Na czasie

voucher-kinowy-heliosopener-festivalhans-zimmerskoki-narciarskiegala-kswbody-worlds-vital
Home Klasyka Koncerty muzyki poważnej Niezapomniane Melodie Wiednia

Niezapomniane Melodie Wiednia

Organizator: Pałasz Krzysztof FORTE

Niezapomniane Melodie WiedniaO wydarzeniu

O wydarzeniu

Niezapomniane Melodie Wiednia wykonawcy:  

  • Jolanta Bobras - sopran,  
  • Anna Kutkowska-Kass – sopran koloraturowy,  
  • Emilia Klimczak - sopran ,  
  • Dariusz Pietrzykowski – tenor,  
  • Kamil Zawadzki – skrzypce,  
  • Robert Stefański-klarnet,  
  • Marcin Werner – fortepian, kierownictwo muzyczne.  
  • Prowadzenie koncertu: Krystyna Pietranek-Kulis 

O koncercie Niezapomniane Melodie Wiednia

Muzyka, związana z naddunajską stolicą, zwłaszcza ta przełomu wieków XIX i XX nieodmiennie nas porywa i zachwyca. 

Jak to się stało, że Wiedeń wytworzył wokół siebie tak niepowtarzalną, niezwykłą aurę muzyczną?...Tajemnica tkwi w złożoności stylistycznej tej muzyki, bo znajdujemy w niej elementy zarówno włoskiej kantyleny, jak i madziarskiej witalności, słowiańskiego sentymentalizmu i wiedeńskiej wytworności, elegancji , trudnego do nazwania wiedeńskiego esprit. Jednak przede wszystkim wytłumaczenia tego zjawiska należy szukać w samej naturze Wiedeńczyków, którzy nigdy nie tracili kontaktu z muzyką. Nawet w czasach klęsk i pożogi nie lubili się zbyt długo smucić, zawsze oczekując od swoich twórców muzyki lekkiej i przyjemnej w najlepszym artystycznym ujęciu. 

Muzyczna atmosfera Wiednia oddziaływała na przełomie XIX i XX wieku na twórców całej Europy – przeważnie Czechów, Węgrów, Francuzów, Niemców oraz kompozytorów innych nacji. Kompozytorzy meldowali się w Wiedniu, którego teatry stawały się z czasem ich domem a oni zdobywali uznanie i miłość publiczności tworząc „muzyczny klan” wypowiadający się w swojej sztuce w jednolitym wiedeńskim stylu. 

Ośmielając się przypuszczać, że sympatie muzyczne naszej wspanialej, współczesnej publiczności nie odbiegają daleko od tych sprzed wieku, proponujemy na ten wieczór koncert w wykonaniu znakomitych artystów scen muzycznych Łodzi, Warszawy i Karagandy, złożony z najpopularniejszych utworów wiedeńskich kompozytorów - od upajających walców Johanna Straussa po pieśni, arie i duety twórców wesołego teatru muzycznego oraz wirtuozowskie miniatury skrzypcowe.

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też