Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Koncerty Recital i Poezja śpiewana Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy

Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy

Organizator: Prestige MJM

Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędyO wydarzeniuArtyści

O wydarzeniu

Najpiękniejsze kolędy – pełne refleksji i melancholii – skomponowane przez Zbigniewa Preisnera znowu zapełnią sale koncertowe! Zbigniew Preisner i Przyjaciele bilety na koncerty kolęd już w sprzedaży.

Zbigniew Preisner i Przyjaciele koncerty 

W koncertach wezmą udział: Zbigniew Preisner, Beata Rybotycka, Maciej Balcar, Edyta Krzemień, Joanna Pocica oraz Jan Karpiel-Bułecka z zespołem. Solistom towarzyszyć będzie zespół złożony z najlepszych polskich muzyków.

Zbigniew Preisner

Zbigniew Preisner jest polskim kompozytorem muzyki filmowej, znanym ze współpracy m.in. z reżyserami Krzysztofem Kieślowskim i Agnieszką Holland, wokalistkami Lisą Gerrard czy Teresą Salgueiro. Przed kilkoma dniami, w TAURON Arenie Kraków, na spektakularnym koncercie świętował swój jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Bogata twórczość kompozytora obejmuje nie tylko muzykę do blisko 70 filmów wyreżyserowanych przez uznanych twórców na całym świecie, ale także pojedyncze utwory na fortepian wydane na kilku autorskich płytach, a także kolędy. Te ostatnie są jednak zupełnie inne od wszystkich powszechnie znanych kolęd – refleksyjne, melancholijne i nierzadko dotykające problemów współczesnego świata.

 

Warto przypomnieć, że Zbigniew Preisner jest członkiem Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Skomponował muzykę miedzy innymi do takich filmów jak: „Podwójne życie Weroniki”, „Europa, Europa”, „Kiedy mężczyzna kocha kobietę”, trylogii „Trzy kolory”, czy też telewizyjnego cyklu „Dekalog”.

 

W 1994 roku zdobył Cesara za muzykę do filmu „Trzy kolory. Czerwony”. Cesara otrzymał też w 1995 roku za kompozycję do filmu Jeana BeckeraElisa”. W 1997 roku zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Berlińskim za „Wyspę przy ulicy Ptasiej”.

 

Trzykrotnie (1991, 1992, 1993) został uznany za Najwybitniejszego Kompozytora Muzyki Filmowej przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych w Los Angeles. Kilka razy był nominowany do Złotego Globu.

Zbigniew Preisner Stare i nowe kolędy

Pierwszy album z kolędami autorstwa Zbigniewa Preisnera wydany został blisko 20 lat temu. Przy realizacji tej limitowanej edycji krążka pracowały gwiazdy i duże składy instrumentalne: orkiestra Sinfonia Varsovia, Leszek Możdżer na fortepianie, Andy Pask i John Parricelli, Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej. Śpiewali m.in. Elżbieta Towarnicka, Beata Rybotycka, Jacek Wójcicki i zespół góralski „Zakopiany”. Płytę nazwano „Kolędy na koniec wieku”.

 

W 2015 roku kompozytor dodał do albumu siedem kolejnych, nowych kolęd. Wydawnictwu nadano tytuł. „Nowe i stare kolędy. W poszukiwaniu dróg” z tekstami Ewy Lipskiej i Jana Nowickiego. Właśnie ten repertuar zostanie zaprezentowany podczas czterech wieczorów kolęd w styczniu 2020 roku. Z całą pewnością nie zabraknie w niej tej najpiękniej - „Kolędy dla nieobecnych” ze słowami Szymona Muchy, która zawsze robi ogromne wrażenie na słuchaczach.

 

Artyści

Podobne wydarzenia

Zobacz też