Na czasie

voucher-kinowy-heliosopener-festivalhans-zimmerskoki-narciarskiegala-kswbody-worlds-vital
Home Koncerty Jazz i Blues Atom String Quartet – Universum

Atom String Quartet – Universum

19.01.2024 Warszawa

Organizator: Fundacja Nowa Miodowa, ZPSM Nr 1 w Warszawie

Atom String Quartet – UniversumBiletyO wydarzeniuArtyściLokalizacja

BILETY

Atom String Quartet – Universum
piątek
19.01.2024
19:00

Atom String Quartet – Universum

Warszawa, Nowa Miodowa

O wydarzeniu

Zapraszamy na koncert Atom String Quartet – Universum, będący premierą nowego albumu.  Atom String Quartet – Universum bilety już w sprzedaży.

 

Uwaga: koncert został przeniesiony z 25.11.2023 na 19.01.2024.

Atom String Quartet w Warszawie

Najnowszy album Atom String Quartet - „Universum”, jest naturalną konsekwencją działań zespołu, a jednocześnie zupełną nowością w podejściu do komponowania. Każdy z muzyków zmierzył się z dużą formą i skomponował pełnowymiarowy, wieloczęściowy kwartet smyczkowy. Utwory te są autonomicznymi bytami i opowiadają różne historie, dokładnie ukazując indywidualny charakter każdego z kompozytorów. "Atomizacje" Dawida Lubowicza mówią o ogromie wszechświata, są refleksją nad nieskończonością zdarzeń, historią o drodze, która zawsze zaskakuje i nigdy się nie kończy „Varsovia” – Mateusza Smoczyńskiego stanowi muzyczny zapis heroizmu Warszawy i bólu jej mieszkańców, przeplatany obrazami tętniącej życiem metropolii czasów obecnych; „Bolero” Michała Zaborskiego opowiada o tańcu, pasji i miłości, zaś „Atlas motyli” Krzysztofa Lenczowskiego jest muzyczną ilustracją książeczki dla dzieci z rysunkami i opisami motyli. Stylistycznie oraz formalnie utwory zbliżają się do muzyki poważnej, czyli do naturalnego środowiska kwartetu smyczkowego, ale nie brakuje w nich charakterystycznych dla Atom String Quartet elementów, takich jak improwizacja, czy nowe techniki wykonawcze.

Program:

  • Atomizacje - Dawid Lubowicz 
  • Varsovia - Mateusz Smoczyński 
  • Bolero - Michał Zaborski 
  • Atlas motyli - Krzysztof Lenczowski 

 

Wykonawcy:

  • Dawid Lubowicz skrzypce
  • Mateusz Smoczyński skrzypce
  • Michał Zaborski altówka
  • Krzysztof Lenczowski wiolonczela

Atom String Quartet informacje

Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Kwartet powstał w 2010 roku w Warszawie, tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. Wszyscy muzycy odebrali gruntowne klasyczne wykształcenie – są absolwentami warszawskiej uczelni muzycznej. Wszyscy także komponują i z powodzeniem prowadzą własne, solowe projekty. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku zespół stale gości na największych polskich i światowych scenach muzycznych. 

Kwartet nagrał pięć autorskich albumów, z których dwa otrzymały nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”. Ostatnia płyta zespołu, pt. PENDRECKI ukazała się w 2019 roku i znalazły się na niej autorskie opracowania kompozycji Krzysztofa Pendereckiego na improwizujący kwartet smyczkowy. W 2021 roku ukazała się płyta „Karłowicz Recomposed” nagrana na zaproszenie Doroty Serwy – Dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, wspólnie ze Szczecin Philharmonic Wind Quartet – zespołem solistów tejże instytucji. Płyta zawiera pieśni Karłowicza zaaranżowane na improwizujący kwartet smyczkowy i kwartet dęty drewniany. Autorami aranżacji są muzycy ASQ, a wydawcą płyty Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie. W 2022 roku ukazała się płyta “Essence”, będąca zapisem ponad 10-letniej historii zespołu, na której znalazły się nowe wersje utworów z poprzednich płyt oraz 3 kompozycje zarejestrowane po raz pierwszy. Wydawcą płyty jest Requiem Records. 

W marcu 2021 roku Atom String Quartet, wspólnie z pianistką Hanią Rani, wykonali utwór Maxa Richtera pt. „Testament”. Zamówiona przez Instytut Adama Mickiewicza kompozycja została napisana i zadedykowana artystom jako hołd dla zmarłego w 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego. Prawykonanie utworu zarejestrowała TVP Kultura. 

Muzycy Atom String Quartet są regularnie zapraszani do udziału w sesjach nagraniowych innych muzyków, współpracują z czołówką polskich i zagranicznych artystów oraz orkiestr. 

Artyści

Lokalizacja

Podobne wydarzenia

Zobacz też