emptygif
Newsletter

Na czasie

voucher-kinowy-helioshans-zimmerskoki-narciarskieagnieszka-chylinskavan-goghpolska-noc-kabaretowa-2023
Home Koncerty Jazz i Blues DOROTA MIŚKIEWICZ & TONINHO HORTA BONS AMIGOS | Jazz & More MOXO Warsaw Festival

DOROTA MIŚKIEWICZ & TONINHO HORTA BONS AMIGOS | Jazz & More MOXO Warsaw Festival

Organizator: AMVOX INTERNATIONAL Sp. z o.o.

DOROTA MIŚKIEWICZ & TONINHO HORTA BONS AMIGOS | Jazz & More MOXO Warsaw FestivalO wydarzeniuArtyści

O wydarzeniu

Zapraszamy na koncert inauguracyjny rozpoczynający Jazz & More MOXO Warsaw Festival. Unikalne połączenie brazylijskiej energii i słowiańskiej wrażliwości. Najnowszy, międzynarodowy projekt Doroty Miśkiewicz i światowej gwiazdy latin jazzu, Toninho Horta!

 

  • Dorota Miśkiewicz - śpiew
  • Toninho Horta (BR) - gitara
  • Michael Pipoquinha (BR) - bas
  • Bodek Janke - perkusja

 

Muzyka brazylijska fascynuje Dorotę Miśkiewicz od zawsze. Jak wyznaje - dużo bliżej jej do ciepłego południa niż do chłodnej północy. Przejawem tej sympatii jest m.in. wydana w 2008 roku płyta “Caminho”, której koloryt podkreśla południowe podejście do rytmu, nie tylko w sambach i bossanovach, ale i utworach zakorzenionych w jazzie.

Kilkanaście lat póżniej Dorota ponownie wyruszyła na południe. Tym razem dosłownie. Pojechała do Rio de Janeiro, gdzie nagrała płytę z ikoną bossanovy, jednym z największych wirtuozów gitary na świecie, Toninho Horta. Inspirację stylem jego gry podkreślał niejednokrotnie Pat Metheny, z którym Horta współpracował w latach 80. Zachwytów nie szczędzili mu także grający z nim przez lata Milton Nascimento, A.C. Jobim, Wayne Shorter, Herbie Hancock czy Keith Jarrett.

W mieście wiecznego słońca, podczas tygodniowej sesji nagraniowej z udziałem brazylijskich muzyków Dorota i Toninho stworzyli wyjątkowy materiał, który ukaże się na płycie we wrześniu 2023 roku. Złożyły się na niego autorskie utwory Toninho Horta, należące do kanonu brazylijskiej kultury. Jak przystało na muzykę, której emocjonalny wachlarz rozpościera się od śmiechu do łez - będą to zarówno pogodne piosenki, wyczarowujące obraz słonecznej plaży, jak i utwory bardziej poetyckie, naznaczone typową dla bossanovy tęsknotą i melancholią. Niespodzianką będą także nowe interpretacje autorskich piosenek Doroty pochodzących ze wspomnianej płyty "Caminho".

Liderom na scenie towarzyszyć będą niezwykle charyzmatyczny basista - Michael Pipoquinha, uznawany za muzyczne objawienie Brazylii ostatniego dziesięciolecia i Bodek Janke –wszechstronny perkusista, „mistrz wielu dialektów”, zabierający słuchacza w podróż przez wszystkie kontynenty.

 

 

DOROTA MIŚKIEIWICZ

Jeden z najważniejszych polskich głosów jazzowych, kompozytorka, autorka tekstów. Wydała osiem autorskich płyt, które nierzadko były nominowane do najważniejszej nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk, a ona sama w ostatnich latach wielokrotnie zdobywała tytuł Wokalistki Roku w corocznym rankingu magazynu "Jazz Forum".

Wykształcona skrzypaczka, córka słynnego saksofonisty, Henryka Miśkiewicza. Niezliczona jest liczba kolaboracji, w których brała udział na zaproszenie innych artystów. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą, ich wspólna piosenka Um Pincelada spotkała się ze znakomitym przyjęciem miłośników muzyki na całym świecie.

