Na czasie

voucher-kinowy-heliosopener-festivalhans-zimmerskoki-narciarskiegala-kswbody-worlds-vital
Home Dla dzieci Teatr dla dzieci Gdzie się kryją zmysły?

Gdzie się kryją zmysły?

Organizator: Nowy Teatr

Gdzie się kryją zmysły?O wydarzeniu

O wydarzeniu

Widzki i Widzowie, jakie macie dziś miny?

Zapraszamy Was w podróż do cielesnej krainy. 

Teraz możecie pobyć w czyjejś skórze.

Ruszyć swe zwinne ciała, te małe i te duże.

I uwaga, nie trzymamy języka za zębami.

Mówimy kolorami. Smakami. Dźwiękami.

Tu w oczy nic nas nie kole.

Otwieramy wyobraźni pole.

Mamy też, sprawdźcie, trochę za uszami...

Bo odkrywać lubimy świat zmysłami.

Do tego dobry nos każdego z nas.

Gotowi na tajną misję? Widzę już rąk las

 

Gdzie się kryją zmysły? to odkrywcza podróż w zakamarki naszych ciał. Podczas niej Uczestniczki i Uczestnicy – dzieci i dorośli – dowiedzą się, w jakich częściach ciała znajdują się poszczególne zmysły oraz doświadczą ich poprzez proponowane zabawy. Spektakl jest przeznaczony dla dzieci 4+ z opiekunami.

Spektakl ma nielinearny kształt sceniczny, korzysta z ruchu, tańca, form plastycznych, muzyki oraz słów. Interdyscyplinarność spektaklu oraz dramaturgia oparta na swobodnym dialogu przeplatanym ruchem i na zabawie ze skojarzeniami pozwalają na uruchomienie wyobraźni oraz znalezienie czegoś dla siebie w całej propozycji. W przestrzeni spektaklu poruszamy się bez butów. 

 

 

Renata Piotrowska-Auffret jest choreografką i artystką wykorzystującą w swoich pracach narzędzie tańca eksperymentalnego, sztuk performatywnych, dramaturgii i teatru. Piotrowska-Auffret kontempluje współczesny świat, czerpiąc inspiracje z intymnych doświadczeń, realnych i fikcyjnych, osadzonych w określonym kontekście społecznym. Interesuje ją przewrotność relacji między historyczną a współczesną polityką ciała, między tym, co publiczne, a tym, co prywatne, a także między tekstem a ruchem.

Jej twórczość prezentowana jest na polskich i zagranicznych festiwalach takich jak Boska Komedia, Generation After. Showcase czy Spring Forward. Jej spektakle były wielokrotnie nagradzane: dwukrotnie wybrane do europejskiej prestiżowej sieci domów tańca Aerowaves Top Twenty, trzykrotnie wybrane na Polską Platformę Tańca. Stypendystka Instytutu Adama Mickiewicza, Art Stations Foundation i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce, program "Młoda Polska" (2010) i "Stypendium Ministra" (2013).

 

Spektakl dla dzieci o ciele jest dla niej gestem politycznym. Ludzkie ciała są poddawane kontroli już od najmłodszych lat. Artystka chce przywrócić odbiorcom spektaklu sprawczość, by mogli swobodnie odczuwać i postrzegać świat poza utartym schematem Nad procesem zwracania sprawczości ciału dziecka pracuje w dużym wymiarze matka, która głęboko wierzy, że troska (o siebie, innych, o ciało, które ma się od urodzenia, o otoczenie) daje szansę na obalenie patriarchalnych struktur i utartych społecznych schematów. Artystka, która sama jest matką, chce przywrócić potencjał matkowania jako opieki (zaznacza również, że nie chodzi tylko o matki, które mają ludzkie dzieci, ani tylko o troskę wobec ludzi) oraz ponownie połączyć feminizm z macierzyństwem.

 

Od reżyserki i choreografki: 

Zarówno w feminizmie, jaki i macierzyństwie zawiera się silny wątek cielesności, afirmacji życia, troski i nadziei na przyszłość. Tego dziś światu potrzeba. W pełni zaczęłam postrzegać świat z perspektywy feministycznej, odkąd mam dzieci. Chciałabym je wychować tak, żeby one naprawdę zmieniły świat i, jak napisała Mona Chollet w książce „Czarownice. Niezwyciężona moc kobiet”, „odwróciły go do góry nogami”.

Renata Piotrowska-Auffret

Choreografia, reżyseria, scenariusz: Renata Piotrowska-Auffret

Performerki, współpraca artystyczna: Magda Fejdasz, Dana Chmielewska

Scenografia: Zuza Golińska

Muzyka: Simon Auffret

Asystentka reżyserki: Aleksandra Osowicz

Partner: Dans i Trøndelag

 

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też