Newsletter

Na czasie

drift-mastersopener-festivalred-hot-chili-peppershans-zimmerstingspotkanko

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

BODY WORLDS Poznań

Organizator: High Note Events Sp. z o.o. S.k.

O wydarzeniu

O wydarzeniu

BODY WORLDS w Poznaniu, oryginalna wystawa twórcy metody plastynacji dr. Gunthera von Hagensa powoli dobiega końca. Można ją oglądać tylko do 12 lutego br., na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (Hala nr 1, ul. Głogowska 18). Ekspozycja autorstwa słynnego anatoma zdecydowanie wyróżnia się w historii stając się najliczniej odwiedzaną wystawą wszech czasów z łączną liczbą ponad 50 mln widzów! Zachwyca już od ćwierć wieku wzbudzając ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia.

Wystawa BODY WORLDS - The Cycle of Life prezentuje autentyczne ludzkie ciała poddane rewolucyjnej metodzie plastynacji. Wszystkich eksponatów na wystawie w Poznaniu jest aż 160. Na ostatnie tygodnie ekspozycji organizator przygotował dla widzów wyjątkową niespodziankę. Na wystawie można również zobaczyć 2 zupełnie nowe eksponaty, które prezentowane są w Polsce po raz pierwszy. Są to reprezentanci świata zwierząt i wystawy z cyklu „ANIMAL INSIDE OUT” – Goryl oraz Pies! Eksponaty te również zostały stworzone przez niemieckiego anatoma, dr Gunthera von Hagensa. Plastynacja zwierząt jest możliwa dzięki darowiznom z ogrodów zoologicznych. Widzowie mogą odkryć niesamowite różnice między ludźmi i zwierzętami, a jednocześnie dowiedzieć się jak wiele nas łączy! „Ta część wystawy ma również na celu zwrócenie naszej uwagi na wrażliwość królestwa zwierząt i okazanie większego uznania dla wszystkich żyjących gatunków. Im więcej wiemy o naszych współmieszkańcach na planecie Ziemia i to jak bardzo są do nas podobni, tym bardziej będziemy ich traktować z najwyższą troską oraz szacunkiem.” – Ewa Król, rzecznik prasowy wystawy

Co takiego jest w BODY WORLDS, co urzeka i odbija się echem tak wielu milionów ludzi z różnych kultur i religii, w różnym wieku i wykonujących różne zawody? Kurator dr. Angelina Whalley, która jest odpowiedzialna za treść, projekt oraz koncepcyjne planowanie wystawy stwierdza iż, kluczem do sukcesu BODY WORLDS jest to, że wystawa głęboko zmienia nasze spojrzenie na nas samych: „Zwiedzający patrząc na inne ludzkie ciało odkrywają własne w zupełnie nowy sposób. Ekspozycja przedstawia ciało nie tylko jako podstawę naszej fizycznej egzystencji, ale także jako zwierciadło naszego własnego stylu życia. Cokolwiek robimy lub czego nie robimy, to co jemy, jak i czy ćwiczymy - wszystko ma na nas fizyczny wpływ, zarówno pozytywny, jak i negatywny”. Ekspozycja przywodzi na myśl te skojarzenia i przedstawia wyjątkowość ludzkiego życia. Wiedza zdobyta na wystawie wyostrza poczucie własnej bezbronności oraz wartości własnego zdrowia jednocześnie ucząc jak lepiej dbać o siebie.

Bezprecedensowy sukces BODY WORLDS opiera się na przełomowym procesie plastynacji dr. Gunthera von Hagensa - metodzie konserwacji tkanki anatomicznej wynalezionej przez lekarza i anatoma w 1977 r. na Uniwersytecie w Heidelbergu. Dopracowanie tej technologii zajęło mu wiele lat. Pierwotnie plastynacja miała służyć wyłącznie środowisku naukowemu oraz zaawansowanej edukacji. Jednak kiedy dr. von Hagens po raz pierwszy zaprezentował swoje plastynaty publiczności w Narodowym Muzeum Nauki w Tokio, w 1995 r., nie mógł przewidzieć medialnego szumu oraz rewolucji którą wywołał jego wynalazek: „Nie doceniłem jak duży będzie to sukces” – powiedział dr. von Hagens. Od tego czasu dr. von Hagens poświęca swój czas edukując społeczeństwo w tematyce ludzkiego ciała. Za swoją pracę otrzymał wiele wyróżnień od renomowanych instytucji, w tym nagrodę za całokształt pracy naukowej - za znaczący wkład w publiczne zrozumienie nauki od stowarzyszenia ASTC (Association of Science and Technology Centres), które zrzesza ponad 650 instytucji naukowych.

 

 

Zobacz więcej

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźŚląskieWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn