Newsletter

Na czasie

imagine-dragonsopener-festivalred-hot-chili-peppersmiuosh-zespol-slaskhans-zimmerceline-dion

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Koncerty Jazz i Blues Koncert Marek McCarron Motyka z zespołem

Koncert Marek McCarron Motyka z zespołem

Organizator: Restauracje Staropolskie Sp. z o.o.

Opis

Opis

Zapraszamy na koncert Marka Motyki, który odbędzie się 27 listopada w restauracji Texas Żory. Marek Motyka bilety już dostępne. 

 

Marek „Makaron” Motyka jest bez wątpienia jednym z najoryginalniejszych i rozpoznawalnych Artystów bluesowych ostatnich lat na muzycznej mapie Śląska. Muzyk czerpie pełnymi garściami z starych śląskich tekstów i światowej poezji tłumaczonej na język śląski przybliżając nam uniwersalne prawdy życiowe, obyczajowość oraz spuściznę kulturową Śląska wpisaną w kulturę europejską.

 

Artysta gra na wyjątkowej stalowej gitarze rezofonicznej z początków XX wieku , stylami fingerpicking i bootleneck, rodem z delty Mississippi, będąc jednym z niewielu gitarzystów posługujących się tymi technikami.

 

Marek Motyka mając 14 lat kupił pierwszą gitarę i jako młody człowiek wyjechał z Polski imutrzymywał się z grania na gitarze do 27 roku życia podróżując po całej Europie ucząc się muzycznego warsztatu. W roku 1999 powrócił do kraju z muzycznej wędrówki z jasno obraną muzyczną drogą . W 2007 roku wystąpił po raz pierwszy na największym na świecie halowym festiwalu bluesowym Rawa Blues Festival w katowickim Spodku.

 

Kolejnym krokiem jest wydana rok później pierwsza płyta „Makaron po śląsku”, która stała się ważnym wydarzeniem kulturalnym na Górnym Śląsku. Konsekwencją jej wydania stało się ponowne zaproszenie w roku 2008 na dużą scenę Rawy Blues Festival i najważniejsze festiwale bluesowe w całej Polsce. W 2009 roku Marek Motyka uhonorowany został zaszczytną nagrodą prezydenta Miasta Bytomia w dziedzinie kultury „Muza 2009”. W tym okresie TVP Telewizja Katowice zrealizowała trzy reportaże o życiu i artystycznej drodze Artysty. Rok 2012 przyniósł osobiste zaproszenie Jurka Owsiaka na Woodstock Festiwal. W roku 2021 została wydana trzecia płyta zatytułowana „Burns”, gdzie zinterpretował prawdziwe perły światowej poezji szkockiego pioniera romantyzmu Roberta Burnsa w tłumaczeniach Mirosława Syniawy na język śląski.

 

Album ten współtworzą śląscy muzycy i przyjaciele Jacek Raciborski i Tomasz Bienek, którzy genialnie wpasowali się w wrażliwość i całościowy nastrój płyty. Od chwili premiery płyty ze strony słuchaczy, dziennikarzy, krytyków i kulturoznawców z całej Polski i świata spływają bardzo pochlebne jej recenzje i liczne zaproszenia koncertowe . Podkreśleniem znaczenia twórczości Marka Motyki jest zaproszenie do otwarcia jubileuszowej edycji Rawa Blues Festival pod nazwą „Silesian sound” obok Kapołka Trio, Big Bandu Irka Dudka i grup Krzak, Dżem i SBB.

 

Podobne wydarzenia

Zobacz też