Newsletter

Trendy

drift-mastersopener-festivalred-hot-chili-peppershans-zimmergala-kswsting
Home Artist Sztywny Pal Azji

Sztywny Pal Azji

Sztywny Pal AzjiDescriptionEventsSztywny Pal Azji - Często zadawane pytaniaFans also like

Description

Polscy fani rocka zapewne kojarzą zespół, który robił furorę w drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku i na początku lat 90. Później działalność zespołu nieco przycichła, ale gra on nadal i koncertuje regularnie co jakiś czas wypuszczając płyty i radując przy tym rzesze swoich wiernych fanów. Muzyka, którą gra Sztywny Pal Azji to mocny rock. Dzięki temu ponadczasowemu stylowi, grupa ciągle zyskuje nowych fanów i zapełnia sale koncertowe, a bilety na koncerty szybko się wyprzedają.

Jak to się zaczęło? Początki i historia zespołu Sztywny Pal Azji

Choć trudno to sobie wyobrazić, Sztywny Pal Azji był początkowo wakacyjnym sposobem na przyjemne dorobienie sobie w grupie przyjaciół. Wybrali się oni nad morze, by na deptakach Trójmiasta grać własną muzykę i cieszyć uszy turystów. Miało to miejsce latem 1985 roku, wtedy powstały też niezapomniane i grane do dziś przeboje takie jak: "Wieża radości, wieża samotności", "Rock'n'rollowy robak" czy "Europa i Azja". Po przygodzie tej członkowie grupy,  Jarosław Kisiński, Leszek Nowak, Paweł Nazimek, Janusz Deda oraz Andrzej Turek postanowili, że zespół nie będzie tylko jednorazowym zrywem. Zaczęli więc pracować nad materiałem i już w marcu 1986 roku wystąpili na scenie po raz pierwszy. Była to tylko scena domu kultury w Nowej Hucie, ale pozwoliła ona na pokazanie się przed szerszą publicznością.

 

Prawdziwy rozpęd na rockowej scenie w kraju Sztywny Pal Azji zrobił na pamiętnym festiwalu w Jarocinie w 1986 roku, zaledwie kilka miesięcy od debiutu. Nie dość, że zdobyli oni tam wyróżnienie — drugie miejsce w głosowaniu publiczności obecnej na festiwalu, to jeszcze ich piosenka "Nasze reggae" została nieoficjalnym hymnem całego wydarzenia. W 1987 roku zespół nagrał debiutancką płytę "Europa i Azja" i na stałe wszedł do kanonu zespołów polskiego rocka, które trzeba znać. Grupa koncertuje do dziś, można będzie zobaczyć ich na tegorocznym festiwalu w Jarocinie i w cyklu koncertów Rockowizna organizowanych na terenie kraju.

Sztywny Pal Azji - koncerty i płyty

Od początku swojej działalności Sztywny Pal Azji chciał wydawać płyty. Jest to marzenie każdego zespołu. Pierwsza, jaką wydali weszła na rynek muzyczny w 1987 roku nosiła tytuł "Europa i Azja", a piosenki na niej zawarte trafiły z miejsca na listy przebojów. Utwór "Wieża radości, wieża samotności" był nawet na pierwszym miejscu Listy Przebojów Programu 3 Polskiego Radia, co w tamtych czasach wiele znaczyło dla każdego wykonawcy. W 1989 roku wydana została płyta "Szukam nowego siebie", w 1992 roku "Dewiacje na wakacje". Po tym albumie zespół nieco zwolnił, ich utwory ukazały się na kompilacyjnym krążku 1996 pod tytułem "Spotkanie z...", a kolejny samodzielny album powstał dopiero w 2001 roku, nosił on tytuł "Szpal". Kolejne lata to 2008 i "Miłość jak dynamit", 2012 "Fiss Pink" i 2017 "Szara". Nagrali też piosenki na innych kompilacyjnych krążkach.

