Newsletter

Na czasie

drift-mastersopener-festivalred-hot-chili-peppersmiuosh-zespol-slaskhans-zimmergala-ksw

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Teatr Tragedia | Dramat Mesjasze - Festiwal Polska w IMCE

Mesjasze - Festiwal Polska w IMCE

Organizator: Booking Place Sp z o.o.

Opis

Opis

FESTIWAL POLSKA W IMCE. NIECODZIENNY FESTIWAL TEATRALNY 2018! Zapraszamy na spektakl „Mesjasze (albo skoro nie zostało nam już nic do wierzenia, to czy wolno nam podważać coś, w co na nowo moglibyśmy uwierzyć?)”
z inspiracji powieścią Györgiego Spiró, który będzie można zobaczyć 27 oraz 28 listopada w Teatrze IMKA w Warszawie. Mesjasze bilety na spektakl w Warszawie już w sprzedaży! 

 

TWÓRCY

Aneta Groszyńska: reżyseria

Jan Czapliński, Marcin Kącki: autorzy tekstu

Tomasz Walesiak: scenografia i kostiumy

Jerzy Rogiewicz: muzyka

Adam Zapała: światło i video

Natalia Dinges: choreografia

 

OBSADA

Agnieszka Bieńkowska

Sara Celler-Jezierska

Małgorzata Saniak

Michał Bałaga

Aleksander Blitek

Krzysztof Korzeniowski

Rafał Kosowski

 

W połowie XIX wieku, po klęsce powstania listopadowego, towiańczycy zawiązują Koło Sprawy Bożej - dziwną, religijno-narodową sektę mesjanistów i heretyków. Obok Towiańskiego, jej członkami są m.in. Mickiewicz i Słowacki - czołowi twórcy polskiego romantyzmu, polska inteligencja na emigracji. Bezsilni wobec dziejącej się na ich oczach historii, przekuwają frustrację bezpaństwowców w religijną filozofię. Wierzą w wyjątkową, wyznaczoną przez Boga rolę narodu polskiego. Chcą zmian w Kościele. Odrzucają konieczność działań zbrojnych. Za podstawową zasadę przyjmują chrześcijańskie przykazanie o miłości bliźniego.

 

Ten intrygujący - szalony, ekscentryczny - epizod z życia polskiej emigracji we Francji opowiada nam w monumentalnej powieści pt. „Mesjasze” Gyrogi Spiro, Węgier. Dlaczego warto dziś do niej wracać w teatrze? Po pierwsze, żeby przyjrzeć się sposobom dziedziczenia spuścizny po romantyzmie i wszelkich jego ideowych szaleństwach - echa narodowego mesjanizmu słychać dziś często, a narodowe zaangażowanie zbacza na coraz mroczniejsze ścieżki. Po drugie, żeby zobaczyć, co o polskim romantyzmie ma nam do opowiedzenia ktoś z zewnątrz. I po trzecie, żeby pójść w ślady towiańczyków i spróbować ponownie uruchomić tę zrodzoną z rozczarowania fantazję - o innym, lepszym państwie.

 

Teatr IMKA bilety. FESTIWAL POLSKA W IMCE bilety!

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźŚląskieWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn