Newsletter

Na czasie

imagine-dragonsopener-festivalred-hot-chili-peppersmiuosh-zespol-slaskhans-zimmerceline-dion

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Klasyka Koncerty muzyki poważnej Messa da Requiem/Giuseppe Verdi

Messa da Requiem/Giuseppe Verdi

Organizator: Teatr Wielki w Poznaniu

Opis

Opis

Giuseppe Verdi/Messa da Requiem koncert w Poznaniu! Inauguracja sezonu artystycznego 2022/2023, zapraszamy już 11 września do Auli Uniwersyteckiej. Messa da Requiem/Giuseppe Verdi bilety już w sprzedaży.

Messa da Requiem/Giuseppe Verdi

Muzycy to niezwykle zapalczywi i nieprzejednani w sądach oraz nieprzebierający w słowach recenzenci. Hans von Bülow, dyrygent, pianista i kompozytor, a prywatnie teść Richarda Wagnera, określił Messa da Requiem Verdiego „operą przebraną w szaty liturgiczne” oraz zarzucił autorowi całkowitą deprawację włoskiego smaku. Co innego Brahms; ten uznał kompozycję Verdiego za dzieło geniusza. W tym zestawieniu skrajnych osądów pozostaje oddać głos literatom i zawierzyć George’owi Bernardowi Shawowi, łączącemu zawód dramatopisarza i krytyka muzycznego, który jako wielki admirator twórczości Verdiego, nakazał, by na jego pogrzebie wykonano fragment z Requiem. I tak się stało.

 

Burzliwa historia powstania dzieła, które w początkowym zamyśle miało zostać wykonane w pierwszą rocznicę śmierci Gioacchino Rossiniego (1869), to muzyczny zapis żałoby po śmierci poety Alessandra Manzoniego, którego Verdi podziwiał w dorosłym życiu. Operowy rozmach kompozytora zestawiony z liryczną zadumą nad przemijaniem porusza do głębi, czyniąc Messa da Requiem czymś więcej niż mszą za spokój duszy.

 

Realizatorzy:

  • kierownictwo muzyczne - Marco Guidarini
  • przygotowanie chóru - Mariusz Otto

Obsada:

  • dyrygent - Marco Guidarini
  • sopran - Iwona Sobotka
  • mezzosopran - Gosha Kowalinska
  • tenor - Dominik Sutowicz
  • bas - Rafał Korpik
  • chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławLidzbark WarmińskiGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn