Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Teatr Inne Zakazane lektury - fragmenty "Dybuka" Szymona An-skiego czytają Agata Buzek oraz Jacek Braciak

Zakazane lektury - fragmenty "Dybuka" Szymona An-skiego czytają Agata Buzek oraz Jacek Braciak

Organizator: EMG EWA MAŃKOWSKA-GRIN

Zakazane lektury - fragmenty "Dybuka" Szymona An-skiego czytają Agata Buzek oraz Jacek BraciakO wydarzeniu

O wydarzeniu

Na kolejne spotkanie z cyklu „Zakazane lektury” zapraszamy w czwartek, 6 grudniado  Wrocławskiego Centrum Kongresowego. Fragmenty dramatu Szymona An-skiego pt. „Dybuk” przeczytają Agata Buzek i Jacek Braciak. Lekcję poprowadzą Olga Tokarczuk, Mikołaj Grynberg i Irek Grin. Bezpłatne bilety wstępu już dostępne, ZAPRASZAMY!

 

Czym są „Zakazane lektury”? To dzieła autorów usuniętych lub zmarginalizowanych na nowej liście lektur szkolnych.

Przeczytają je dla Was na żywo wybitni aktorzy. „Zakazane lektury” to również „lekcje”, w czasie których pisarze, dziennikarze i naukowcy opowiedzą o swoich mistrzach – tych, którzy z kanonu znikają.

 

A wszystko to raz w miesiącu, w ciągu dwóch godzin, dynamicznie, bezkompromisowo, szczerze i bez cenzury!

Wierzymy w ponadczasowość wielu tekstów literackich. Uważamy, że słowo „kanon” zobowiązuje. Że kanon jest częścią wspólnej świadomości i pozwala nam się komunikować i rozumieć. Że nie może być anachroniczny i zideologizowany.

Kanon lektur zawsze wyznaczała bieżąca polityka, jej zamówienie i wytyczne. Pamiętamy czasy, gdy literatura była narzędziem propagandy. Czy usunięcie z kanonu, przesunięcie na poziom rozszerzony bądź ograniczenie do fragmentów tekstów: Kapuścińskiego, Lema, Conrada, Schulza, Gałczyńskiego, Manna, Kafki, Marqueza, Stryjkowskiego, Konwickiego, Iwaszkiewicza, Singera, Nabokova, Vonneguta, Steinbecka, Grassa, Kundery, Błońskiego, Janion, Lipskiej, Kołakowskiego, ks. Tischnera, Zagajewskiego, Grynberga i wielu innych nie oznacza ich rzeczywistej eliminacji ze świadomości polskiego ucznia, w przyszłości polskiego obywatela kreującego rzeczywistość polityczną i społeczną?

 

A jeśli tak, to jaki obraz świata i jaka wiedza, wraz z usuniętymi autorami, zniknie z horyzontu pokoleń Polaków? Bowiem w ogromnej większości przypadków jeśli młody człowiek nie zetknie się z tytułem, autorem lub zjawiskiem literackim (i jego społecznymi lub historycznymi przyczynami i konsekwencjami) w szkole, nie zetknie się z nimi już nigdy.

 

Poza zamieszczaniem informacji o poszczególnych wydarzeniach w projekcie „Zakazane lektury”, będziemy na naszym profilu na Facebooku analizować konsekwencje takiego, a nie innego kształtu nowego kanonu. Przyjrzymy się, w jaki sposób powoli zaprzestaje się nauki literatury, a rozpoczyna naukę historii (wedle obowiązujących zasad polityki historycznej) i socjologii (wedle nowej wykładni nauki o społeczeństwie). Zastanowimy się nad wynikającym z nowego kanonu obrazem kobiet i ich roli w kulturze, miejscem, jakie zarezerwowano dla mniejszości narodowych i etnicznych, dla innych religii czy wreszcie dla różnorodności kulturowej i światopoglądowej. Stworzymy przestrzeń dla otwartych dyskusji.

 

Zakazane lektury bilety dostępne na eBilet.pl!

 

Podobne wydarzenia

Zobacz też