emptygif
Newsletter

Trendy

voucher-kinowy-helioshans-zimmerskoki-narciarskieagnieszka-chylinskavan-goghpolska-noc-kabaretowa-2023
Home Venue Teatr Polski we Wrocławiu

Teatr Polski we Wrocławiu

Wrocław, Zapolskiej 3
Teatr Polski we WrocławiuDesctiptionEventsPerformedVenues nearbyFans also like

Desctiption

Teatr Polski we Wrocławiu powstał w 1949 roku i przez kolejne 20 lat funkcjonował pod nazwą Państwowego Teatru Dolnośląskiego we Wrocławiu. od 1969 nosi obecną nazwę od 2020 dyrektorem teatru jest Jacek Gawroński. Mieści się przy ulicy Gabrieli Zapolskiej 3.

Historia Teatru Polskiego we Wrocławiu

Historia gmachu, w którym obecnie znajduje się wrocławski Teatr Polski, związana jest z okresem działalności Theodora Lobe, kierownika literackiego Teatru Miejskiego. Zarządzał on wówczas trzema ośrodkami teatralnymi: Teatrem Miejskim, Teatrem Lobego i Teatrem Talia. Pewien wrocławski kupiec, Paul Auerbach, postanowił pozbawić Lobego wyłączności na scenę teatralną i wkrótce, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 3, wybudował okazały gmach operetki Schauspielhaus. Była to największa scena wrocławska w tamtym czasie.

 

Teatr służył aktorom, reżyserom i widzom do 1994 r, do czasu aż wybuchł pożar i całkowicie zniszczył widownię mieszczącą się w obiekcie. Odbudowany został według projektu Wiktora Jackiewicza. Teatr wznowił działalność 20 maja 1996 premierą Improwizacji wrocławskich w reżyserii Andrzeja Wajdy. Odnowiony gmach ponownie otworzył się na widzów i działa do dziś, dając przedstawienia na trzech scenach: Scenie Kameralnej, Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego, Scenie na Świebodzkim.

Teatr Polski we Wrocławiu repertuar 2021

W bogatej ofercie repertuaru Teatr Polskiego we Wrocławiu znajdują się spektakle dramatyczne i komediowe, nowatorskie przedstawienia młodych autorów, ale również nieśmiertelne klasyki teatralne. Do tej pory na scenie można było zobaczyć Dziady, Chorego z urojenia, Mayday, Sen nocy letniej, Edukację Rity, Kuszenie Cichej Weroniki, Okno na parlament i wiele innych.

 

Repertuar Teatru Polskiego we Wrocławiu 2021 to między innymi komedia Wiesz, że wiem – niebezpieczna komedia z udziałem gwiazd, Prywatna klinika czy komedia Nerwica Natręctw, która zdobyła fanów w całym kraju.

 

 

Events

Performed

Venues nearby

Fans also like

See also