Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Koncerty Jazz i Blues MOXO presents: Kasia Pietrzko Trio, Maciej Kądziela, feat. Andrzej Chyra "Norwid"

MOXO presents: Kasia Pietrzko Trio, Maciej Kądziela, feat. Andrzej Chyra "Norwid"

Organizator: AMVOX INTERNATIONAL Sp. z o.o.

MOXO presents: Kasia Pietrzko Trio, Maciej Kądziela, feat. Andrzej Chyra "Norwid"O wydarzeniu

O wydarzeniu

Zapraszamy na koncert: MOXO presents: Kasia Pietrzko Trio, Maciej Kądziela, feat. Andrzej Chyra "Norwid".2 czerwca 2024 | Godzina 19:00. Bilety już w sprzedaży.

MOXO presents: Kasia Pietrzko Trio, Maciej Kądziela, feat. Andrzej Chyra "Norwid"

Przed koncertem zapraszamy na kolację.

  • 16:00 - Otwarcie restauracji
  • 19:00 - Koncert

W trakcie koncertu wstrzymujemy serwis i wznawiamy go w przerwie koncertu.

NORWID to projekt, którego koncepcja opiera się na autorskiej, jazzowej interpretacji wybranych utworów czwartego wieszcza, czytanych przez znakomitego aktora, Andrzeja Chyrę. Świat improwizacji występuje w nim w intrygującej relacji z wyborem tekstów Norwida, będących dla muzyków impulsem do stworzenia indywidualnego i niepowtarzalnego komentarza. 

WYKONAWCY: 

  • Kasia Pietrzko - fortepian, kompozycje, wybór tekstów
  • Maciej Kądziela - saksofon altowy, kompozycje, wybór tekstów Andrzej Święs - kontrabas
  • Piotr Budniak - perkusja
  • Andrzej Chyra – recytacje 

Trio Kasi Pietrzko od kilku lat prężnie prowadzi swoją działalność zarówno koncertową, jak i fonograficzną. Dzięki wyróżniającej się artystycznej aktywności zespół ten stał się niezwykle spójny brzmieniowo, co niewątpliwie wpłynęło na dynamiczny rozwój jego kariery. Liderka trio to laureatka m.in. "Mateusza” – nagrody muzycznej Programu Trzeciego Polskiego Radia w kategorii Debiut Roku za album "Forthright Stories” (2018) oraz nagrody Grand Prix "Jazz Melomani” w kategorii Nadzieja Melomanów (2018). Miesięcznik "Jazz Forum” przyznał jej tytuł Nowej Nadziei 2019 roku, była również nominowana do Nagrody Muzycznej Fryderyk 2018 w kategorii Debiut Roku. 

W "Norwidzie” do trio dołączył saksofonista altowy Maciej Kądziela, z którym Kasia Pietrzko po raz pierwszy współpracowała w USA podczas nagrania płyty "Jammin with KC” w Make Believe Studios w Kansas City. Redaktor Programu Drugiego Polskiego Radia Andrzej Zieliński w artykule opisującym występ "Jazz Forum Talents” na festiwalu Jazz nad Odrą napisał: Mnie szczególnie przypadł do gustu zaśpiew saksofonu Maćka Kądzieli, brzmiący miejscami jak lamentująca trąbka Stańki. Być może jest to jeden z powodów współpracy pianistki i saksofonisty – wszakże Kasia Pietrzko koncertowała z Tomaszem Stańko tuż przed jego śmiercią. 

Andrzej Chyra to jeden z najbardziej cenionych aktorów filmowych i teatralnych – nieustannie poszukujący nowych form wyrazu oraz nieoczywistych, artystycznych konfrontacji. Współpracował i współpracuje z najważniejszymi reżyserami: m.in. Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Krauze, Krzysztofem Zanussim, Feliksem Falkiem, Markiem Koterskim, Jackiem Borcuchem czy Małgorzatą Szumowską. W teatrze występował w spektaklach m.in. Jerzego Grzegorzewskiego, Agnieszki Glińskiej i Grzegorza Jarzyny. W 2001 roku zagrał Dionizosa w Bachantkach Eurypidesa w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Od tej pory stale występuje w teatrze Krzysztofa Warlikowskiego. 

Ważną częścią pracy artystycznej Andrzeja Chyry jest reżyseria operowa. Zadebiutował w tej roli w 2013 roku inscenizacją "Graczy” na podstawie libretta Nikołaja Gogola, z muzyką Dymitra Szostakowicza w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta podjął się także inscenizacji "Czarodziejskiej góry” z muzyką Pawła Mykietyna do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz ze scenografią Mirosława Bałki. Jako reżyser współpracuje też z Teatrem Wielkim Operą Narodową - w 2019 roku miała miejsce premiera wyreżyserowanej przez niego "Carmen”, inspirowanej m.in. kinem meksykańskiego arthouse'u, Carlosa Reygadasa. 

Wysłuchawszy niemal wszystkich 27 koncertów festiwalu, pozwolę sobie na koniec na prywatne odkrycie. Był to jazzowy koncert, inspirowany poezją Norwida w interpretacji Andrzeja Chyry, tria niezwykle energetycznej młodej pianistki Kasi Pietrzko, z gościnnym udziałem błyskotliwego saksofonisty Macieja Kądzieli. Ich występ stanowił nawiązanie do festiwalowego koncertu sprzed lat, kiedy to Tomasz Stańko odwoływał się do chopinowskich klimatów. 

Jacek Marczyński, "Rzeczpospolita” 

 

 

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też