Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Teatr Inne Goście Wieczerzy Pańskiej

Goście Wieczerzy Pańskiej

27.05.2024 Warszawa

Organizator: Nowy Teatr

Goście Wieczerzy PańskiejBiletyO wydarzeniuArtyściLokalizacja

BILETY

Goście Wieczerzy Pańskiej
poniedziałek
27.05.2024
19:00

Goście Wieczerzy Pańskiej

Warszawa, NOWY Teatr w Warszawie

O wydarzeniu

Ja i mój Bóg żyliśmy w specjalnie zaaranżowanym świecie, w którym wszystko się zgadzało – mówi pastor Tomas Ericsson, bohater Gości Wieczerzy Pańskiej. Tamtego świata, jak i Boga, w którego wierzył, już dawno nie ma, a on, trwając w opustoszałej rzeczywistości, konfrontuje się z iluzorycznością swoich dawnych światoobrazów. 

Obok konfrontującego się ze swą niewiarą duchownego staje trójka bliźniaczych kondycyjnie postaci. Marta Lundberg, ateistka doświadczona cudem od Boga, w którego nie wierzy. Jonas Persson, pogrążony w depresji mężczyzna, przerażony majaczącą na horyzoncie wizją wojny atomowej. Algot Frövik - cierpiący z powodu choroby kręgosłupa kościelny, który czyta o męce Chrystusa, by przezwyciężyć uporczywą bezsenność. 

Goście Wieczerzy Pańskiej to opowieść ludziach, którzy kontemplują puste miejsce po nadziei. Medytacja nad kondycją zawieszoną między kiedyś obecną nadzieją, a jej odczuwanym obecnie brakiem. Opowieść o nadziejach skompromitowanych, utraconych. I o tych możliwych, które pozostały jednak niezauważone. 

W adaptacji scenariusza Ingmara Bergmana czworo postaci raz jeszcze doświadcza opowiedzianych w filmowym pierwowzorze zdarzeń, by poprzez rozszerzoną wiwisekcję świata i swojego w nim miejsca szukać tego, czego wtedy nie zauważyli. To teatralna opowieść pozostająca w relacji z filmowym pierwowzorem - wędrówka po zapisanych w nim scenach i pejzażach, która daje możliwość wieloperspektywicznego oglądu świata i postaci. 

Spektakl powstał we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii.

Twórcy:

  • Reżyseria: Tomasz Fryzeł
  • Adaptacja i dramaturgia: Piotr Froń
  • Scenografia i kostiumy: Anna Oramus
  • Muzyka: Nikodem Dybiński
  • Reżyseria świateł: Klaudyna Schubert

Obsada:

  • Mariusz Bonaszewski,
  • Małgorzata Hajewska-Krzysztofik,
  • Marek Kalita,
  • Wojciech Kalarus

Artyści

Lokalizacja

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też