Ponadto ma na swoim koncie współpracę z Nigelem Kennedym, Davidem Murray’em, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Tomaszem Stańko, Grzegorzem Turnauem i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej.

Zakotwiczona w jazzie, chętnie wypływa na szerokie wody eksperymentów – zarówno te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom.

 

TONINHO HORTA

Brazylijski gitarzysta, kompozytor, aranżer, wokalista, jeden z filarów latin jazzu w USA. Jako dwudziestolatek rozpoczął współpracę z nestorem brazylijskiego jazzu, Miltonem Nascimento, zwracając na siebie uwagę nie tylko południowo - ale i północnoamerykańskich słuchaczy.

Pod koniec lat 80 Horta przeniósł się do Nowego Jorku, rozpoczynając wieloletnią współpracę z jazzowymi gigantami: m.in. z Patem Metheny, który niejednokrotnie podkreślał fascynację jego stylem gry, a także z Waynem Shorterem, Herbie Hancockiem, Billym Higginsem, Georgem Dukem, Keithem Jarrettem czy zespołem Manhattan Transfer.

Jego życie przez wiele lat rozpostarte było pomiędzy dwoma kontynentami: południowo- i połnocnoamerykańskim. Horta mimo zawrotnej kariery w USA nieustannie koncertował z największymi postaciami muzyki brazylijskiej: wspomnianym już Miltonem Nascimento, Ellis Reginą, Gal Costą, Sergio Mendesem.

 

MICHAEL PIPOQUINHA

Młody basista, kompozytor, uznawany za największe muzyczne objawienie Brazylii ostatniego dziesięciolecia, porywający publiczność nieokiełznaną charyzmą i wirtuozerią. Nauczył się grać na basie w sposób organiczny od swojego ojca i dziadka.

Okrzyknięty genialnym dzieckiem, już w wieku 11 lat rozpoczął współpracę z wiodącymi brazylijskimi zespołami. Obecnie jest jednym z najbardziej aktywnych muzyków Ameryki Południowej.

Jego styl, oparty na brazylijskim dziedzictwie, łączy w sobie nieograniczone możliwości techniczne, wielobarwne rytmy, melodykę i harmonię.

Pipoquinha, zarówno jako solista, lider własnych zespołów, ale i sideman, mimo młodego wieku, odnosi sukcesy w obu Amerykach oraz w Europie.

Współpracuje z Toninho Horta, Pedro Martinsem, Moniką Salmaso, Vanessą Moreno i całą czołówką muzyków brazylijskich. Wystąpił także (obok Jaoba Colliera i Chrisa Mehlera) z Big Bandem WDR.

 

 

BODEK JANKE

Mieszkający w Berlinie wszechstronny perkusista i perkusjonista polskiego pochodzenia, związany z europejską sceną jazzową oraz world music.

Pochodzi z muzycznej rodziny, jest wszechstronnie wykształcony, studiował w różnych częściach świata perkusję, saksofon, wibrafon, indyjskie tabla.

Zwykło się o nim mówić "mistrz wielu dialektów" (cytat Johna Rileya), bo istotnie Bodek potrafi zagrać w każdym niemalże stylu, zabierając słuchacza w podróż przez wszystkie kontynenty.

Duża różnorodność, organiczne poczucie rytmu, zaowocowały jego współpracą m.in. z Larsem Danielssonem, Billem Evansem, Bobo Stensonem, Leszkiem Możdżerem, Big Bandem WDR, Kristjanem Randalu, Petrosem Klampanisem czy Atom String Quartet.

Charakterystyczne brzmienie Bodka można usłyszeć na ponad 200 albumach innych artystów. Nagrał także 10 autorskich płyt, na których zawarł również własne kompozycje i aranżacje.

 

 

Drzwi restauracji MOXO otwieramy już od godz. 16.00 przed rozpoczęciem koncertu.

Restauracja MOXO jest wyjątkowym miejscem na mapie Warszawy, której serce bije w rytmie Nikkei, czyli fuzji kuchni Japonii i Peru.

 

Podczas koncertu serwis restauracyjny będzie ograniczony do zamówień napoi.

19.09 godz. 20.00 – rozpoczęcie koncertu

 

Artyści

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też