Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Kino Pozostałe gatunki 14. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

14. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

Organizator: ACKiM UMCS Chatka Żaka

14. Przegląd Nowego Kina FrancuskiegoO wydarzeniu

O wydarzeniu

Przegląd Nowego Kina Francuskiego to wyjątkowa okazja do zapoznania się z najlepszymi i najciekawszymi filmami znad Sekwany z ostatniego sezonu. Jego widzowie (jako pierwsi w Polsce!) obejrzą m.in. wielki przebój francuskich kin: Winny czy niewinny Louisa Garrela (zdobywca Cezara za najlepszy scenariusz) z brawurową rolą Noémi Merlant (zdobywczyni Cezara dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej). Ponadto w programie Przeglądu znalazły się, jak w ubiegłych latach, filmy pokazywane i nagradzane na najważniejszych festiwalach na świecie m.in. Falcon Lake reż. Charlotte Le Bon, Rodeo reż. Lola Quivoron i Obietnice reż Thomas Kruithof. A wielbicielom tradycji francuskiego kina dedykujemy arcydzieło Josepha Loseya Pan Klein z Alainem Delonem i Jeanne Moreau (3 nagrody Cezara w tym za najlepszy film i reżyserię).

 

12.06.23 HOURIA reż. Mounia Meddour, Francja/Algieria 2022 (104 min)

w.: Lyna Khoudri, Rachida Brakni, Nadia Kaci, Meriem Medjkane

 

Houria jest tancerką marzącą o występach w balecie. Aby osiągnąć cel musi dorabiać gdzie tylko się da, choćby obstawiając zakłady na nielegalnych walkach zwierząt. Tam zostaje napadnięta i budzi się w szpitalu. Wypadek przekreśla jej taneczną karierę. Ale Houria nie zamierza pogodzić się z wyrokiem.

 

13.06.23 WINNY CZY NIEWINNY reż. Louis Garrel, Franc ja 2022 (100 min)

w.: Louis Garrel, Roschdy Zem, Noémie Merlant, Anouk Grinberg

 

Cezary’2023 za scenariusz oryginalny i drugoplanową rolę Kobiecą (N. Merlant)

 

Abel dowiaduje się, że jego matka ma zamiar poślubić mężczyznę odsiadującego wyrok w więzieniu. Uważa, że jest to powód do niepokoju. Z pomocą przyjaciółki robi, co w jego mocy, aby odwieść rodzicielkę od tego pomysłu.

 

 

19.06.23 FALCON LAKE reż. Charlotte Le Bon, Francja/Kanada 2022 (100 min)

w.: Joseph Engel, Sara Montpetit, Monia Chokri, Arthur Igual

 

Nagroda za odkrycie reżyserskie na MFF w Chicago’2022; Grand Prix na MFF w Bukareszcie’2022

 

Trzynastoletni Bastien spędza wakacje w domku nad jeziorem. Chłopak jest zauroczony starszą od niego dziewczyną z sąsiedztwa. Chloé, początkowo zdystansowana, odwzajemnia to zainteresowanie. Ich relacja, z każdą wspólnie spędzoną chwilą, staje się coraz bliższa. Różnica wieku nie gra tu żadnej roli.

 

 

20.06.23 OCHOTNIK reż. Mathieu Vadepied, Francja/Senegal 2022 (100 min)

w.: Omar Sy, Alassane Diong, Jonas Bloquet, Bamar Kane

 

Podczas I wojny światowej senegalski ojciec zaciąga się do francuskiej armii, tylko po to, aby dołączyć do swojego siedemnastoletniego syna, siłą wcielonego do wojska. Razem znajdą się na froncie, wspierając się nawzajem, byle tylko nie zostać ofiarami nie ich wojny.

 

 

21.06.23 RODEO reż. Lola Quivoron, Francja 2022 (102 min)

w.: Julie Ledru, Yannis Lafki, Antonia Buresi, Cody Schroeder

 

Nagroda Specjalna Jury na MFF w Turynie’2022; nagroda publiczności na MFF w Vancouver’2022; nagroda za rolę kobiecą (J. Ledru) na MFF w Sewilli’2022; Grand Prix na MFF w Reykjaviku’2022

 

Juka jest fanką wyczynowej jazdy na motorze. Upaja się szaleńczą jazdą i ryzykiem. Chce wejść w środowisko motorowców, którzy z niebezpiecznej rywalizacji czerpią adrenalinę. Jest gotowa na wszystko, byle zyskać ich akceptację.

 

 

23.06.23 PACIFICATION reż. Albert Serra, Francja/Hiszpania/Niemcy/Portugalia (165 min)

w.: Benoît Magimel, Pahoa Mahagafanau, Marc Susini, Sergi López

 

Cezary’2023 za rolę męską (B. Magimel) i zdjęcia; nagroda FIPRESCI na MFF w Tromsø’2023

 

Tahiti przypomina lunatyczną krainę z pogranicza snu i koszmaru. Przewodnikiem po tym raju utraconym jest Wysoki Komisarz zarządzający owym terytorium zamorskim Francji. Tymczasem wśród tubylców zaczynają krążyć pogłoski o wznowieniu prowadzonych na archipelagu w przeszłości prób nuklearnych. 

 

 

26.06.23 OBIETNICE reż. Thomas Kruithof, Francja 2021 (98 min)

w.: Isabelle Huppert, Reda Kateb, Nadira Ayadi, Laurent Poitrenaux

 

Pani burmistrz z małego miasteczka stara się sprostać wyzwaniom, jakie na nią spadły wraz z objęciem tej funkcji. Przychodzi taki dzień, że ma wszystkiego już dość. I wtedy dostaje propozycję zrobienia naprawdę dużej kariery. A co z lojalnością wobec wyborców?

 

 

27.06.23 PAN KLEIN reż. Joseph Losey, Francja/Włochy 1976 (123 min)

w.: Alain Delon, Jeanne Moreau, Francine Bergé, Juliet Berto

 

Cezary’1977 za najlepszy film, reżyserię i scenografię

 

Paryż 1942. Robert Klein, antykwariusz handlujący dziełami sztuki, wykorzystuje niemiecką okupację do zbijania fortuny. Wykupuje od Żydów, wyzbywających się majątku, obrazy mistrzów po okazyjnych cenach. Interes prosperuje dobrze, dopóki jemu samemu strach nie zajrzy w oczy.

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też