Newsletter

Na czasie

drift-mastersopener-festivalred-hot-chili-peppershans-zimmerstingspotkanko

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Klasyka Koncerty muzyki poważnej Orkiestra Concentus Viridis

Orkiestra Concentus Viridis

Organizator: ENK EWA NALBERCZYNSKA-KAMINSKA

O wydarzeniu

O wydarzeniu

Zapraszamy na koncerty Orkiestry Concentus Viridis do Warszawy! Orkiestra Concentus Viridis bilety już w sprzedaży.

Orkiestra Concentus Viridis Repertuar koncertu:

  • Antonín Dvořák – IX Symfonia e-moll op. 95 „Z Nowego Świata”
  • Orkiestra Concentus Viridis
  • Dyrygent: Jakub Montewka

Niewypowiedziane pragnienie. Czego ludzie potrzebują od muzyki? 

Można coraz wyraźniej dostrzec potrzebę nowego sposobu podania i przeżywania muzyki.  Tradycje koncertowe z końca XIX wieku, które w tamtych czasach stanowiły naturalny i pełen  znaczenia element życia społecznego, są stosowane w czasach, w których zmienił się  znacząco styl życia, ubiór, sposoby komunikacji. Pojawił się internet, który diametralnie  zmienia percepcję muzyki - koncert, którego przygotowanie kosztuje muzyków wiele godzin  pracy, a producenta kilkadziesiąt tysięcy dolarów, możemy teraz obejrzeć za darmo na  YouTube, w dowolnym miejscu i czasie. Zaczynamy traktować zamiennie obecność na  koncercie i obejrzenie go w internecie, a to prowadzi do znacznego spłycenia odbioru muzyki. 

 

Istnieje rodzaj muzyki, którą tworzy się z myślą o powtarzalności. To, czy jest odgrywana na  żywo czy z playbacku, pierwszy raz czy po raz setny, nie gra żadnej roli. Liczy się tam  multiplikacja. 

 

Muzyka w klasycznym ujęciu to celebracja. To kontemplacja chwili obecnej, w której ulotne  wcielenie piękna jest przeżywane razem z innymi. Kompozytor tworzy ją jako przekaz  osobisty, intymny i unikatowy, a muzycy poświęcają lata, żeby przekazać ją słuchaczom z  całą doskonałością i sercem. Muzyka łączy w osobistą relację artystę i słuchacza. Tutaj liczy  się przeżycie. 

Orkiestra Concentus Viridis - Kim jesteśmy? 

Concentus Viridis (czyli “młoda harmonia”, “zielone współbrzmienie”) to projekt, który zmienia  oblicze sztuki muzycznej. Jesteśmy niezależną orkiestrą symfoniczną. Prezentujemy  najwyższą jakość w wykonaniu młodych i doświadczonych instrumentalistów. Objawia się ona  w interpretacji, przygotowaniu i prezentacji programów koncertowych, tworzonych specjalnie  z myślą o słuchaczu. 

 

Poszukujemy ukrytego piękna w muzyce, aby dzielić się nim z publicznością. Z gąszczu  narracji muzycznych i adaptacji wybieramy to, co najlepsze. Pasja pcha nas do przodu - to  entuzjazm i zaangażowanie, młodość i jakość tworzy to, co jest esencją Concentus Viridis. 

 

Marzymy, aby nasza działalność była niezależna - finansowana przez publiczność, bez  udziału państwa czy funduszy kulturalnych. Orkiestra jest naszą własną inicjatywą i to my ją  kształtujemy. Orkiestra to nasz świat. 

Nasza misja 

Chcemy zbudować społeczność słuchaczy i muzyków, która zbuduje nowe tradycje muzyczne  na miarę naszych czasów. Chcemy odzyskać dla współczesnej kultury wymiar relacji i  przeżycia, który leży u podstaw muzyki.

Podobne wydarzenia

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźŚląskieWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn