Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Klasyka Opera i Operetka MSZA C-MOLL KV 427 W. A. Mozart

MSZA C-MOLL KV 427 W. A. Mozart

31.05-07.06.2024 Warszawa

Organizator: Warszawska Opera Kameralna

MSZA C-MOLL KV 427 W. A. MozartBiletyO wydarzeniuLokalizacja

BILETY

Warszawa

MSZA C-MOLL KV 427 W. A. Mozart
piątek
31.05.2024
20:00

MSZA C-MOLL KV 427 W. A. Mozart

Warszawa, Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie
MSZA C-MOLL KV 427 W. A. Mozart
piątek
07.06.2024
20:00

MSZA C-MOLL KV 427 W. A. Mozart

Warszawa, Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie

O wydarzeniu

Bazylika Świętego Krzyża to obiekt sakralny, zlokalizowany w stolicy Polski – w Warszawie, a dokładniej w Śródmieściu, przy ulicy Krakowskie Przedmieście 3. Obiekt podziwiać można podczas spaceru Traktatem Królewskim. Odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne, najczęściej koncerty.

Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie – o obiekcie

Bazylika Świętego Krzyża to świątynia w stylu barokowym.  Przykuwa uwagę m.in. dwiema wieżami, które widoczne są już z daleka. Tuż przy wejściu do bazyliki znajduje się rzeźba Chrystusa dźwigającego krzyż, z uniesioną w górę dłonią. Figura ta jest szczególnie ważna dla tych, którzy pamiętają trudne czasy okupacji.

W Bazylice Świętego Krzyża miały miejsce liczne nabożeństwa, manifestacje patriotyczne, a także pogrzeby polskich księży, pisarzy i działaczy politycznych, których postaci upamiętniono na tablicach. Znajdują się tu piękne rzeźby, obrazy, które można podziwiać podczas wizyty w obiekcie.

Modlił się tu w 1683 roku król Jan III Sobieski przed wyprawą na Wiedeń. Z kolei 3 maja 1792 roku w kościele odbyły się w uroczystości, związane z rocznicą uchwalenia pierwszej Konstytucji europejskiej.

Na dużą uwagę zasługuje zdobiony m.in. złotem ołtarz główny, kapliczki boczne, a także miejsce, w którym znajduje się serce Fryderyka Chopina, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Podczas zwiedzania obiektu warto udać się do dolnej części świątyni, gdzie znajdują się grobowce osób, związanych z Bazyliką Świętego Krzyża.

Bazylika Świętego Krzyża – koncerty

Wydarzenia w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie przyciągają miłośników kultury, nie tylko sakralnej. Odbywają się tu niezwykłe koncerty, które w kościelnej akustyce brzmią doskonale. Jednym z nich był występ Chóru Bazyliki Świętego Krzyża „Sursum Corda” podczas Święta Podwyższenia Krzyża. Wydarzenie reżyserowała Barbara Dobrzyńska – Fijewska.

W ramach Świąt Wielkanocnych miał tu również miejsce wspaniały Koncert Pasyjny, podczas którego można było usłyszeć m.in. utwór "Stabat Mater". Wśród Koncertów Pasyjnych w Bazylice Świętego Krzyża warto wspomnieć również o występach Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II, Ekumenicznego Chóru Kameralnego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Chóru Kameralnego Ab Imo Pectore oraz Chóru Miasta Garwolin.

Bazylika Świętego Krzyża – koncerty 2023

 

Koncerty w Bazylice Świętego Krzyża to doskonała okazja do kontaktu z kulturą i obcowanie z muzyką najwyższej klasy. Warto na bieżąco sprawdzać kalendarium wydarzeń, aby nie przegapić wspaniałych emocji, które czekają słuchaczy podczas niesamowitych występów utalentowanych artystów.

Lokalizacja

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też