Zakazane lektury - fragmenty "Dybuka" Szymona An-skiego czytają Agata Buzek oraz Jacek Braciak

Zakazane lektury - fragmenty "Dybuka" Szymona An-skiego czytają Agata Buzek oraz Jacek Braciak

Na kolejne spotkanie z cyklu „Zakazane lektury” zapraszamy w czwartek, 6 grudniado  Wrocławskiego Centrum Kongresowego. Fragmenty dramatu Szymona An-skiego pt. „Dybuk” przeczytają Agata Buzek i Jacek Braciak. Lekcję poprowadzą Olga Tokarczuk, Mikołaj Grynberg i Irek Grin. Bezpłatne bilety wstępu już dostępne, ZAPRASZAMY!

 

Czym są „Zakazane lektury”? To dzieła autorów usuniętych lub zmarginalizowanych na nowej liście lektur szkolnych.

Przeczytają je dla Was na żywo wybitni aktorzy. „Zakazane lektury” to również „lekcje”, w czasie których pisarze, dziennikarze i naukowcy opowiedzą o swoich mistrzach – tych, którzy z kanonu znikają.

 

A wszystko to raz w miesiącu, w ciągu dwóch godzin, dynamicznie, bezkompromisowo, szczerze i bez cenzury!

Wierzymy w ponadczasowość wielu tekstów literackich. Uważamy, że słowo „kanon” zobowiązuje. Że kanon jest częścią wspólnej świadomości i pozwala nam się komunikować i rozumieć. Że nie może być anachroniczny i zideologizowany.

Kanon lektur zawsze wyznaczała bieżąca polityka, jej zamówienie i wytyczne. Pamiętamy czasy, gdy literatura była narzędziem propagandy. Czy usunięcie z kanonu, przesunięcie na poziom rozszerzony bądź ograniczenie do fragmentów tekstów: Kapuścińskiego, Lema, Conrada, Schulza, Gałczyńskiego, Manna, Kafki, Marqueza, Stryjkowskiego, Konwickiego, Iwaszkiewicza, Singera, Nabokova, Vonneguta, Steinbecka, Grassa, Kundery, Błońskiego, Janion, Lipskiej, Kołakowskiego, ks. Tischnera, Zagajewskiego, Grynberga i wielu innych nie oznacza ich rzeczywistej eliminacji ze świadomości polskiego ucznia, w przyszłości polskiego obywatela kreującego rzeczywistość polityczną i społeczną?

 

A jeśli tak, to jaki obraz świata i jaka wiedza, wraz z usuniętymi autorami, zniknie z horyzontu pokoleń Polaków? Bowiem w ogromnej większości przypadków jeśli młody człowiek nie zetknie się z tytułem, autorem lub zjawiskiem literackim (i jego społecznymi lub historycznymi przyczynami i konsekwencjami) w szkole, nie zetknie się z nimi już nigdy.

 

Poza zamieszczaniem informacji o poszczególnych wydarzeniach w projekcie „Zakazane lektury”, będziemy na naszym profilu na Facebooku analizować konsekwencje takiego, a nie innego kształtu nowego kanonu. Przyjrzymy się, w jaki sposób powoli zaprzestaje się nauki literatury, a rozpoczyna naukę historii (wedle obowiązujących zasad polityki historycznej) i socjologii (wedle nowej wykładni nauki o społeczeństwie). Zastanowimy się nad wynikającym z nowego kanonu obrazem kobiet i ich roli w kulturze, miejscem, jakie zarezerwowano dla mniejszości narodowych i etnicznych, dla innych religii czy wreszcie dla różnorodności kulturowej i światopoglądowej. Stworzymy przestrzeń dla otwartych dyskusji.

 

Zakazane lektury bilety dostępne na eBilet.pl!

 

pokaż więcej... zwiń
Sprzedaż biletów na to wydarzenie została zamknięta.
Dołącz do FAN ALERTU, aby być na bieżąco!

Fan Alert

rozwiń zwiń

Zakazane lektury - fragmenty "Dybuka" Szymona An-skiego czytają Agata Buzek oraz Jacek Braciak
Jeśli chcesz otrzymywać informację o podobnych wydarzeniach w przyszłości już teraz zapisz się do naszego FAN ALERTU!
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Rezygnację z FAN ALERTU należy przesłać na adres iod@ebilet.pl

Nie przegap

Polecane wydarzenia

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/