 

W 2016 roku powstał album z nagraniem koncertowym "Europa i Azja LIVE", jest to jedyne tego typu nagranie zespołu Sztywny Pal Azji. Obecny skład grupy regularnie koncertuje samodzielnie. Ich koncerty gromadzą publiczność fanów rocka i zespołu z całej Polski. Można ich spotkać także przy okazji różnych festiwali i wydarzeń organizowanych wspólnie z innymi bandami. Najczęściej koncertują z nimi Kobranocka i Róże Europy.

Bilety na koncerty Sztywny Pal Azji już w sprzedaży!

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Sztywny Pal Azji: Hunter, IRA, Hedone, Artur Rojek, Strachy Na Lachy, Dr Misio, Róże Europy, Kobranocka, KSU, Ralph Kamiński, Dżem, Dezerter, Piotr Cugowski, Kaśka Sochacka, Illusion, Włochaty, Czesław Śpiewa, Pidżama Porno, Ikarus Feel, Lochy i Smoki, Mery Spolsky, Kasia Kowalska, Kult, Ørganek, Happysad,

 

Events

Current
Recommended for you
Completed
ROCK NA BAGNIE XIII

ROCK NA BAGNIE XIII

30.06.2023

Goniądz

Rockowizna Festiwal 2023

Rockowizna Festiwal 2023

18-26.08.2023

Kraków, Poznań

Winyle Tour

Winyle Tour

03-24.11.2023

Bydgoszcz, Gdynia, Katowice i inne

Był Kiedyś Jarocin.

Był Kiedyś Jarocin.

02-16.12.2023

Gdańsk, Poznań, Wrocław

Sztywny Pal Azji - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Sztywny Pal Azji?

Miejscowości, w których Sztywny Pal Azji wystąpi w najbliższym czasie: Goniądz, Poznań, Kraków, Warszawa, Łódź, Lublin, Bydgoszcz, Katowice, Szczecin, Gdynia, Toruń, Opole, Gdańsk, Wrocław.

Jak wygląda aktualny skład zespołu Sztywny Pal Azji?
W całej historii skład zmieniał się i przechodził transformacje, podobnie jak w przypadku innych grup rockowych. Obecnie skład stanowi sześciu członków. Na gitarze gra Jarosław Kisiński, na fortepianie wokalista Leszek Nowak, gitarę basową obsługuje Paweł Nazimek, Zbigniew Ciaputa odpowiada za perkusję, a inne instrumenty perkusyjne ma w pieczy Krystian Różycki. Skład uzupełnia grający na klawiszach i gitarze Wojciech Wołyniak.
Jakie utwory grupy Sztywny Pal Azji były na pierwszym miejscu Listy Przebojów Programu 3 Polskiego Radia?
W całej historii na szczycie listy przebojów trójki znalazły się dwa przeboje zespołu. Były to "Wieża radości, wieża samotności" oraz "Nie zmienię świata". Poza tym do pierwszej piątki trafiały też "Kurort", "Nieprzemakalni", "Spotkanie z..." i "Póki młodość w nas".
Jaki jest największy hit zespołu?
Za największy przebój kapeli uznaje się utwór "Wieża radości, wieża samotności", zdobył on nawet pierwsze miejsce w plebiscycie Polski Top Wszech Czasów, który zorganizowała radiowa Trójka.
Do jakiego filmu Sztywny Pal Azji nagrał muzykę?
W 1996 roku zespół był bardzo popularny, dlatego Maciej Ślesicki zdecydował się na współpracę z nim podczas pracy nad filmem "Sara". Później obraz ten zyskał miano kultowego, co jeszcze bardziej spopularyzowało Sztywny Pal Azji.
Jakie zespoły i artyści współpracują z kapelą?
Cała polska scena rockowa trzyma się razem. Sztywny Pal Azji koncertuje w towarzystwie i z gościnnym udziałem członków innych zespołów regularnie. Można wspomnieć choćby o T.Love, Kulcie czy Chłopcach z Placu Broni.

Fans also like

See also

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźŚląskieWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn