Niespodzianka dnia na eBilet! Sprawdź promocje na bilety!

Na czasie

voucher-kinowy-heliosfilharmonia-dowcipufame-mmamemorial-kamili-skolimowskiejroztanczony-narodowyharry-potter-symfonicznie

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Klasyka Koncerty muzyki poważnej Sii Felice. Operowe głosy w galerii sztuki

Sii Felice. Operowe głosy w galerii sztuki

Sii Felice. Operowe głosy w galerii sztukiO wydarzeniu

O wydarzeniu

Z okazji Dnia Matki serdecznie zapraszamy na uroczysty koncert w galerii sztuki współczesnej Zofia Weiss Gallery w Krakowie. Główną gwiazdą wieczoru będzie Edyta Piasecka, która zaśpiewa partie solowe lub w duecie z Chen Mingxuan’em – tenorem chińskiego pochodzenia. Bilety na koncert Sii Felice. Operowe głosy w galerii sztuki już dostępne.

Edyta Piasecka informacje

O możliwościach wokalnych Edyty Piaseckiej napisano: „ … To partia sopranowa owiana legendą za sprawą Marii Callas, która wcielała się w nią dwukrotnie, popis lirycznej koloratury i łakomy kąsek dla śpiewaczki z temperamentem aktorskim. Świetnie się stało, że jest w Polsce śpiewaczka, która na poziomie europejskim umie sprostać temu wyzwaniu.” / Blog Doroty Szwarcman /

To ona właśnie, śpiewaczka „z temperamentem aktorskim” potrafi dawać popisy „lirycznej koloratury” „na poziomie europejskim”. Towarzyszyć im będą: na fortepianie - Katarzyna Rzeszutek i na flecie - Elżbieta Czapik. Tytuł koncertu Sii Felice (Bądź szczęśliwa) nawiązuje do pierwszej pieśni, która będzie wykonana tego wieczoru przez Chen Mingxuan’a:

O koncercie Sii Felice

Mamma son tanto felice (Mamo, jestem taki szczęśliwy). A koncert dedykowany jest właśnie Mamom w dniu ich święta. Któż nie zna tej słynnej piosenki w wykonaniu Beniamino Gigli, napisanej do filmu „Mamma” w reżyserii Guido Brignone’go, który wszedł na ekrany w ciężkim czasie II wojny światowej, w lutym 1941 roku. Do dzisiaj we Włoszech piosenka ta śpiewana jest na Dzień Matki, który tam obchodzony jest, inaczej niż u nas, w drugą niedzielę maja. Kolejny punkt programu to piosenka Na pierwszy znak, będąca szlagierem Hanki Ordonówny, zapisanym również na ścieżce dźwiękowej filmu Szpieg w masce z 1933 roku. Słowa piosenki napisał „Oldlen” czyli sławny poeta Julian Tuwim. Zaśpiewa ją Edyta Piasecka. Potem Chen Mingxuan wykona pieśń z operetki Kraina uśmiechu (Das Land des Lächelns) z 1929 roku - Twoim jest serce me (Dein ist mein ganzes Herz, z muzyką: Franza Lehára i słowami Lecha Terpiłowskiego (ojca). Miłość to niebo na ziemi, to pieśń z operetki Paganini, na głos z fortepianem, również Ferenca Lehára, którą zaśpiewa Edyta Piasecka. Ferenc Lehár był węgierskim kompozytorem operetkowym z przełomu XIX i XX wieku, autorem m. in.: operetki Wesoła wdówka. Paganini opowiada dzieje płomiennej miłości skrzypka do księżnej Lukki - Anny Elizy. Prapremiera dzieła miała miejsce w 1926 roku. Po partii solowej na flecie w wykonaniu Elżbiety Czapik, Chen Mingxuan zaśpiewa tradycyjną pieśń chińską. Z kolei Edyta Piasecka zaśpiewa piękną pieśń Matko nie ma Cię już z muzyką Stanisława Moniuszki i ze słowami Victora Hugo, w tłumaczeniu Maksymiliana Radziszewskiego. Następnie usłyszymy improwizację List do matki Violetty Villas w wykonaniu Elżbiety Czapik - Mamo, smutno tu i obco / drzewa inne rosną / i ciszy nikt nie zna tu. Po czym nastąpi partia solowa na flecie. Chen Mingxuan wykona pieśń neapolitańską z 1898 roku O sole mio („Moje słońce”), której autorem słów jest Giovanni Capurro i wg ostatnich doniesień również Alfredo Mazzucchi, a muzyki Eduardo Di Capua. Śpiewali ją wielcy sceny operowej i rozrywkowej, począwszy od Enrico Caruso i Luciano Pavarotti, aż po Elvisa Presleya (pod tytułem It’s Now or Never, 1960). Spać  Spać  ja nie położę  się zbyt lekką głowę  mam być złożyć  ją. Spać Spać  nie mogę  zasnąć dziś  kiedy  mam tak straszną na to chęć. Przetańczyć całą noc.... Ten przebój Przetańczyć całą noc z amerykańskiego musicalu filmowego z 1964 w reżyserii George'a Cukora My Fair Lady – zaśpiewa dla Państwa Edyta Piasecka. I zbliżając się już do końca koncertu usłyszymy elektryzujący duet Edyty Piaseckiej i Chen Mingxuan’a w słynnej arii z operetki Franza Lehára pt. Wesoła wdówka - Usta milczą, dusza śpiewa. Towarzyszy ona scenie w III akcie, rozgrywającej się w pałacyku Hanny Glawari a główną atrakcją przyjęcia, na które zaprasza wdowa jest pastisz paryskiego kabaretu z piosenkami i tańcami. Po kolejnej improwizacji fletowej Elżbiety Czapik możemy spodziewać się już jedynie tylko wspaniałego bisu!

Podobne wydarzenia

Zobacz też