Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat?
Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat?
Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat?
Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat?
Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat?

Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat?

Zapraszamy na kolejną edycję Gdańsk Siesta Festival. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 7-11 września. Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat? bilety na koncerty już w sprzedaży!

Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat? 2022

Gdańsk Siesta Festival od pierwszej edycji sięga po wielkie postacie sceny Muzyki Świata. Z równą pasją przygląda się jednak debiutantom i przez dziesięć lat istnienia festiwalu wielokrotnie prezentowaliśmy jako pierwsi w Polsce artystów na początku swej drogi, którzy wkrótce potem dołączali do panteonu największych.

Diana Vilarinho

Przedstawiamy zatem młodą artystkę fado z Lizbony, Dianę Vilarinho. Młodą – ale jak to bywa w tym środowisku – już ze znacznym doświadczeniem, zaczęła bowiem śpiewać w tawernach stolicy mając dziewięć lat. Tak i tylko tak zdobywa się mistrzowskie szlify w świecie wyznawców sztuki saudade. Piętnastoletnia została już rezydentką jednego z Domów Fado. Gdy zdawało się, że jej przyszłość została tym samym jednoznacznie określona – trzy lata później, skończywszy szkołę, Diana wyjechała na woluntariat do Indii. Od tamtej pory dzieli swe życie pomiędzy intymne wnętrza lizbońskich tawern z muzyką i nieobjęte przestrzenie indyjskiego subkontynentu.

 

Jej pierwsza płyta zelektryzowała środowisko. Nie mogło być zresztą inaczej, skoro za debiutantkę poświadczyli swą sławą i talentem producent, słynny pieśniarz Ricardo Ribeiro  i jedna z największych dziś artystek gatunku, Carminho, oboje pisząc i komponując dla Diany.

 

Publiczność ogromnych koncertów, jak legendarnej Grande Noite do Fado czy największego festiwalu tej muzyki Caixa Alfama Lisboa, przyjęła Dianę Vilarinho z entuzjazmem. Ona sama wciąż chętnie śpiewa w tradycyjnych Casas do Fado, tawernach Alfamy, Mourarii i Bairo Alto, gdzie nie zanika duch tej szczególnej, intymnej sztuki. 

 

Podobnie na XII Gdańsk Siesta Festivalu usłyszymy Dianę w naszej gdańskiej tawernie, podczas dorocznych kolacji portugalskich. Jak zawsze bez mikrofonów i kabli, w oryginalnym, lizbońskim stylu. 

TITO PARIS

Jeden z najbardziej charakterystycznych głosów muzyki świata wraca też na scenę Siesty po latach. Tito Paris, kabowerdyjski bard, Król Morny, pieśniarz, kompozytor, multiinstrumentalista, jeden z współtwórców wielkiego sukcesu Cesarii. Pochodzi, jak i ona, z Mindelo. Zafascynowany muzyką słynnego Luisa Moraisa sam nauczył się grać na klarnecie, by zbliżyć się do sztuki swojego mentora. Jego pierwszym, mistrzowskim instrumentem pozostaje jednak gitara. Swą pierwszą płytę Fidjo Malguado nagrał w roku 1978. Od tamtej pory nagrywa niechętnie, jego żywiołem jest scena.

Mając lat dziewiętnaście przeniósł się, jak wielu mieszkańców Wysp, do Lizbony i od tamtej pory jest w wiecznym ruchu. Mieszka w Portugalii, w Angoli, na Cabo Verde. Koncertuje na całym świecie. Śpiewa głosem przejmującym, szorstkim i leczniczym zarazem. W tym głosie jest zgoda na utratę dawnego życia w małym kraju z fal, piasku i wiatru. Ale jednocześnie wieczna za nim tęsknota.

To szczęście móc gościć Mistrza ponownie podczas festiwalowej tradycyjnej „Kabowerdyjskiej Soboty”.

Joao de Sousa i gościnnie Natalia Grosiak, Ola Jas, Dorota Miśkiewicz i Bastarda Trio. Gala: Most Melancholii.

 Joao de Sousa to portugalski pieśniarz, kompozytor i gitarzysta. Urodzony w Porto, dojrzewający muzycznie w Londynie, od lat mieszka w Polsce. Niebywała muzykalność, wdzięk i  aura jego odległej ojczyzny zjednały mu legion wyznawców w naszym kraju a jego ostatni album, Fado, nagrany z triem Bastarda, uznany został w radiowej Sieście za największe muzyczne wydarzenie na polskim rynku w 2021 roku. Do tej opinii zbliżyli się krytycy głosujący w plebiscycie Gazety Wyborczej, umiejscawiając dzieło w ścisłej czołówce najważniejszych płyt sezonu. 

            Joao współpracował z wieloma postaciami naszej sceny, stąd w koncercie podsumowującym jego dotychczasową drogę nie może zabraknąć wyśmienitych gości. Pojawi się Bastarda Trio i Natalia Grosiak z Micromusic, z którą Portugalczyk zaśpiewał niezapomnianą wersję Miłość ci wszystko wybaczy na płycie Fado Polaco. Usłyszymy wspaniałą Dorotę Miśkiewicz, która uświetniła album de Sousy Ideal. Wreszcie Ola Jas, debiutująca niedawno płytą Jasna, nagraną właśnie we współpracy producenckiej z Joao de Sousą. Album zachwycającej śpiewającej skrzypaczki przyniósł liczne duety z portugalskim artystą. Między innymi pierwszą polska wersję słynnej Samby em preludio Badena Powella: Sambę po utracie.

            Portugalski artysta od lat uosabia to, co w Sieście najważniejsze: spotkanie, przenikanie się kultur, most między dwiema odległymi krawędziami Europy. Czas najwyższy, by pojawił się wreszcie na głównej scenie festiwalu. Czeka nas zatem wielka gala portugalskiej i polskiej muzyki. Dla znawców tematu nie jest bowiem zaskoczeniem, że te dwa światy idealnie się uzupełniają, przeplatają, dopowiadają w swoich melancholiach.

Remna

„Moim kręgosłupem jest Afryka, ciałem – reszta świata” – metaforyzuje Remna Schwartz. Znaczną część życia spędził w pulsujących muzyką regionach globu, by czerpać stamtąd inspiracje dla swojej sztuki, która, jak zapewnia, jest posłaniem miłości. 

 

Rem Na to imię w języku Balanta, z Gwinei Bissau, skąd pochodził ojciec muzyka, sam artysta i aktywista, znaczy: „ dość”, „wystarczy”, „nigdy więcej” – i miało w ojcowskiej intencji być zaklęciem prowadzącym do upadku dyktatur wojskowych i pokłosia kolonializmu w Afryce. Nie wytłumaczy już tego ściśle, bowiem zginął w katastrofie lotniczej na Kubie, zaraz po narodzinach syna. Matka Remny, Kabowerdyjka, wyszła ponownie za mąż i młody, chłonny artysta wędrował z rodziną po całej centralnej Afryce, Stanach Zjednoczonych, Portugalii i Francji. W każdym z tych miejsc natychmiast przenikał w środowiska muzyków, uczył się słuchając mistrzów.

           

Wkrótce jego piosenki, które sam porównuje do obrazów, przyniosły mu rozgłos tak wielki, że, będąc wciąż debiutantem, otwierał koncerty Youssou’N’Dour’a. Za sukcesem pierwszej płyty, Saltana, poszło tysiąc koncertów na całym świecie. Drugi album, wydany przed rokiem, Zona Zero, przynosi duety ze słynnymi artystkami Gwinei Bissau: Karyną Gomez i Eneidą Martą, co jest symbolicznym powrotem do korzeni rodziny artysty.

           

Wielki wdzięk, sceniczna charyzma, zarazem zmysłowa, taneczna jak i wyrafinowana, panafrykańska muzyka Remny zwieńczy dwunastą edycję Gdańsk Siesta Festivalu podczas tradycyjnej już Nocy Afrykańskiej w klubie Parlament.

Juanita Euka

Każdego roku Gdańsk Siesta Festival prezentuje nową muzykę, ciekawe debiuty, premierowe projekty. Dwunastą edycję rozpocznie wychowana w Argentynie Kongijka z Londynu: Juanita Euka. Bratanica legendarnego artysty kongijskiej rumby Franco Luambo opuściła Afrykę w dzieciństwie. Jej kraj jest do dzisiaj jednym z najniebezpieczniejszych na kontynencie. Przez decydującą, formującą wrażliwość dekadę dorastała w Buenos Aires, gdzie cała muzyka Ameryki Łacińskiej rezonuje z nieporównywalną siłą. Słuchała nie tylko tanga, ale też salsy Celii Cruz i merengue Juana Luisa Guerry. Czternastoletnia, zamieszkała z rodziną w Londynie, natychmiast wsiąkając w środowisko afrykańskich klubów. 

 

Debiutowała w zespole afro-peruwiańskim Malambo, śpiewała z kubańską grupą Wara, a wkrótce przyłączyła się do Afrobeat Collective z którym koncertowała w wielu krajach Europy. Wiedziała jednak od początku, że chce tworzyć autorską muzykę. Jej debiutancki solowy album Mabanzo (Myśli), wydany w tym roku przynosi afrykańską energię splecioną z brzmieniem big bandu i kubańskiej sekcji rytmicznej. Elekronika spotyka jazzowe akustyczne brzmienia. Język hiszpański miesza się z lingala, francuskim i angielskim. Album otwiera singiel Alma Seca, piosenka, którą Juanita wykonywała w serialu Netflixa Killing Eve. Wrażliwe, inteligentne a jednocześnie mocne, zmysłowe granie. 

 

Regulamin

pokaż więcej... zwiń
Sprzedaż biletów na to wydarzenie została zamknięta.
Dołącz do FAN ALERTU, aby być na bieżąco!

Fan Alert

rozwiń zwiń

Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat?
Jeśli chcesz otrzymywać informację o podobnych wydarzeniach w przyszłości już teraz zapisz się do naszego FAN ALERTU!
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Rezygnację z FAN ALERTU należy przesłać na adres iod@ebilet.pl

Nie przegap

Polecane wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/