Na czasie

voucher-kinowy-heliosagnieszka-chylinskaopener-festivalkswpiotr-rubik-trasadawid-podsiadlo
Home Klasyka Koncerty muzyki poważnej MAKSYMIUK | MARTIN| SIBELIUS

MAKSYMIUK | MARTIN| SIBELIUS

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

MAKSYMIUK | MARTIN| SIBELIUSO wydarzeniu

O wydarzeniu

Wykonawcy

Ada Orlikowska | flet

Marta Piznal | obój

Bolesław Twardziak | klarnet

Adam Ostrowski | fagot

Karolina Gniazdowska | waltornia

Szymon Gwóźdź | trąbka

Mateusz Markiewicz | puzon

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Jerzy Maksymiuk | dyrygent

Program

Jerzy Maksymiuk

Vers per archi

 

Frank Martin

Koncert na 7 instrumentów dętych, kotły, perkusję i orkiestrę smyczkową

 

przerwa

 

Jean Sibelius

Valse triste op. 44 nr 1

VII Symfonia C-dur op. 105

O wydarzeniu

Za dyrygenckim pulpitem październikowego koncertu stanie Maestro Jerzy Maksymiuk. Dla naszej Orkiestry każdy kontakt z tą charyzmatyczną postacią jest bardzo ważny. Już pół wieku temu rozkochał w sobie melomanów, prowadząc brawurowo Polskę Orkiestrę Kameralną, a to przecież było tylko jedno z pól jego przebogatej aktywności. Dyrygował i dyryguje wieloma zespołami w kraju i za granicą, wszędzie budząc podziw dla swej niespożytej, zdumiewającej energii, która zdaje się promieniować na wszystkich muzyków i udzielać się słuchaczom. Młodość – nasz atrybut – zawsze powinna inspirować się wiedzą, doświadczeniem, a nestor polskich kapelmistrzów to przecież cała epoka, nie tylko świadek, ale i kreator stylistycznych przemian w sztuce wykonawczej wielu dekad. Ta kontynuowana od ponad dekady współpraca stanowi doskonałe ucieleśnienie słów, którymi definiujemy naszą misję: „Jesteśmy przekonani, że możliwość współpracy z wybitnymi artystami zainspiruje wielu zdolnych muzyków i wzmocni w nich chęć do dalszego rozwoju artystycznego, a osobista odpowiedzialność artystyczna każdego muzyka złoży się na odpowiedzialność wspólną za kształt i jakość orkiestry”. Jedna z kompozycji programu właśnie stworzy okazję, by pokazać, że każdy z naszych Muzyków ma także kompetencje solisty! Będzie to Koncert na 7 instrumentów dętych, kotły, perkusję i orkiestrę smyczkową szwajcarskiego kompozytora Franka Martina. Autor pozwala tu koncertować zarówno solowym instrumentom, jak i ich rozmaitym zestawieniom. W tych efektownych partiach zaprezentują się młodzi muzycy naszej orkiestry. Utwór skomponowany w 1949 dla berneńskiego Musikgesellschaft ma trzyczęściową budowę bliską tradycyjnemu koncertowi. Zestawienie grup instrumentalnych zdaje się nawiązywać do koncepcji concerto grosso, utwór nie ma jednak cech „neobarokowej” stylizacji. Brzmieniowa atrakcyjność dzieła i jego pełna tajemniczego uroku aura (z pewnymi „iberyjskimi” aluzjami) sprawiła, że Koncert należy do najczęściej dziś przypominanych kompozycji Martina.

 

Ostatnia ukończona symfonia fińskiego neoromantyka Jeana Sibeliusa z roku 1924 jest zarazem jego jedynym jednoczęściowym dziełem tego gatunku. Autor planował ją zrazu jako dzieło cykliczne. Po decyzji o pozostawieniu go w wersji jednoczęściowej określił utwór mianem Fantasia sinfonica, ostatecznie wydał go jako VII Symfonię op. 105. Jest niezwykłym eksperymentem dojrzałego mistrza – niemal rezygnuje on tu z różnicowania planów tonalnych (co typowe dla gatunku), pozostając konsekwentnie w obszarze tonacji C-dur/c‑moll, za podstawę kształtowania formy przyjmuje zaś głównie zmiany tempa i dynamiki.

 

Pełen subtelnej nostalgii Valse triste tegoż autora stać się miał jednym z jego najpopularniejszych dzieł, prezentowanym i w oryginalnej wersji na orkiestrę ze zmniejszonym składem dętym, i w licznych aranżacjach. Utwór powstał jako element muzyki incydentalnej do spektaklu sztuki Kuolema (Śmierć) Arvida Järnefelta (1903), fińskiego prawnika i pisarza, prywatnie – szwagra Sibeliusa.

 

Jerzy Maksymiuk poprowadzi wykonanie także własnego utworu (który mieliśmy przyjemność już z nim wykonywać): Vers per archi. Ta miniatura z 2014 roku zachwyca urodą brzmienia smyczkowego zespołu oraz zdumiewa bogatym spektrum emocji: jej łukowa forma rozpoczyna się i kończy epizodem pełnym liryzmu i nostalgii, zaś żywszy odcinek środkowy przynosi nastroje dramatyczno-rapsodyczne. Inspirację stanowiło tu wspomnienie bohaterskiej łączniki AK, zamordowanej przez Niemców w 1944 harcerki Hanny Czaki. „To niezwykłe bohaterstwo, ale też wyjątkowa wrażliwość. dlatego mój utwór zaczyna się delikatnie, a potem niemal zanika…” – komentował autor.

 

 

Bilety normalne: 60 zł / miejsce

Bilety ulgowe: 45 zł / miejsce

•przysługują uczniom, studentom do 26 roku życia, emerytom i rencistom, osobom powyżej 70 roku życia oraz osobom z orzeczoną grupą inwalidzką bądź orzeczonym stopniem niepełnosprawności

 

Patronat medialny: TVP Kultura, Polska Agencja Prasowa, Presto, polmic.pl

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

 

Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców

 

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też