Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinskaprojekt-warszawa
Home Teatr Tragedia | Dramat Teatr Klasyki Polskiej "Ksiądz Marek"

Teatr Klasyki Polskiej "Ksiądz Marek"

Organizator: Teatr Klasyki Polskiej

Teatr Klasyki Polskiej "Ksiądz Marek"O wydarzeniuArtyści

O wydarzeniu

Teatr Klasyki Polskiej zaprasza na Księdza Marka Juliusza Słowackiego w reżyserii Jacka Raginisa. To historia o niedających się poskromić namiętnościach, wojnie, zdradzie i przebaczeniu. Jeden z trzech utworów, które Słowacki, jak pisał w liście do matki, mógłby przeczytać przed samym Chrystusem. Ksiądz Marek bilety na spektakl już dostępne.

 

Bilet ulgowy jest przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów, studentów i uczniów.

Informacje o spektaklu Ksiądz Marek

Na scenie bogata synergia osobowości aktorskich. Wystąpią między innymi: Julia Łukowiak, Sebastian Fabijański, Jarosław Gajewski, Ksawery Szlenkier, Dariusz Kowalski, Maciej Wyczański, Krzysztof Krupiński i Filip Kowalczyk.

Rok 1768, Bar, do miasta zbliżają się Rosjanie. Ważą się losy zrywu, nazywanego przez niektórych historyków pierwszym polskim powstaniem narodowym. Obrońcy grodu mogą jeszcze z niego uciec, albo podjąć walkę

z niewielkimi szansami na zwycięstwo. W takich okolicznościach Juliusz Słowacki umieszcza bohaterów „Księdza Marka". Jego postacie to ludzie z krwi i kości, a więc z wad i zalet, wzniosłości i podłości, wewnętrznych rozterek, sprzecznych, rozrywających ich od środka uczuć.

W dynamicznej i monumentalnej inscenizacji Jacka Raginisa ukazana zostanie wielość wymiarów arcydzieła Słowackiego. Los narodu i losy indywidualne, Historia Ojczyzny i historie osobiste pisane krwią, łzami, zbrodnią, miłością, zemstą i przebaczeniem. „Słowacki nie zaprasza nas do obejrzenia historycznej dokudramy - mówi reżyser - «Ksiądz Marek» to okazja, aby ukazać dramat, w którym zbiorowość i jednostki walczą o swoją podmiotowość.

O suwerenność. To pragnienie podmiotowości może się objawiać w jej silnej obronie, w domaganiu się uznania praw, ale może oznaczać narzucanie innym swojej woli za cenę śmierci i cierpienia".

Bohaterowie „Księdza Marka" mają dusze niespokojne i żarliwe serca. Żydówka Judyta (Julia Łukowiak) rozdarta między judaizmem - wiarą jej przodków, a chrześcijaństwem, walczy z pragnieniem zemsty i cierpi przez zdradę, której się dopuściła. Klemens Kosakowski (Sebastian Fabijański), przechodzi na naszych oczach niespodziewaną przemianę, walczy z paradoksami własnej natury, w której duma i dobroć mieszają się z zapalczywością.

Z lekkomyślnego, pogrążonego w długach przez hazard hulaki przeistacza się w pokutnika pragnącego zadośćuczynić swoim grzechom.

Między nimi Ksiądz Marek (Jarosław Gajewski). Surowy dla Kosakowskiego, miłosierny dla Judyty, charyzmatyczny przywódca duchowy, orędownik walki do końca, wreszcie męczennik. Chwyta za broń w Barze, podczas gdy zwolennicy „starego porządku" opuszczają miasto, nie wierząc w zwycięstwo. To w tym trójkącie tęsknot, ambicji, mistycznych wizji i całkiem przyziemnych żądz rozgrywa się największy dramat w utworze Słowackiego.

Czy wraz z upadkiem ojczyzny, upadną dusze jego bohaterów? Czy klęska militarna pociągnie za sobą również klęskę moralną? Czy zwycięstwo Rosjan będzie ostateczne? Te i inne pytania stawia spektakl Teatru Klasyki Polskiej

w reżyserii Jacka Raginisa.

 

Obsada:

Jarosław Gajewski - Ksiądz Marek

Sebastian Fabijański - Kosakowski

Julia Łukowiak - Judyta

Leszek Zduń - Marszałek Krasiński

Dariusz Kowalski - Regimentarz

Ksawery Szlenkier - Branecki

Michał Chorosiński - Kreczetnikow

Bartosz Turzyński - Suwarow/Moskal

Michał Barczak - Puławski

Krzysztof Krupiński - Rabin

Filip Kowalczyk - Starościc

Maciej Wyczański - Towarzysz

Sebastian Ryś - Adjutant

Paweł Lipnicki - Ksiądz Przełożony

Maciej Kozakoszczak - Artylerzysta/Cechowy/Szlachta

Henryk Gołębiewski - Jozafat

Juliusz Godzina - Bojwił

Tomasz Osica, Maciej Zuchowicz - Litwini/Szlachta

Maksymilian Olender, Wojciech Piotrowski - Lekarze

Marcin Furga, Jakub Jóźwiak, Jan Kosianko, Paweł Kułaga, Krzysztof Łuczak, Sebastian Piotrowicz, Patryk Rybarski, Volodymyr Ryga, Jarema Serafin, Michał Wierzbowski, Damian Zawadzki, Tomasz Ziółek - Szlachta/Moskale

 

Reżyseria i adaptacja: Jacek Raginis

Scenografia i kostiumy: Aleksandra Reda

Muzyka: Marcin Pospieszalski

Oprawa dźwiękowa: Natalia Sikorska

Reżyseria światła: Andrzej Musiał

Projekcje: Kamila Siwińska

Choreografia i ruch sceniczny: Jarosław Staniek, Katarzyna Zielonka

Charakteryzacja: Joanna Tomaszycka

Artyści

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też