Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo3-majowka
Home Koncerty Muzyka etniczna Marcin Kydryński prezentuje SIESTA w drodze: Tribute to Cesaria Evora

Marcin Kydryński prezentuje SIESTA w drodze: Tribute to Cesaria Evora

28-29.09.2024 Wrocław, Katowice

Organizator: Agencja Artystyczna 4Music Joanna Drozda Spółka Jawna

Marcin Kydryński prezentuje SIESTA w drodze: Tribute to Cesaria EvoraBiletyO wydarzeniuArtyściLokalizacja

BILETY

Wrocław

Marcin Kydryński prezentuje SIESTA w drodze: Tribute to Cesaria Evora
sobota
28.09.2024
19:00

Marcin Kydryński prezentuje SIESTA w drodze: Tribute to Cesaria Evora

Wrocław, Narodowe Forum Muzyki

Katowice

Marcin Kydryński prezentuje SIESTA w drodze: Tribute to Cesaria Evora
niedziela
29.09.2024
19:00

Marcin Kydryński prezentuje SIESTA w drodze: Tribute to Cesaria Evora

Katowice, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia - NOSPR

O wydarzeniu

Marcin Kydryński prezentuje SIESTA w drodze: Tribute to Cesaria Evora. Szykują się niezapomniane emocje. Bilety już w sprzedaży.

Marcin Kydryński prezentuje SIESTA w drodze: Tribute to Cesaria Evora

  • Elida Almeida
  • Lucibela
  •  Ceuzany Pires
  • Teofilo Chantre

"Cesaria Evora, legendarna "Bosonoga Diva", postać dla muzyki z Wysp Zielonego Przylądka – więcej, dla Muzyki Świata – kultowa odeszła w roku 2011. W Sieście w Drodze chcemy powrócić do pamiętnego wieczoru w lizbońskim Coliseu z czerwca roku następnego, kiedy to najwięksi artyści z Wysp Szczęśliwych oddali hołd swej Nauczycielce. 

Tamtej nocy w Lizbonie mistrzów było wielu, ale prym wiedli ci, których i my przez lata prezentowaliśmy na siestowych koncertach, dziś największe gwiazdy tej muzyki, spadkobiercy dziedzictwa Cesarii. Między innymi współtwórca repertuaru Damy z Mindelo, wielki bard, Teofilo Chantre. Pieśniarz, kompozytor, producent, mag. Usłyszymy go w naszym nadzwyczajnym koncercie. 

Do tego grona dołączą fenomenalne artystki nowego pokolenia. Prawdopodobnie najbardziej dynamiczna postać muzyki z Cabo Verde Elida Almeida. Wulkan. Dynamit. I powróci – być może najbliższa tradycji Cesarii – przyjmowana w Polsce z nieodmiennym uwielbieniem, Lucibela. Po raz pierwszy w siestowym projekcie pokaże się wspaniała Ceuzany - urodzona w Senegalu artystka, wychowana w legendarnym Mindelo – mieście Cesarii.

Usłyszymy najsłynniejsze pieśni Cesarii Evory w zaskakujących, świeżych interpretacjach. To będą jedne z najpiękniejszych wieczorów przyszłej jesieni. Do zapamiętania na całe życie."

Marcin Kydryński

ELIDA ALMEIDA

To dziś prawdopodobnie najbardziej twórcza artystka z Wysp Zielonego Przylądka. I niewykluczone, że o najsilniejszej energii. Nie tylko jej koncerty są niczym nieustający karnawał, jakby każdy z nich miał być ostatnim. Elida z niesłabnącą energią pisze też nowe piosenki dla siebie i przyjaciół, pojawia się w wielu specjalnych projektach, chętnie śpiewa duety, jest w wiecznym ruchu. Właśnie wydała piątą już płytę, Di lonji (Z daleka), raz jeszcze nasyconą "muzyką szczęśliwą" wielkiej urody i wyrafinowania.

LUCIBELA

Powiedzieć, że jest być może najbliższa legendarnej Cesarii, to jednak trochę skrzywdzić tę młodą artystkę. Jej głos, o rzadko spotykanej szlachetności, szerokim paśmie i głębi wyrazu jest doskonale własny. Choć z drugiej strony sporo w tym porównaniu prawdy. Lucibela, urodzona w niesławnym Tarrafal, gdzie reżim Salazara więził opozycjonistów, wychowana na Wyspach, śpiewa muzykę tradycyjną. Podczas gdy Sara Tavares, Mayra Andrade czy Dino di Santiago flirtują z klubowymi rytmami – Lucibela, niczym Wynton Marsalis w jazzie, dba o przetrwanie źródeł. 

CEUZANY PIRES

Zanim rozpoczęła solową karierę świat muzyki luzofońskiej poznał ją i wielbił jako wokalistkę zespołu Cordas do Sol. Dziś, przed trzecią autorską płytą, pod skrzydłami macierzystej dla Evory i wielu gwiazd muzyki z Wysp wytwórni Lusafrica, zyskuje światową renomę. 

Zaczęła od tradycyjnych kabowerdeńskich rytmów, by – jak wielu z jej scenicznych przyjaciół – w nowych piosenkach zmierzać w stronę muzyki klubowej. Wciąż jednak ze zrozumiałą pasją wraca do pieśni, na których się wychowała. I do barwnej palety nadzwyczajnego koncertu wprowadza nowy, świetlisty kolor.

TEOFILO CHANTRE

Pieśniarz, kompozytor, producent, mag. Jego wizytę w naszym kraju wielokrotnie wyprzedziły jego piosenki. Pierwsza przywiozła je do Polski Cesaria Evora. Także jej duet z Kayah to była pieśń autorstwa tego wielkiego barda z Wysp. Potem jego kompozycje śpiewali nieomal wszyscy siestowi kabowerdyjscy goście. Od 1993, kiedy ukazał się album Terra & Cretcheu nagrywa płyty autorskie, jednocześnie szerokim gestem wspomaga zaprzyjaźnionych artystów jako producent i autor piosenek. N.p. płyta Nancy Vieiry, Manha Florida to w znacznym stopniu właśnie jego dzieło. Charakterystyczny, niemożliwy do pomylenia z żadnym innym tęskny, łagodny głos.

SIESTA w drodze

Założeniem SIESTY w drodze jest prezentacja na żywo artystów znanych z niedzielnych audycji Pora Siesty Marcina Kydryńskiego oraz z bestsellerowych kompilacji Siesta (wydano już XIX edycji). Prowadzącym oraz dyrektorem artystycznym SIESTY w drodze jest Marcin Kydryński, radiowiec, autor i kompozytor tekstów, producent płyt i fotograf. Współorganizator Siesta Festival w Gdańsku. Jak sam przyznaje: "zaczęliśmy w okolicach święta zakochanych, w lutym 2012, by następnie spotykać się co kilka miesięcy i doprowadzić rokrocznie do szczęśliwej kulminacji na Siesta Festivalu u progu maja i dalej grać aż do końca roku. Z nadzieją, że te koncerty, jak ich radiowa starsza siostra, na trwałe wpiszą się w życiorys setek, jeśli nie tysięcy ludzi. Będę zaszczycony mogąc objąć artystyczne przywództwo przedsięwzięcia i przyjmując rolę prowadzącego każdy z wieczorów."

SIESTA w drodze gościła światowej sławy gwiazdy, takie jak: Pat Metheny, Bobby McFerrin & Chick Corea czy Dianne Reeves. W projekcie pojawili się także: Richard Bona, Ana Moura, Camane, Tito Paris, Sara Tavares, Lura, Mayra Andrade, Tcheka, Elida Almeida, Yami, Nancy Vieira, Lucibela, Marcio Farco czy Dino Di Santiago.

W Sieście przenikanie się kultur; zaciera nie granic przy jednoczesnym szacunku dla tradycji regionów; pojednanie ponad historycznymi podziałami, to obok samej materii muzyki najcenniejsze wartości.

 

 

Artyści

Lokalizacja

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też