Newsletter

Na czasie

drift-mastersopener-festivalred-hot-chili-peppershans-zimmerstingmetal-hammer

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Klasyka Inne koncerty klasyczne Fryderyk. Gala Muzyki Poważnej

Fryderyk. Gala Muzyki Poważnej

Organizator: HIGH EVENTS Sp. z o.o.

O wydarzeniu

O wydarzeniu

Już 22 kwietnia w Szczecinie poznamy laureatów najważniejszych polskich nagród muzycznych, Fryderyków, w kategoriach muzyki poważnej! Podczas otwartej po raz pierwszy dla publiczności Gali Fryderyk Festiwal 2022 na scenie Opery na Zamku odbędzie się koncert z udziałem najwybitniejszych artystów muzyki poważnej.

Fryderyk - program Gali Muzyki Poważnej

W piątek 22 kwietnia 2022 r. jedna z najnowocześniejszych scen muzycznych w Europie ponownie będzie gościć artystów nominowanych do najważniejszych nagród muzycznych – Fryderyków w kategorii muzyki poważnej. Uroczystą galę, która odbędzie się w Operze na Zamku w Szczecinie uświetnią występy najwybitniejszych solistów i zespołów. Po raz pierwszy w historii miłośnicy muzyki poważnej z Pomorza Zachodniego będą mogli towarzyszyć artystom w ich wyjątkowym święcie. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów na Galę Muzyki Poważnej.

 

Tegoroczną Galę Muzyki Poważnej uświetnią koncerty z udziałem artystów światowej sławy, podzielone na trzy wątki tematyczne: muzyka polska, opera barokowa oraz muzyka romantyczna. Nie zabraknie także muzycznych nawiązań do aktualnej sytuacji na świecie: na gali wybrzmi hołd złożony Ukrainie w wydaniu Baltic Neopolis Orchestra. Kameralna orkiestra smyczkowa ze Szczecina wykona między innymi utwór Tribute to Ukraine na motywach hymnu narodowego Ukrainy.

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. To szczególna okazja, aby zaprezentować zgromadzonej w Operze na Zamku publiczności mniej znane zdobycze polskiego romantyzmu muzycznego: dzieła kameralne ucznia Józefa Elsnera – Józefa Władysława Krogulskiego. Na gali zabrzmi część III i VI Oktetu fortepianowego d-moll op. 6 Krogulskiego w wykonaniu znakomitych solistów-kameralistów: Jakuba Kuszlika, laureata IV nagrody 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, Seweryna Zapłatyńskiego (flet), Adriana Jandy (klarnet), Marii Machowskiej (I skrzypce), Kamila Staniczka (II skrzypce), Mateusza Dońca (altówka), Magdaleny Bojanowicz (wiolonczela) i Tomasza Januchty (kontrabas).

 

Na polski wątek gali złożą się również utwory Grażyny Bacewicz i Mieczysława Karłowicza. Wybitna skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska i Łukasz Chrzęszczyk – laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych – wykonają finał z IV Sonaty Skrzypcowej Bacewiczówny, a wielokrotny laureat Fryderyków w kategoriach jazzowych – kwartet smyczkowy Atom String Quartet – wykona pieśń Karłowicza Pod jaworem w aranżacji Michała Zaborskiego.

 

Obecność muzyki barokowej wykonywanej na instrumentach historycznych staje się już tradycją Gali Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal. W tym roku uroczystość uświetni Wrocławska Orkiestra Barokowa pod kierunkiem Jarosława Thiela, która towarzyszyć będzie angielskiemu kontratenorowi Timowi Meadowi. Jak napisał dziennik "The New York Times", to niezmiennie doskonały głos kontratenorowy. Artysta wykona arię Ah, ch’infelice sempre z kantaty Cessate, omai cessate Antonia Vivaldiego.

 

Dwukrotnie na scenie pojawi się też wybitny polski bas Adam Palka, solista Staatsoper Stuttgart, występujący na scenach Wiener Staatsoper, Opera National de Paris czy Teatro Real w Madrycie. Artysta wykona arię Infelice… e tuo credevi… z opery Ernani Giuseppe Verdiego i tzw. arię z gwizdem Son lo spirito que nega z opery Mefistofeles Arriga Boita. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka.

Gala Muzyki Poważnej w Szczecinie

To już druga edycja Fryderyk Festiwal w Szczecinie, jednak po raz pierwszy Gala Muzyki Poważnej otwarta będzie dla szerokiej publiczności.

 

Pełną listę nominowanych do nagrody Fryderyk 2022 w kategoriach muzyki poważnej możecie sprawdzić tutaj: https://fryderyki.pl/fryderyk-2022/#res

 

Kolejną odsłoną Fryderyk Festiwal 2022 w Szczecinie będzie Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu 29 kwietnia w Netto Arena. Do zobaczenia w Szczecinie! Do zobacznia na Pomorzy Zachodnim!

 

Fryderyki to najważniejsze narody muzyczne przyznawane od 1995 roku przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, a gala wręczenia statuetek – zarówno w kategoriach muzyki poważnej, jak i rozrywkowej i jazzu, to kulminacyjne punkty programu Fryderyk Festiwal.

 

Organizator wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna.

Gospodarze wydarzenia: Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie, Opera na Zamku w Szczecinie.

Partnerzy: Związek Artystów Wykonawców Stoart, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Szczecińska Agencja Artystyczna.

Producent Gali: High Events.

 

Patron medialny Gali Muzyki Poważnej: TVP Kultura.

Podobne wydarzenia

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźŚląskieWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn