Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Targi | Wystawy Wystawy NIEZWYKŁA WYSTAWA 3D: 150 ROCZNICA PIERWSZEJ WYSTAWY IMPRESJONISTÓW (OBRAZY Z WYSTAWY W 1874 ROKU) - KATOWICE

NIEZWYKŁA WYSTAWA 3D: 150 ROCZNICA PIERWSZEJ WYSTAWY IMPRESJONISTÓW (OBRAZY Z WYSTAWY W 1874 ROKU) - KATOWICE

Organizator: Polskie Ścieżki Edukacyjne Janusz Sokół

NIEZWYKŁA WYSTAWA 3D: 150 ROCZNICA PIERWSZEJ WYSTAWY IMPRESJONISTÓW (OBRAZY Z WYSTAWY W 1874 ROKU) - KATOWICEO wydarzeniu

O wydarzeniu

Mamy ogromny zaszczyt poinformować, że zgodnie z obietnicą jest już w Polsce NIEZWYKŁA NOWA WYSTAWA 3d. W zasadzie możemy powiedzieć, że podwójnie niezwykła, bo oprócz przedstawienia jej w formie obrazów 3d Anaglif Red/Cyjan, to dodatkowo obrazy znajdujące się na wystawie.

Z okazji przypadającej w tym roku 150 rocznicy Pierwszej Wystawy Impresjonistycznej w Paryżu, zapraszamy do zobaczenia przetworzonych do trójwymiaru obrazów, które były prezentowane 15 kwietnia – 15 maja 1874 roku w Paryżu. 

Niezwykła wystawa 3d: 150 rocznica Pierwszej Wystawy Impresjonistów (obrazy 

z wystawy w 1874 roku) przybywa do Katowic. Jak zwykle można ją zobaczyć w tym samym miejscu: Hotel CAMPANILE, 40-028 Katowice, ul. Sowińskiego 48

 

NALEŻY JEDNAK PAMIĘTAĆ, iż celem tej wystawy jest zmiana postrzegania kolejności planów. Zastosowana technika ANAGLIPH umożliwia nam spojrzenie na te dzieła od ostatniego planu do pierwszego. Na nowo odkrywamy detale i zauważamy jak wiele szczegółów nam umknęło z oryginału. 

 

Dodatkową wartością są ciekawe doznania estetyczne wynikające z zastosowania „trójwymiaru”. Należy jednak pamiętać, że nie widzenie trójwymiarowe jest celem wystawy, tylko lepsze poznanie dzieła i zachęcenie do nowego, pełnego spojrzenia na oryginał.

 

TYLKO PRZEZ 2 DNI! 25-26 maja 2024 roku, pierwszy raz w Polsce i pierwszy raz  

w Katowicach pojawi się jedyna tego typu wystawa w Europie. Jest to nowa i nie prezentowana jeszcze w Polsce wystawa z dziełami, które przedstawione były 150 lat temu podczas Pierwszej Wystawy Impresjonistów w Paryżu w studio Nadara przy Boulevard des Capucines 35.

Zobacz na własne oczy dzieła mistrzów prezentowane podczas Pierwszej Wystawy Impresjonistów w trójwymiarowej wersji, gdzie dzieła malarzy zyskały jeszcze większą głębię, ekspresję i wyeksponowały ostatni plan, podkreślając mistrzowską perfekcję w detalach.

 

Pejzaże, martwa natura, portrety na wyciągnięcie ręki. Blisko 60 dzieł malarzy członków Stowarzyszenia Anonimowego Spółki Akcyjnej Artystów: Malarzy, Rzeźbiarzy, Rytowników i Litografów przetworzono do wersji 3D z użyciem technologii anaglif red-cyjan. Cezanne, Monet, Morisot, Pissaro, Renoir, Sisley oraz Attendu, Astruc, Boudin, Brandon, Bureau, Cals, Colin, Guiallumin, Lepic, Lepine, Molins, Nittis oraz Rouart spotkaj najbardziej znane nazwiska w świecie sztuki już w weekend 25-26 maja w Katowicach. Zobacz świat, ukazany przez artystów„buntowników” reprezentujących różne spojrzenie na rzeczywistość i sztukę przenosi się na ich obrazy, wpływając na osiągnięcie oczekiwanej końcowej wizji kompozycji.

 

Poczujesz prawdziwą głębię we wnętrzu obrazów, a chmury rozciągną się nad rozkołysanym morzem. Wszystko jest w nieustannym ruchu, mimo, że czasem to widok „martwej natury”.

Niech u Cezanne promienie słońca ogrzewają „Dom wisielca”, zobacz poranną mgłę 

w „Impresji, wschód słońca” czy pójdź na pole maków Moneta. Niech tancerki Degas’a tańczą tylko dla Ciebie. Przejdź wybrzeżem przy zacumowanych łodziach z Berthą Morisot,  a Pissarro pokaże naturę malowanych pól. Podziwiaj Wezuwiusz z Nittisem czy bądź członkiem polowania z gromadą psów gończych Molinsa. Tak naprawdę, to zobacz obrazy  z pierwszej historycznej wystawy Stowarzyszenia Anonimowego Spółki Akcyjnej Artystów: Malarzy, Rzeźbiarzy, Rytowników i Litografów – tak niezbyt chwytliwie się nazwali.

W prezentowanych obrazach, odkrywamy detale dalszego planu albo odnajdujemy elementy, na które do tej pory nie zwróciliśmy żadnej uwagi. Wystarczy założyć okulary 3D, aby wybrać się w niesamowitą podróż po świecie sztuki.

Przyjdź i osobiście zobacz przełomową wystawę w historii sztuki, która odbyła się 150 lat temu w Paryżu przy Boulevard des Capucines 35, w dniach 15 kwietnia – 15 maja 1874 roku. Był to przełom a ówczesne gazety krytykowały to wydarzenie. Najsłynniejsza recenzje niech nas zachęcą aby zderzyć się z rzeczywistością. Louis Loroy: „IMPRESJA! Wrażenie! Oczywiście. Gdzieś w tym musi być wrażenie. Cóż za swoboda…, cóż za elastyczność stylu! Tapeta na wczesnym etapie jest znacznie bardziej ukończona.” A „Wiadomości z Wystawy” w LA PATRIE, tak rekomendowały: 

„ Na Boulevard des Capucines jest wystawa NIEPRZEJŚCIOWYCH, a raczej można by rzec LUNATYCZNYCH, o której już wam mówiłem. Jeśli chcesz się dobrze bawić  i masz chwilę do stracenia, to nie przegap tego”.

 

INFORMACJA O ZWIEDZANIU:

Zwiedzanie wystawy rozpoczyna krótkie wprowadzenie w jaki sposób oglądać obrazy by zobaczyć wszystkie ich walory.

Orientacyjny czas zwiedzania wystawy wraz z wykładem to ok. 60 minut.

Wskazany na bilecie dzień i godzina oznacza czas rozpoczęcia wprowadzenia – omówienia sposobu oglądania oraz przyzwyczajenia mózgu do przetwarzania obrazów w 3D – ok. 10 minut. Zapraszamy do przybycia ok. 15 minut wcześniej przed wskazaną godziną na bilecie.

Przy wejściu na teren wystawy należy odebrać jednorazowe okulary 3D.

 

Bilet ulgowy przysługuje dzieciom i młodzieży uczęszczający do szkoły na podstawie ważnej legitymacji szkolnej, studentom do 26 r.ż. oraz emerytom, którzy posiadają ważny dokument upoważniający do korzystania z ulgi. Bilet ulgowy przysługuje również osobie posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności. Opiekun osoby niepełnosprawnej jest również uprawiony do zakupu biletu w cenie takiej jaka przysługuje osobie niepełnosprawnej.

Warunkiem koniecznym jest posiadanie dokumentu potwierdzającego datę urodzenia dziecka (akt urodzenia, dowód osobisty, paszport, książeczka zdrowia).

 

Dzieci poniżej 4 roku życia wstęp bezpłatny. Okulary 3d dla dziecka można zakupić w kasie wystawy.

Brak zniżki na Kartę Dużej Rodziny.

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też