Newsletter

Na czasie

imagine-dragonsopener-festivalred-hot-chili-peppersmiuosh-zespol-slaskhans-zimmerceline-dion

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Mędrole

Organizator: Teatr Collegium Nobilium

Opis

Opis

Bilety na spektakl Mędrole w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie. Spektakl przygotowany na podstawie "Historii po góralsku" Ks. Józefa Tischnera, jest jednocześnie egzaminem studentów III roku ATM, przygotowany pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Flegel. UWAGA: Bilety w promocyjnej cenie 20 zł!

Tytułowy Mędrol to po góralsku mędrzec, filozof. Ksiądz Tischner opowiada historie o filozofach greckich - Hipokratesie, Platonie, Arystotelesie - w taki sposób, jakby mówił o sobie i znanych nam góralach, jednak przede wszystkim pokazuje filozofię w sposób nieskomplikowany oraz prosty do zrozumienia dla zwykłego człowieka.

Studenci ATM  otrzymali tekst "Historii po góralsku" z powodu niełatwej strony technicznej języka, a jednocześnie zmuszał do analizy intelektualnej i emocjonalnej tekstu, tak ważnej w pracy aktora. Studenci je pokochali i opowiadają je tłumacząc świat z głębi swoich młodych dusz. Dlatego tytuł dotyczy nie tylko tematyki „Historii filozofii po góralsku”, ale właśnie młodzieńczego rozważania zagadnień oraz zagłębiania się w naturę człowieka i Uniwersum.

Spektakl Mędrole nie ma podziału na role, studenci wybrali dla siebie po jednej z opowieści - najbliższej dla siebie. W spektaklu zobaczymy również instrumenty: wiolonczelę, skrzypce, altówkę.

Okazuje się, że tekst księdza profesora w ustach studentów nabiera współczesnych znaczeń i jest aktualny bez względu na upływ czasu. Twórcze poszukiwania formy były dla studentów wspaniałą przygodą, która będzie trwać – jadą na warsztaty w góry do Łopusznej, do Tischnerówki – będą tam poszukiwać ducha „Historii filozofii…”, ciekawe, co z tego wyniknie…

 „Na pocątku wsędy byli górole, a dopieropote porobiyli się Turcy i Zydzi. Górole tyz byli piyrsymi”filozofami”. „Filozof” – to jest pedziane po grecku. Znacy telo co „mędrol”. A to jest pedziane po grecku dla niepoznaki. Niby, po co mo fto wiedzie, jak było na pocątku? Ale Grecy to nie byli Grecy, ino górole, co udawali greka. Bo na pocątku nie było Greków, ino wsędy byli górole.

Mędrole bilety na spektakl dostępne na eBilet.pl!

Podobne wydarzenia

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławLidzbark WarmińskiGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn