Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Kompleks Portnoya

Organizator: Teatr WARSawy

Kompleks PortnoyaO wydarzeniu

O wydarzeniu

Serdecznie zapraszamy na spektakl Kompleks Portnoya do Centrum Sztuki WspółczesnejKompleks Portnoya bilety już w sprzedaży!

 

Po spektaklu 9.06 panel dyskusyjny.

Po spektaklu 10.06 jubileuszowy toast w Miami WARS.

 

Kultowy i zarazem skandalizujący tekst Kompleksu Portnoya jest manifestem młodego pokolenia lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku, jednym z kamieni milowych prozy amerykańskiej ubiegłego stulecia.

O spektaklu Kompleks Portnoya

Aleks Portnoy, znerwicowany młody człowiek, ucieka od wszystkiego, co go ukształtowało - od ograniczeń, jakie niesie wychowanie w mieszczańskiej rodzinie żydowskiej, od obowiązujących zasad moralnych, od władzy ojca. Tekst obyczajowy rozprawiający się za jednym zamachem z tabu seksu i jedzenia w moralności mieszczańskiej, dominacją religii i matki w kulturze żydowskiej, mitem ojca i psychoanalizy. Anegdota rodzinna głosi, że kiedy byłem malutki, odwróciłem się od okna przez które obserwowałem zawieję śnieżną i zapytałem z powagą w głosie: „Mamusiu czy MY wierzymy w zimę?” Aleksander Portnoy - lat 33, 158 punktów ilorazu inteligencji, ”jedyny synuś swojej mamusi”, spadkobierca agenta ubezpieczeniowego z permanentnym zatwardzeniem, „Raskolnikow onanizmu”, „Żyd antysemita”, ”nos na kwintę”, jęczydusza, smutas i maruda, chłopiec który znalazł prawdziwą małpkę na ulicach Nowego Yorku a następnie zdeprawował Ją … „niechcący”. Aleksander Portnoy w podróży, z której nie ma powrotu, ale w którą powinien udać się każdy z nas. A na jej początku zawsze stoi ten sam znak z napisem; „ moje pierwsze wspomnienie”. Aleksander Portnoy - ”Mamusiu czy MY wierzymy w zimę?”

Kompleks Portnoya w Teatrze WARSawy na motywach książki Philipa Rotha

  • Przekład: Anna Kołyszko
  • Reżyseria i scenariusz: Aleksandra Popławska, Adam Sajnuk
  • Scenografia: Katarzyna Adamczyk, Sylwia Kochaniec, Adam Sajnuk
  • Kostiumy: Katarzyna Adamczyk

Kompleks Portnoya obsada:

  • Monika Mariotti
  • Anna Smołowik
  • Bartosz Adamczyk
  • Adam Sajnuk

 

Podobne wydarzenia

Zobacz też