Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma
Home Koncerty Jazz i Blues Leszek Żądło & Joachim Mencel Cosmic Silence

Leszek Żądło & Joachim Mencel Cosmic Silence

Organizator: Teatr Muzyczny Roma

Leszek Żądło & Joachim Mencel  Cosmic SilenceO wydarzeniu

O wydarzeniu

Zapraszamy na koncert Cosmic Silence w ramach cyklu Dobry Wieczór Jazz w Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie. Leszek Żądło & Joachim Mencel bilety na koncert w Warszawie już dostępne.

Leszek Żądło

Wybitny polski muzyk jazzowy, od lat 70. mieszkający w Monachium, uważany za jednego z najważniejszych muzyków austriackiej i niemieckiej sceny jazzowej. Grał m.in. z Albertem Mangelsdorffem, Joachimem Kühnem, Dexterem Gordonem, Artem Farmerem, Friedrichem Guldą, Rainerem Glasem, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Seifertem, Leszkiem Kułakowskim, Janem Jarczykiem, Włodkiem Pawlikiem, sekstetem George’a Russella, Elvin Jones Jazz Machine i wieloma innymi.

 

Założył m.in. The Leszek Zadlo Ensemble (1972), z którym nagrał w 1973 roku swój debiutancki winyl Inner Silence, Leszek Zadlo Quartett (1974), z którym nagrał Thoughts, a w czasie stanu wojennego – Polski Jazz Ensemble. Występował w różnych konstelacjach bigbandowych na scenach jazzowych ponad 40 krajów świata, nagrał – jako lider bądź sideman – ponad 100 płyt. Do dzisiaj koncertuje z założonym przez siebie w 2009 r. European Art Ensemble. W 2016 roku na zaproszenie Adama Barucha wystąpiłna Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera z muzyką z nagranej wspólnie z Leszkiem Kułakowskim płyty „Wygananie z raju” z kompozycjami Krzysztofa Komedy.

 

Dzielił się swą wiedzą i umiejętnościami wykładając na akademiach muzycznych w Niemczech i w Polsce – był pierwszym oficjalnym wykładowcą muzyki jazzowej w Würzburgu i Monachium. 

 

Interesował się również projektami muzyki filmowej i teatralnej. Napisał z Clausem Bantzerem muzykę do filmu Petera Lilienthala „Das Schweigen des Dichters” („Milczenie poety”) oraz dla Pawła Pawlikowskiego do filmu „Trumna Charlie’ego Chaplina”. Nagrał też muzykę do filmu krakowskiej Oficyny Filmowej Galicja „Czarodzieje Honoratki” w reż. Leopolda Rene Nowaka.

 

Wolna Polska przywróciła Leszkowi Żądło polski paszport, w 2016 roku MKiDN uhonorowało go medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a Stowarzyszenie Jazzowe Melomani Oskarem „za całokształt”. Również „Solidarność” przyznała mu medal dziękczynny za działania na rzecz podziemia (m.in. za wsparcie finansowe, za Festiwal Jazz Solidarność i programy jazzowe dla Radia Wolna Europa). Prywatnie związany był z polską aktorką Barbarą Kwiatkowską-Lass, z którą łączyło go głębokie uczucie, przyjaźń i wspólne ponad 20-letnie życie, i dla której skomponował i nagrał, po jej nagłej śmierci, płytę „Miss B”.

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też