Simfonia Iuventus NOSKOWSKI

Simfonia Iuventus NOSKOWSKI

Zapraszamy na koncert Sinfonii Iuventus, który odbędzie się 30 lipca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Koncert Noskowski bilety już w sprzedaży.

W programie:

  • Zygmunt Noskowski – I Symfonia A-dur
  • Zygmunt Noskowski – II Symfonia c-moll „Elegijna”

Wykonawcy:

Antoni Wit | dyrygent

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus bilety

Bilety normalne: 35 zł / miejsce

Bilety ulgowe: 25 zł / miejsce

  • dla uczniów, studentów do ukończenia 26 roku życia, emerytów i rencistów oraz osób po 70 roku życia;
  • uczniów szkół muzycznych i baletowych oraz studentów uczelni muzycznych i muzykologii.

O koncercie 

Do bardzo w swej epoce ważnych i prominentnych, dziś nieco – i jakże niesłusznie – zapomnianych postaci polskiego życia muzycznego należał Zygmunt Noskowski (1846-1909), kompozytor, pedagog, publicysta i organizator życia muzycznego, jedna z najwybitniejszych osobistości polskiej kultury w drugiej połowie XIX wieku. Zarazem wielki patriota, służący sprawie niepodległości swym talentem – muzyką o wyraźnych narodowych rysach i zaangażowaniem w ważne dla podtrzymania kulturowej tożsamości i tradycji działania. Był uczniem Apolinarego Kątskiego (skrzypce) i Stanisława Moniuszki (harmonia, kontrapunkt, podstawy kompozycji). W latach 1873-1874, dzięki stypendium Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, studiował też w Akademie der Künste w Berlinie u Friedricha Kiela. W 1886 roku objął klasę kompozycji w Instytucie Muzycznym w Warszawie i w ciągu dwudziestu lat wykształcił całe pokolenie kompozytorów, w tym twórców Młodej Polski, z Karolem Szymanowskim, Grzegorzem Fitelbergiem, Ludomirem Różyckim na czele. Działał w wyjątkowo trudnych i ograniczających go warunkach zaboru rosyjskiego, zmagając się z systemem represji i cenzury, wśród ubóstwa obywateli i instytucji. Mimo to osiągnął bardzo wiele. Jako kompozytor tworzył w duchu późnoromantycznym. Napisał szereg dzieł orkiestrowych, w tym trzy symfonie, uwerturę Morskie Oko i poemat symfoniczny Step, kameralnych; komponował utwory fortepianowe, pieśni solowe i chóralne, kantaty (Świtezianka), opery (m.in. Livia QuintillaWyrok), balety (Święto ognia) i muzykę do sztuk teatralnych. Jego dokonania cechuje wysoki poziom warsztatu kompozytorskiego, indywidualny język muzyczny oraz obecność elementów narodowych w postaci przyswojonych i artystycznie opracowanych cech polskiego folkloru muzycznego, którego był znawcą. Wiele jego dzieł zawiera czytelne odwołania do muzyki polskiej: cytaty ludowych i narodowych melodii, rytmy polskich tańców; ujawniają też silny zmysł dramatyczny i rozwiniętą pracę tematyczną.

 

Szczególną dbałością otaczał pamięć polskich kompozytorów, jak Ignacy Feliks Dobrzyński czy zwłaszcza Stanisław Moniuszko, popularyzował również twórczość współczesnych sobie twórców, wśród nich swoich uczniów. Po śmierci został zapomniany nawet przez nich, jego dziełom odmówiono znaczenia w kontekście muzyki europejskiej, toteż w większości pozostały one w rękopisie. W zasadzie jedynym jego utworem, który utrzymał się w repertuarze, jest poemat symfoniczny Step. Dopiero z początkiem XXI wieku muzyka Zygmunta Noskowskiego zaczęła z wolna powracać na estrady koncertowe, pojawiły się także pierwsze wydania jego dotąd nieopublikowanych dzieł, jak II i III Kwartet smyczkowy czy II Symfonia. Ważnym elementem misji Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa jest restytucja zapomnianych arcydzieł muzyki polskiej koncertowej praktyce, a lipcowy koncert będzie ważnym krokiem w przywracaniu Noskowskiemu należnego mu miejsca wśród wybitnych kompozytorów polskich i europejskich drugiej połowy XIX wieku.

 

Podobna idea przyświeca Antoniemu Witowi, należącemu do najwyżej cenionych dyrygentów swojego pokolenia, oklaskiwanego na estradach całego świata – także on jest oddanym popularyzatorem muzyki polskiej, którą (także dzieła Noskowskiego) nasza Orkiestra miała okazję wykonywać pod jego batutą, zawsze z wielką satysfakcją. Zaprezentujemy dwie znakomite symfonie Noskowskiego: młodzieńczą I Symfonię A-dur (1874), która zwieńczyła jego kompozytorskie studia w Berlinie, oraz II Symfonię c-moll „Elegijną” (1879), przesyconą polskimi cechami melorytmicznymi. Jej patriotyczne przesłanie wzmacnia ukryty w utworze cytat Mazurka Dąbrowskiego jako zwieńczenie finału, napisanego ku pokrzepieniu serc Polaków.

pokaż więcej... zwiń
Sprzedaż biletów na to wydarzenie została zamknięta.
Dołącz do FAN ALERTU, aby być na bieżąco!

Fan Alert

rozwiń zwiń

Simfonia Iuventus NOSKOWSKI
Jeśli chcesz otrzymywać informację o podobnych wydarzeniach w przyszłości już teraz zapisz się do naszego FAN ALERTU!
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Rezygnację z FAN ALERTU należy przesłać na adres iod@ebilet.pl

Nie przegap

Polecane wydarzenia

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/