Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo3-majowka

Festiwal Improwizacje

Organizator: Arte Fundacja Kultury i Edukacji

Festiwal ImprowizacjeO wydarzeniu

O wydarzeniu

Zapraszamy na Festiwal Improwizacje. Kup bilety na koncerty odbywające się między 29 listopada a 3 grudnia 2017 w dwóch studiach koncertowych Polskiego Radia w Warszawie – im. Władysława Szpilmana oraz im. Witolda Lutosławskiego.

Można będzie uczestniczyć w koncertach:

Bach Stories – 29.11.2017
Simple Tales – 30.11.2017
Improwizacja. Inspiracja. Kompozycja. - 01.12.2017
Mozart improwizowany – 02.12.2017
As You Hear – 03.12.2017

 

Bach Stories:

Dwaj wybitni artyści zaproszą publiczność do odbycia pasjonującej muzycznej podróży przez różne epoki i style. Pierwszą część koncertu wypełnią wybrane Chorały J.S. Bacha i autorski komentarz artystów wyrażony w improwizacjach. Na drugą część złożą się improwizacje w różnych stylach, których leitmotivem będzie idea „pieśni bez słów”, w której głos ludzki zastępuje instrument.

Marcin Zdunik - jeden Polski wiolonczelista, solista i kameralista. Wykonuje muzykę od renesansu po dzieła najnowsze, improwizuje, aranżuje i komponuje.

Aleksander Dębicz – wszechstronny pianista, dla którego improwizacja stanowi istotę artystycznej wypowiedzi. Jest doskonałym odtwórcą utworów klasycznych mistrzów, ale też świetnie odnajduje się w muzyce jazzowej.

„Simple Tales”:

Spontanicznie wymyślone i opowiedziane muzyczne historie, których stylistycznym rodowodem jest bez wątpienia skandynawska muzyka improwizowana. W improwizacjach Nidzworskiego i Dębicza słychać jednak wyraźne odwołania zarówno do kultury słowiańskiej, jak i orientu. Obaj artyści wywodzą się ze świata muzyki klasycznej, który w naturalny sposób objawia się w „Simple Tales”. Muzycy z pewnością są artystami poszukującymi, eksplorującymi różne gatunki.

Aleksander Dębicz jest jednym z czołowych polskich pianistów. Punktem wyjścia dla artysty jest muzyka klasyczna. W swej działalności chce powrócić do zaniechanej praktyki improwizacji, która była stałym elementem koncertów i spotkań muzycznych do XX wieku.

Szymon Nidzworski - saksofonista i kompozytor. Brał udział w licznych prestiżowych festiwalach muzycznych m.in. „Warsaw Autumn”, „Chanterelle Festival”. Koncertował z czołowymi orkiestrami oraz zespołami kameralnymi. Obecnie współpracuje z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Improwizacja. Inspiracja. Kompozycja:

Ten koncert będzie wykonany na zrekonstruowanych polskich fidelach kolanowych. Zespół w składzie Maria Pomianowska, Wojciech Lubertowicz, Aleksandra Kauf, Iwona Rapacz, to jedyna formacja na świecie wykorzystująca zestaw suk różnych rozmiarów. Będzie można usłyszeć dźwięk suki biłgorajskiej, suki mieleckiej, suki basowej wzbogacone brzmieniem fideli płockiej i bębnów. Improwizacje i kompozycje przeplatać się będą i wzajemnie przenikać w osnowie polirytmicznych struktur i ćwierćtonowej fakturze.

Maria Pomianowska - profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, multi instrumentalistka, wokalistka i kompozytorka. Dyrektor artystyczny międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych Azji i Europy. Wydała kilkanaście płyt, m.in. świetnie przyjęty przez krytykę album „Chopin na 5 kontynentach”.

Mozart improwizowany:

Podczas festiwalu Robert D. Levin, jeden z czołowych pianistów amerykańskich, przedstawi Mozartowski recital, a utwory wielkiego mistrza uzupełni własnymi improwizacjami. Levin to również wybitny muzykolog, dyrygent i kompozytor. Jest jednym z najwybitniejszych znawców muzyki Mozarta. Zrekonstruował kilka dzieł Mozarta, dokonał też kilku wybitnych uzupełnień niedokończonych dzieł wielkiego mistrza. Jednocześnie koncertuje na wszystkich kontynentach, nagrywa dla największych wytwórni: m.in. Decca, Deutsche Grammophon, czy SONY Classical.
As You Hear:

Podczas festiwalu Veryan Weston, brytyjski pianista jazzowy, zagra improwizacje pod wspólnym tytułem As You Hear z Bei Bei Wang - perkusja oraz Pei Ann Yeoh- skrzypce. Weston w latach 80. i 90. ubiegłego wieku współpracował z Eddie Prévost Quartet, Trevor Watts' Moiré Music i Lol Coxhill oraz Philem Mintonem. Nagrał wiele albumów płytowych. Ostatni solowy projekt "Tessellations" na fortepian solo to jednogodzinny utwór. Jest serią improwizacji pokazujących powiązania skal pentatonicznych, którymi muzyk fascynuje się od trzydziestu lat.

Podobne wydarzenia

Zobacz też