emptygif
Newsletter

Na czasie

voucher-kinowy-helioshans-zimmerskoki-narciarskieagnieszka-chylinskavan-goghpolska-noc-kabaretowa-2023

DKF Bariera

Organizator: ACKiM UMCS Chatka Żaka

DKF BarieraO wydarzeniu

O wydarzeniu

Zapraszamy na pokazy DKF Bariera, które będą odbywać się w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. DKF Bariera bilety na pokazy filmowe już dostępne!

Repertuar DKF Bariera maj 2023

Jeśli wydaje nam się, że wszystko o sobie wiemy i potrafimy przewidzieć swoje wybory oraz reakcje, to pewnie jesteśmy w błędzie. Z takimi sytuacjami, mającymi przełomowy wpływ na ich życie, zderzają się bohaterowie prezentowanych filmów.

Reżyser z filmu "Peter von Kant" ma ugruntowaną pozycję w filmowej branży. Czuje się demiurgiem, który trzyma w ręku losy wymyślonych w scenariuszu postaci i może nimi dowolnie manipulować. W prawdziwym życiu wygląda to trochę inaczej. Żywy człowiek, zaproszony do udziału w nowym filmie reżysera, nie zamierza być marionetką i stara się zerwać trzymające ją sznurki.

Dwie pary w filmie "Między lustrami" odkrywają przypadkiem swoje niezwykłe fizyczne podobieństwo. Czyżby byli klonami? Nie są w stanie pojąć swojego życia, jakby odbitego w lustrze. Próbują przejrzeć je, a nawet na nie wpływać. Musi być jakieś wytłumaczenie, do którego trzeba dojść na własną rękę, bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych.

Społeczeństwo dobrobytu i technologicznej perfekcji też ma swoje problemy. Jednym z nich jest starzejąca się populacja. Starzy ludzie (a zwłaszcza kobiety) w filmie "Plan 75" zaczynają być ekonomicznym obciążeniem. Powstaje zatem rządowy Plan, który takie nieproduktywne jednostki ma zachęcać do dobrowolnego rozstania ze światem. Oferuje przy tym finansowe zachęty. Starzy ludzie stają przed wyborem: dalszej wegetacji albo definitywnego zamknięcia ziemskiego rozdziału.

Szukanie swojego miejsca na ziemi bywa długo nie zakończonym procesem. Przekonał się o tym bohater "Ośmiu gór". Wybór miasta na miejsce do życia traci dla niego w pewnym momencie sens. Remedium może być powrót do korzeni, do gór, które ukształtowały jego dzieciństwo. Pytanie, czy uda mu się odnowić kontakt z naturą i nauczyć się żyć innym rytmem, niż ten do jakiego przywykł.

9.05.23    PETER VON KANT reż. François Ozon, Francja/Belgia 2022 (85 min)

w.: Denis Ménochet, Isabelle Adjani, Khalil Ben Gharbia, Hanna Schygulla

Peter, uznany reżyser, pracuje nad scenariuszem kolejnego filmu. Pewnego dnia jego dawna muza przyprowadza młodego chłopaka. Przystojny Amir od pierwszej chwili robi na Peterze piorunujące wrażenie. Relacja między mężczyznami szybko zaczyna wykraczać poza sprawy zawodowe.  

16.05.23    MIĘDZY LUSTRAMI reż. Mani Haghighi, Iran/Francja 2022

w.: Taraneh Alidoosti, Farham Azizi, Navid Mohammadza-deh, Ali Bagheri

Pewnego dnia żona spotyka na ulicy mężczyznę łudząco podobnego do swego męża. Postanawia go śledzić i trafia do mieszkania obcej kobiety. Po powrocie do domu zarzuca mężowi zdradę, ale ten wszystkiemu zaprzecza. A może jednak żona się myli? Podczas konfrontacji okazuje się, że chodzi o inną parę, która jest ich lustrzanym odbiciem.

23.05.23    PLAN 75 reż. Chie Hayakawa, Japonia/Francja/Filipiny/Katar 2022

w.: Chieko Baisho, Hayato Isomura, Stefanie Arianne, Taka Takao

Brązowy Aleksander oraz nagroda FIPRESCI na MFF w Salonikach’2022; Grand Prix oraz nagroda krytyków na MFF we Fryburgu’2023

Starzejące się społeczeństwo jest zapowiedzią rychłego kryzysu ekonomicznego. Rozwiązaniem ma być rządowy program pod kryptonimem Plan 75. Zachęca on do eutanazji osoby, które ukończyły 75. rok życia. Obecne wszędzie reklamy zachwalają korzyści, jakie za tym stoją. Ważne jest w tym wynagrodzenie, które balansującym na granicy ubóstwa uczestnikom programu pozwoli zrealizować ostatnie marzenie.

30.05.23    OSIEM GÓR reż. Felix Groeningen, Charlotte Vandermeersch,

w.: Alessandro Borghi, Luca Marinelli, Elena Lietti, Elisabetta Mazzullo

Nagroda Jury na MFF w Cannes’2022; nagroda za zdjęcia na MFF w Valladolid’2022; nagroda krytyków na MFF w Dublinie’2023; nagroda publiczności na MFF w Wilnie’2023

Trzydziestoletni Pietro ma dość wielkomiejskiego zgiełku. Prawdziwie wolny i szczęśliwy czuł się jedynie w dzikich Alpach, gdzie w dzieciństwie spędzał każde lato. Teraz chce wrócić tam, gdzie zostawił cząstkę samego siebie. Sprawdzić na ile przetrwały stare przyjaźnie i spróbować odnowić więzi z naturą.

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też