Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Teatr Spektakle Muzyczne Opusy: Barbara Kinga Majewska i Marcin Masecki

Opusy: Barbara Kinga Majewska i Marcin Masecki

Organizator: STUDIO TEATRGALERIA

Opusy: Barbara Kinga Majewska i Marcin Masecki O wydarzeniu

O wydarzeniu

Zapraszamy na spektakl Opusy: Barbara Kinga Majewska i Marcin Masecki który odbędzie się w Teatrze Studio w Warszawie. Barbara Kinga Majewska i Marcin Masecki  bilety już dostępne.

O spektaklu Opusy

Barbara Kinga Majewska i Marcin Masecki czytają klasykę muzyki ostatnich kilkuset lat, jak niewielu przed nimi. Na początek: słynny cykl pieśni Roberta Schumanna.

 

Opusy to cykl trzech koncertów Barbary Kingi Majewskiej i Marcina Maseckiego, prezentujący wybitne dzieła europejskiej literatury muzycznej w kontekstach niespodziewanych, czasem ryzykownych, zawsze uzasadnionych. To lekcja, jak z muzyki czerpać nie tylko przyjemność, ale i wiedzę, jak muzykę traktować jako źródło sensualnej przyjemności, ale też intelektualne zadanie.

 

Metodą w tej lekturze jest badanie relacji muzyki z geografią, architekturą, historią taktyk wojennych. Biorąc partytury za punkt wyjścia, Majewska i Masecki czytają dzieła muzyczne jak mapy polityczne, klimatyczne, demograficzne, jak rzuty architektoniczne kamienic, świątyń, miast, jak plany rozmieszczenia oddziałów, zorganizowania zasadzki, przeprowadzenia ataku. Za każdym razem w klasycznych dziełach odnajdują coś bardzo współczesnego: zapis świata w procesie płynnej przemiany, wytrąconego ze stabilnej formy. Tu chorał protestancki swobodnie przechodzi w piosenkę, która wytraca się w recytatywie, a madrygał wielogłosowy staje się monodią o operowej narracji. 

 

Drugi Opus to zbiorowe dzieło trzech kompozytorów francuskiego baroku – Charpentiera, Couperina i Delalande’a. Kilkunastoletnia córka ostatniego z nich nocami śpiewa kompozycje taty do ucha Ludwika XIV. W trakcie Triduum Paschalnego, w prywatnych komnatach swojego Wersalu, Król Słońce otrzymuje od niej prywatne „Lekcje ciemności” – „Leçons de ténèbres”. Arie pisane do biblijnych tekstów „Lamentacji Jeremiasza” wypełniają mu czas oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa historiami o zburzeniu przez Babilończyków największej świątyni starożytnej Jerozolimy oraz aktach gwałtu i kanibalizmu na jej ruinach. Jasno będzie kiedy indziej.

Program spektaklu

  • „Leçons de ténèbres” (wybór) do tekstów „Lamentacji Jeremiasza” w opracowaniu Marc-Antoine Charpentiera (1703), Michel-Richard de Lalande’a (1711) i François Couperina (1714)
  • „Lux in tenebris” i „Tenebrae” Jadwigi Sarneckiej (na głos i fortepian)
  • „Msza żałobna g-moll” (fragmenty) Stanisława Moniuszko w opracowaniu na głos i fortepian

 

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też