Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemfame-mmaaudioriversun-festival
Home Koncerty Jazz i Blues Adam Bałdych Quartet | JAZZ & MORE MOXO WARSAW FESTIVAL

Adam Bałdych Quartet | JAZZ & MORE MOXO WARSAW FESTIVAL

Organizator: AMVOX INTERNATIONAL Sp. z o.o.

Adam Bałdych Quartet | JAZZ & MORE MOXO WARSAW FESTIVALO wydarzeniu

O wydarzeniu

Zapraszamy na kolejny niedzielny koncert w ramach festiwalu Jazz & More MOXO Warsaw Festival. Bilety na koncert Adam Bałdych Quartet już w sprzedaży.

Adam Bałdych Quartet informacje

Adam Bałdych Quartet to projekt skrzypka Adama Bałdycha, współtworzony wraz z Krzysztofem Dysem (fortepian), Andrzejem Święsem (kontrabas) i Dawidem Fortuną (perkusja).

Kwartet po bardzo dobrze przyjętym albumie "Sacrum Profanum”, za który otrzymał drugą nagrodę i nagrodę publiczności BMW WELT 2021 powraca z albumem POETRY nagranym wraz z włoskim trębaczem Paolo Fresu dla niemieckiej oficyny ACT Music. Płyta pojawiła się w zestawieniu najważniejszych wydawnictw roku Amerykańskiego portalu Bandcamp czy Brytyjskiego magazynu JazzWise.

Najnowszy album to Legend, nagrany wspólnie ze skrzypaczką Agatą Szymczewską, na którym znalazły się autorskie opracowania kompozycji Henryka Wieniawskiego, wydany nakładem Anaklasis (PWM)

Artyści w swojej estetyce poruszają się pomiędzy muzyką jazzową i poważną, czerpiąc z elementów polskiej muzyki ludowej.

Adam Bałdych prowadzi dialog między muzyką poważną i improwizowaną poszukując nowych środków wyrazu dla swojej bardzo osobistej wiolinistyki.

„Polski skrzypek Adam Bałdych idzie tam, gdzie prowadzi go jego muza. Chociaż utwory zebrane na płycie „Sacrum Profanum” pochodzą z wielu muzycznych epok, jego niezwykle nowoczesna estetyka czerpiąca z „Muzyki Nowej” utrzymuje album w niezwykłej spójności. Bałdych zaprosił do współpracy bardzo elastycznych muzyków, którzy ujawniają swój muzyczny kunszt zarówno w wolnych, przejmujących aranżacjach jak i gęstych warstwach dźwiękowych. Muzyka kwartetu rozbrzmiewa pełnymi niepokoju i „kolczastymi” frazami jak i wspaniałymi i czystymi liniami skrzypiec. ” - Downbeat (USA)

„Adam Bałdych stworzył zupełnie nowy język wiolinistyki jazzowej” (The Guardian/UK), „Bez wątpienia jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego.” – Frankfurter Allgemeine Zeitung

Nazywany „cudownym dzieckiem skrzypiec”, karierę rozpoczął w wieku 14 lat. Szybko został okrzyknięty innowatorem łączącym dokonania muzyki poważnej i współczesnego języka skrzypcowego z talentem improwizatorskim. W krótkim czasie stworzył własny styl, który stał się inspiracją dla nowej generacji improwizujących skrzypków.

Swoją muzykę prezentował na najważniejszych festiwalach jazzowych, w prestiżowych salach koncertowych, m.in. w: Polsce, Niemczech, Korei Południowej, Chinach, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii, Islandii, Portugalii, Azerbejdżanie, Holandii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Włoszech, Hiszpanii i Indonezji.

Koncertuje i nagrywa z wybitnymi artystami, takimi jak: Yaron Herman, Joachim Kuhn, Agata Zubel, Cezary Duchnowski, Helge Lien, Aaron Parks, Lars Danielsson, Nils Landgren, Iiro Rantala, Marius Neset, Jacob Karlzon czy Billy Cobham.

Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym: Grand Prix i nagrodę indywidualną festiwalu „Jazz nad Odrą” (2006), ECHO Jazz – nagrodę niemieckiego przemysłu muzycznego (2013), Złoty Krzyż Zasługi (2016) oraz Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2016). W 2020 roku wraz Adam Bałdych Quartet znalazł się w finale prestiżowej nagrody BMW Welt Jazz 2020, zdobywając drugą nagrodą oraz nagrodą publiczności.. Trzykrotnie nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej jako osobowość roku.

„Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego.” – pisał po koncercie w Berlinie Ulrich Olshausen z Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Adam Bałdych coraz częściej zwraca się w stronę klasycznej twórczości kompozytorskiej, pisząc na zamówienie renomowanych orkiestr. W 2015 roku na zamówienie Baltic Neopolis Orchestra ze Szczecina stworzył kompozycję Mozaika–Impresje, a w 2016 roku dla Orkiestry Muzyki Nowej napisał utwór Antiphona do tekstów znalezionych w grotach Qumran. W 2019 roku na zamówienie orkiestry AUKSO przygotował Early Birds Symphony na festiwal Auksodrone, W 2021 r. w Stuttgarcie swą premierę miała nowa kompozycja „Concerto Galante” przygotowywana na zamówienie Stuttgarter Kamerorchester, Kuyawiak napisany dla PWM (album Great Encounters z AUKSO), a w 2022 “Kurhanek Maryli”, napisany na skrzypce, chór i orkiestrę smyczkową, prawykonany z AUKSO i Chórem Polskiego Radia. Jego kompozycja “Home Songbook” na skrzypce improwizujące i kwartet smyczkowy zdobył nominację do międzynarodowej nagrody REMA w kategorii wydarzenie cross-over.

Adam Bałdych ceniony jest za kreatywność na polu jazzu i wykonawstwa muzyki współczesnej, twórcze łączenie obu tych dziedzin oraz za wielką wyrazistość swoich muzycznych interpretacji.

Brał udział w nagraniach blisko 20 płyt, w tym ostatnio: Poetry wraz z wybitnym włoskim trębaczem Paolo Fresu, (album pojawił się w zestawieniu najważniejszych wydawnictw roku Amerykańskiego portalu Bandcamp czy Brytyjskiego magazynu JazzWise); oraz Legend, nagrany wraz z Adam Bałdych Quintet i skrzypaczką Agatą Szymczewską, na którym znajdą się autorskie opracowania kompozycji Henryka Wieniawskiego.

Najnowszy album „Passacaglia” nagrany wspólnie z Leszkiem Możdżerem jest wyjątkowym spotkaniem dwóch wybitnych osobowości, które prowadzą nurtujący dialog na granicy wielu estetyk.

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też