Na czasie

voucher-kinowy-heliosfame-mmameskie-granietop-of-the-topmemorial-kamili-skolimowskiejolsztyn-green-festival

Niema gorączka

14.08.2025 Warszawa

Organizator: Szypszyna Sp. z o. o.

Sprawdź bilety
Niema gorączkaBiletyO wydarzeniuLokalizacja

BILETY

Niema gorączka - kino bez słów z muzyką na żywo autorstwa kompozytorów z Polski i Białorusi
14.08-04.09.2025
Szypszyna Sp. z o. o.

Niema gorączka - kino bez słów z muzyką na żywo autorstwa kompozytorów z Polski i Białorusi

Warszawa, Foksal 11

Cena zawiera wszystkie opłaty obowiązkowe.

O wydarzeniu

Niema gorączka – kino bez słów z muzyką na żywo autorstwa kompozytorów z Polski i Białorusi. Czekamy na Was oraz pełne głębokich wrażeń wieczory artystyczne na dziedzińcu przy Foksal 11! Bilety na seanse Niema gorączka już dostępne.

Niema gorączka w Warszawie

Gdy kino jeszcze milczało, muzyka przemawiała głośniej niż słowa. Przywracamy to doświadczenie – pod gołym niebem, w samym sercu Warszawy. Сztery nieme filmy — z Ukrainy, Polski, Niemiec i Białorusi — z muzyką na żywo skomponowaną specjalnie na potrzeby tych filmów przez kompozytorów z Polski i Białorusi. Czekają Was cztery pełne niezwykłej atmosfery wieczory w otoczeniu sztuki i publiczności, która ją docenia!

„Przygody półrubla” — Ukraina (1924). 14 sierpnia, godz. 20.00

Reżyser: Aksel Lundin

Kompozytorka: Olga Podhajska

Muzyka na żywo w wykonaniu Five-Storey Ensemble

Czas trwania filmu: 69 min.

 

Co może się zdarzyć z jedną monetą? Leżała sobie spokojnie w portfelu robotnika, póki ten nie postanowił podarować jej synowi. Od tego momentu zaczyna się cała przygoda - półrubel staje się atrybutem skrajnej sprzeczki, okazją do pomocy przyjacielowi w tarapatach, rozczarowaniem, a także miłym znaleziskiem. Wszystko zmienia się w zależności od sytuacji oraz tego, w czyje ręce trafia moneta.

Akcja rozgrywa się w tle Kijowa z początku ubiegłego stulecia - pierwsze historyczne tramwaje, skuty wówczas lodem Dniepr, a także odczuwalna nierówność społeczna. Komiczne sytuacje, niespodziewane spotkania, odrobina ironii i wiele charakterów postaci, które momentami oburzają, a czasem wzbudzają współczucie. Okazuje się, że nawet pólrubel może wywołać małą rewolucję w życiu.

„Biały ślad” — Polska (1932). 21 sierpnia, godz. 20.00

Reżyser: Adam Krzeptowski

Kompozytor: Dariusz Przybylski

Muzyka na żywo w wykonaniu Dariusza Przybylskiego (organy Hammonda)

Czas trwania filmu: 72 min.

 

Jaśko (Stanisław Sieczka), młody góral zatrudniony przy wyrębie lasu, skrycie darzy uczuciem Hankę (Janina Fischer), która po długiej nieobecności powróciła w rodzinne strony. Hanka jednak zakochała się w Andrzeju (Andrzej Krzeptowski), taterniku i świetnym narciarzu. Pewnego dnia wybiera się z nim na górską wyprawę, podczas której zostają zaskoczeni przez śnieżną zamieć i przysypani lawiną. Jaśko, wracający z samotnej wędrówki po górach, znajduje nieprzytomnego Andrzeja i odwozi go do pobliskiej chaty. Gdy ten odzyskuje przytomność, zrozpaczony chłopak dowiaduje się, że pod lawiną została uwięziona także Hanka. Zawiadamia ratowników górskich i wyrusza na pomoc…

„Faust” — Niemcy (1926). 28 sierpnia, godz. 20.00

Reżyser: Friedrich Murnau

Kompozytorka: Olga Podhajska

Muzyka na żywo w wykonaniu Five-Storey Ensemble

Czas trwania filmu: 107 min.

 

Nawet jeśli czytaliście tragedię Goethego o takim samym tytule, w tym filmie powinno wam wystarczyć napięcia i intrygi - reżyser inspirował się przede wszystkim niemiecką bajką ludową.

Demon Mefistofeles (Emil Jannings) sprzecza się z archaniołem twierdząc, że może zhańbić duszę dobrego człowieka. Mefistofeles wybiera na ofiarę mądrego, dojrzałego alchemika Fausta (Gösta Ekman), który desperacko szuka środka w celu uratowania swojej wsi przed cholerą. Dzięki Mefistofelesowi może pomóc mieszkańcom wsi, ale po drugiej stronie wagi znajduje się pokusa młodości i zauroczenie piękną Gretchen. Wszystkie pozostałe pakty z diabłem prowadzą Fausta do otchłani rozpaczy i niemoralności. Czy Faust zdoła ocalić swoją duszę, zanim nie będzie za późno?

„Prostytutka” — Białoruś (1926). 4 września, godz. 20.00

Reżyser: Oleg Frelich

Kompozytorka: Aleksandra Chmielewska

Muzyka na żywo w wykonaniu Aleksandry Chmielewskiej (fortepian, elektronika) i Filipa Sporniaka (wiolonczela)

Czas trwania filmu: 62 min.

 

W Moskwie z lat 20. ubiegłego stulecia jedni żyją w dostatku, inni walczą o przetrwanie. Luba mieszka u ciotki Warwary, która gnębi ją i w końcu “sprzedaje” sąsiadowi, wypędzając ją z domu. Bezdomną dziewczynę przygarnia przypadkowa znajoma, która - jak się okazuje - jest gospodynią burdelu i zmusza Lubę do podpisania niewolniczego wekslu.

Obok mieszka rodzina Tyrkinów. Po przypadkowej śmierci męża Nadieżda zostaje bez środków do życia i w celu utrzymania dzieci jest zmuszona do pójścia do rzeźnika, a potem do zostania prostytutką. W “pracy” spotyka Mańkę, która opowiada jej o swoim oszustwie i chorobach. Dzieci Nadieżdy są ciężko chore. Kobieta próbuje popełnić samobójstwo, ale zostaje uratowana przez Lubę i komsomolca Szurę. Lubie udaje się wyrwać z burdelu, ona pomaga Nadieżdzie znaleźć pracę, a milicja zamyka burdel. Życie kobiet stopniowo zmienia się na lepsze.

 

 

Lokalizacja

Podobne wydarzenia

Zobacz też