Na czasie

voucher-kinowy-heliosopener-festivalagnieszka-chylinskarzeszowskie-juwenaliahot-wheels-monster-truckssun-festival
Home Teatr Inne Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSeLF

Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSeLF

Organizator: Teatr Collegium Nobilium

Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSeLFO wydarzeniu

O wydarzeniu

Zapraszamy na spektakle Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych ITSeLF, które odbędą się w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie. Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSeLF bilety na spektakle już w sprzedaży. 

O festiwalu 

Ten festiwal jest jak burza, która kołysze naszą łajbą, czekamy na nią, a potem zostaje po niej cisza – tak pisała w 2009 roku, na półmetku dwudziestoletnich doświadczeń Beata Szczucińska, dzisiejsza Kanclerz Akademii Teatralnej w Warszawie.

 

Wciąż tak jest. Zmienia się sytuacja polityczna i klimatyczna w kraju i zagranicą, na nowo jest definiowana rola artysty, zmianom ulegają funkcje teatru, a młodzi ludzie i szkoły teatralne z całego świata nadal zjeżdżają na ulicę Miodową w Warszawie, żeby czegoś doświadczyć albo coś zrozumieć.

Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych 2019

W tym roku zgłoszono do festiwalu spektakle dyskutujące z tradycyjną formą przedstawienia, przypominające niekiedy pokazy mody, ekologiczne etiudy taneczne czy też gastronomiczne akcje performatywne

 

Teatr zmienia się, bo zmienia się publiczność i zmieniają się artyści. Temat konferencji podczas tegorocznej edycji festiwalu brzmi Zmiana – teraz! Międzynarodowa debata będzie dotyczyła podmiotowej roli aktora, który przestaje być dzisiaj tylko biernym wykonawcą woli reżysera, a staje się współuczestnikiem w procesie kreacji spektaklu oraz aktywnym graczem w międzynarodowym obiegu kultury.

Kryzys jeszcze XIX-wiecznych instytucji hierarchicznych i tradycyjnych podziałów na gatunki sztuk zderza się dziś z działalnością pączkujących, interdyscyplinarnych kolektywów twórczych, meandrujących między europejskimi festiwalami, spółdzielniami artystycznymi ubiegającymi się o granty, grupami artystów niezwiązanych z konkretnym miejscem ani krajem. Dowodzi to postępującej transgraniczności i implikuje poważne zmiany na rynku pracy. Bez względu na to, czy jest to wynik nierówności społecznych, zmurszałych instytucji, Netflixa, GAFY,  czy działalności tanich linii lotniczych – jest to zjawisko powszechne, które woła o analizy oraz określone normy prawne, regulujące status zawodowy artystów-freelancerów, a przede wszystkim o wsparcie ich działalności.

 

W tym roku w Warszawie – przyglądając się najnowszemu pokoleniu twórców – będziemy mieli szansę spojrzeć na chwilę w przyszłość. 

Fabuła spektakli 

PINOCCHIO'S MACHINE

Spektakl pokazuje obraz przerażającej, absurdalnej i smutnej machiny, która nie akceptuje różnorodnych stworzeń. Machiny, która wymusza na ludziach ujednolicenie i dostosowania się, jeśli chcą być częścią jej piekielnych trybów.

Close up 

Przedstawienie przedstawia grupę osób, które oscylują pomiędzy samotnością, a nadliczbowymi połączeniami. W wyniku teoretycznych refleksji zaczynają eksperymentować. Zaczynają stwarzać zjawiska zastępcze: bycie w relacji osobistej zostaje podniesione do rangi profesji. Wymaga to pełnego utożsamienia i zaangażowania, by ostatecznie stać się czyimś zastępczym partnerem, czyjąś zastępczą rodziną. Granica między publicznym a prywatnym staje się płynna – podobnie jak linia między rzeczywistością a wyobraźnią.

AniMak

Każdy ma swój podwójny krzyż!” Spektakl AniMak powstał jako kolektywna praca na temat „poszukiwania tożsamości we współczesnym konsumpcyjnym i wielokulturowym świecie”. Kim jesteśmy? Dokąd sięgają nasze korzenie? Czy natura ludzka zmienia się na przestrzeni lat? Czy możemy dzisiaj mówić o tożsamości narodowej?

Family Celebration

Pomysł spektaklu zrodził się z analizy różnic w domowych tradycjach artystów. Family Celebration to wynik długiego procesu, w skład którego weszły wizyty u członków rodzin studentów na Słowacji, w Czechach i w Polsce. Scenariusz inspirowany jest tymi podróżami oraz osobistymi wspomnieniami na temat ich rodzin kiedyś, dzisiaj i w przyszłości.

An Ongoing Song

To przedstawienie wyrosłe z cielesnego i wizualnego imaginarium. Przybiera formę duetu, żeby wyobrazić sceniczną relację ciała do niewykrywalnego wirusa, który mieszka w jego krwi. Poprzez powtórzenia i reinwestycje w przejęte performatywne gesty, spektakl żongluje kompleksowością ludzkich relacji, podejmowaniem ryzyka, niebezpieczeństwem, pożądaniem, wrażliwością, samookaleczeniem, zależnością, utratą niewinności, czarnym humorem i tkliwością.

Power to the children

Przedstawienie powstało jako kolaż dwóch tekstów o różnych kontekstach, ale podobnym przesłaniu. Wiktor, albo Dzieci u Władzy Rogera Vitraca może być interpretowany jako atak na małostkowość burżuazyjnego społeczeństwa. Drugi, Viktor ali Dan mladosti Dušana Jovanovića, jest świadectwem pokolenia odpowiedzialnego za rozpad Jugosławii oraz ironicznym atakiem na system, który rozpadał się na ich oczach.

Our Class

Nasza klasa jest historią polskiego miasteczka, w którym ludzie byli szczęśliwi, a jednak zaczęli zabijać siebie nawzajem. To historia, która stała się ważna dla całego świata. Ale dlaczego? Czy nie dlatego, że każdy kraj i każdy człowiek może znaleźć w sobie coś, o czym nie chce mówić? Coś, o czym mówić się boi?

Romeo i Julia

Czy można dzisiaj uwierzyć w miłość, która jest przeznaczona? Twórcy spektaklu Romeo i Julia pokazują, że potrzeba kochania i bycia kochanym jest silna, niezmienna i niemożliwa do zaspokojenia.

Co gryzie Gilberta Grape'a

To opowieść o dojrzewaniu i tęsknocie, o tym, co nas gryzie i jak nie dać się temu zjeść od środka. Opowieść, która dobitnie pokazuje, że społeczeństwo ma swoje standardy normalności, a to, co nie wpisuje się w przyswajalny schemat może być dla ludzi trudne do zaakceptowania.

Memory Laws

Prawa pamięci to eksperymentalna opera, która eksploruje życie polskiego pianisty, kompozytora i męża stanu. Sztuka jest kolażem luźnych wspomnień kobiet, których drogi na przestrzeni lat bezpośrednio lub pośrednio krzyżowały się z Paderewskim.

Podobne wydarzenia

Zobacz też