Trendy

voucher-kinowy-heliosopener-festivalhans-zimmerskoki-narciarskiegala-kswbody-worlds-vital
Home Venue Lotnisko - Muzeum Lotnictwa Polskiego

Lotnisko - Muzeum Lotnictwa Polskiego

Kraków, 39
Lotnisko - Muzeum Lotnictwa PolskiegoDesctiptionEventsFAQPerformedVenues nearbyFans also like

Desctiption

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie to najważniejsza placówka gromadząca eksponaty związane z dziedzictwem lotniczym w Polsce. Obiekt nie tylko pełni funkcję muzealną, ale także organizuje wydarzenia edukacyjne, konferencje na temat historii lotnictwa oraz wydaje własne publikacje, posiada także swoją bibliotekę mieszczącą ponad 30 tysięcy pozycji. Obiekt eksponuje ponad 200 statków powietrznych, w tym samoloty militarne, helikopter papieski oraz wiele innych. W 2014 roku CNN umieścił Muzeum Lotnictwa w Krakowie na ósmym miejscu swojej listy najlepszych muzeów lotnictwa na świecie. Na terenie Muzeum odbywa się corocznie Małopolski Piknik Lotniczy, a także jeden z największych festiwali muzycznych w Polsce, Kraków Live Festival.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie — historia obiektu

Lotnisko wojskowe Rakowice-Czyżyny było jednym z najstarszych stałych lotnisk w Europie. Powstały w roku 1912 na terenie ówczesnych Austro-Węgier obiekt w roku 1917 stał się jednym z punktów etapowych pierwszej europejskiej regularnej linii pocztowej (Wiedeń — Kijów — Odessa). Kiedy Polska odzyskała niepodległość to tutaj stacjonowała 1 Eskadra. Rok 1923 otwarto Cywilną Stację Lotniczą Kraków, a w 1938 uruchomiono międzynarodową linię pocztową Warszawa — Kraków — Budapeszt. Podczas II wojny światowej lotnisko należało do Niemiec. W roku 1964, z powodu rosnącego zbioru statków powietrznych, otwarto muzeum i zorganizowano Wystawę Lotniczą. Nowy budynek muzeum powstał w 2010 roku, zaprojektowany tak, by z lotu ptaka przypominał śmigło.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – wydarzenia

W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbywa się wiele wydarzeń edukacyjnych związanych z muzealnym charakterem obiektu. Jednym z nich jest Małopolski Piknik Lotniczy, na który ściąga wielu pasjonatów awiacji. Piknik organizowany jest co roku, a na jego potrzeby ustanowiono ponownie czynne lądowisko dla lekkich samolotów i śmigłowców. Jednak prawdopodobnie najpopularniejszym wydarzeniem na terenie muzeum jest coroczny Kraków Live Festival. 

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie — koncerty

Kraków Live Festival to jeden z największych festiwali muzycznych w Polsce. Organizowane przez Alter Art wydarzenie pozwoliło polskim fanom na spotkanie z artystami sceny światowej, takimi jak Jay-Z, Rihanna, Muse, Kanye West, Lana Del Rey, Kendrick Lamar i wielu innych. Niewiele wydarzeń w naszym kraju może pochwalić się takim line-upem, co festiwal na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.   

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie —  wydarzenia 2022

W roku 2022 Muzeum Lotnictwa Polskiego znów będzie gościć artystów i fanów muzyki rozrywkowej ściągających tutaj na Kraków Live Festival 2022. Festiwal powraca po latach przerwy, którą wywołała pandemia koronawirusa. Na scenie mają pojawić się między innymi Halsey, Lewis Capaldi, Mimi Webb czy Parcels. Bilety na to wydarzenie to okazja na spotkanie z największymi gwiazdami polskiej sceny rapu (Taco Hemingway, Jan-Rapowanie) i światowej sceny muzyki popularnej.

Events

Current
Recommended for you
Completed

No current events

Click 'Subscribe' and we will send you a message about events organized there.

FAQ

Gdzie znajduje się Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie?
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie znajduje się przy alei Jana Pawła II 39, na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych na świecie.
Jakie wydarzenia odbyły się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie?
W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie organizowanych jest wiele wydarzeń edukacyjnych i związanych z awiacją, w tym coroczny Małopolski Piknik Lotniczy. Na terenie muzeum odbywa się też co roku Kraków Live Festival, na którym obok wykonawców z Polski występują gwiazdy światowego formatu, takie jak Alt-J, Lana Del Rey czy Wiz Khalifa.
Kiedy zostało utworzone Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie?
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie powstało w roku 1964.

Performed

Venues nearby

Fans also like

See also