy i widzów w podroż ma Szmaragdową Wyspę oraz celtyckie okolice bliższe i dalsze.

Wykonawcy

JigReelManiacs to trzydziestoletnia, druga stażem na polskim rynku formacja inspirująca się muzyką irlandzką i szkocką, łącząca tradycyjne celtyckie nuty z nowoczesnymi aranżacjami nawiązującymi do różnych trendów muzyki świata. Obok wiodących klimatów irlandzkich i szkockich w repertuarze grupy nie brakuje pierwiastków walijskich i bretońskich oraz muzycznych smaków z tzw. nurtu World Music.

Septet Jigowo-Reelowi Maniacy porusza się swobodnie od klasycznych – poprzez popowe, rockowe, reggae, funkowe – do modernistycznych interpretacji standardów celtyckich oraz kompozycji własnych, które okrasza improwizacjami. 

  • Michał Jankowski – gitara akustyczna;
  • Aleksander Brych – flet drewniany poprzeczny;
  • Michał Mazur – dudy, whistles, drumla,dudairedubh;
  • Dobrochna Surma– skrzypce;
  • Mariusz Sprutta – gitary basowe, śpiew, recytacje;
  • Maciej Czarnecki – perkusja, instrumenty perkusyjne.

Tuatha&Ellorien to zespół tańca irlandzkiego z Wrocławia. Formacja powstała z połączenia dwóch najstarszych wrocławskich zespołów tańca irlandzkiego i funkcjonuje od 18 lat, a z JigowoReelowymii Maniakami współpracuje od lat 15.

Choreografie Ellorien tworzone były na początku pod wpływem Sarah Clark, solistki spektakli tanecznych Lord of the Dance oraz Feet of Flames. Z kolei zespół Tuatha szkolił Kevin McCormack, tancerz widowiska Riverdance. Obecnie tancerze Tuatha&Ellorien współtworzą autorskie choreografie o niepowtarzalnym stylu. W składzie tańczą mistrzowie Europy w tańcu irlandzkim.

Cztery elementy spektaklu

  • MUZYKA – tradycyjne utwory celtyckie i kompozycje własne zespołu JigReelManiacs w etnicznych i nowoczesnych aranżacjach: aria, ballada, jig, pieśń, polka, schottisch, reel i inne 
  • TANIEC – układy choreograficzne tradycyjnych rytmów celtyckich w baletkach i w obuwiu do stepu irlandzkiego w wykonaniu Ellorien: aria, double-jig, hornpipe, jig, polka, reel, slip jig, step a apella, 
  • OBRAZ – przezrocza z Irlandii autorstwa Krzysztofa Schramma – prezesa Towarzystwa Polsko- Irlandzkiego i Fundacji Kultury Irlandzkiej w Polsce, oraz ze Szkocji Anny Grabowskiej – artystki fotografika mieszkającej w Szkocji; animowane przez VisuaJokeya i kolorysty filmowego Tomasza Frąszczaka 
  • SŁOWO – proza i poezja szkocka, irlandzka i walijska, recytacje w językach celtyckich i w tłumaczeniach.

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźŚląskieWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn