Newsletter

Na czasie

imagine-dragonsopener-festivalred-hot-chili-peppersmiuosh-zespol-slaskhans-zimmerceline-dion

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Klasyka Koncerty muzyki poważnej Koncert symfoniczny – Jakowicz, Strugała

Koncert symfoniczny – Jakowicz, Strugała

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

Opis

Opis

Zapraszamy na koncert symfoniczny Jakowicz – Strugała, który odbędzie się 5 października w studiu koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Koncert symfoniczny Jakowicz – Strugała bilety już dostępne.

Wykonawcy

Krzysztof Jakowicz - skrzypce

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Tadeusz Strugała - dyrygent

Informacje o biletach koncertu symfonicznego

Bilety ulgowe przysługują:

  • Uczniom, studentom do ukończenia 26 roku życia, emerytom i rencistom oraz osobom po 70 roku życia. 
  • Uczniom szkół muzycznych i baletowych oraz studentów uczelni muzycznych i muzykologii.

Program koncertu Jakowicz - Strugała

Johann Sebastian Bach – Aria na strunie G z III Suity orkiestrowej D-dur

Max Bruch – Koncert skrzypcowy g-moll op. 26

Robert Schumann – IV Symfonia d-moll op. 120

 

IV Symfonia Roberta Schumanna jest – wbrew numeracji, plasującej ją na ostatniej pozycji wśród czterech jego dzieł tego gatunku – utworem stworzonym przez młodego twórcę, w rzeczywistości symfonią drugą, skomponowaną w tym samym roku, co Pierwsza – 1841, z intencją urodzinowego prezentu dla żony, Klary. Dziesięć lat po tym autor dokonał istotnych rewizji dzieła, które częściej wykonywane jest w tej drugiej wersji. Romantyczna aura, subtelna ekspresja i nowatorska, integralna forma sprawiają, że IV Symfonia jest jednym z najwspanialszych i najpopularniejszych kompozycji swego twórcy.

 

Życie Maxa Brucha przepełnione było pracą w charakterze dyrygenta i pedagoga w kilku niemieckich miastach (najsilniej związany był z Berlinem), a także w Liverpoolu, gdzie przez kilka sezonów występował jako gościnny dyrygent tamtejszych koncertów filharmonicznych. Stosunkowo bogata twórczość kompozytorska Brucha napotykała na umiarkowane zainteresowanie – należał, podobnie jak Brahms, do grupy kompozytorów raczej konserwatywnych, hołdujących klasycyzującym formom, w opozycji do faworyzowanej przez krytyków grupy „nowoniemieckich” modernistów (według słów jednego z komentatorów „tak, jak tworzyłby Mendelssohn, gdyby żył dłużej”).

 

Jednak historia zapamiętała przynajmniej jedno z jego dzieł: Koncert skrzypcowy g-moll, który wszedł do wiolinistycznego kanonu, budził podziw za doskonałą równowagę formy, wirtuozerii (faktura partii skrzypiec sporo zawdzięcza konsultacjom wielkiego Josepha Joachima) i romantycznej, „postmendelssohnowskiej” ekspresji.

 

Sławnym fragmentem III Suity orkiestrowej D-dur Johanna Sebastiana Bacha jest seraficzna Air, znana z mnóstwa aranżacji, często jako „Aria na strunie G”. Ów niezupełnie adekwatny, lecz przyjęty tytuł pochodzi z przeróbki, której dokonał w XIX wieku niemiecki skrzypek August Wilhelm. To opracowanie wydatnie przyczyniło się do spopularyzowania Suit orkiestrowych Bacha, było też pierwszym jego utworem, który został zarejestrowany fonograficznie (1902).

 

Wielkim walorem tego interesującego koncertu symfonicznego Jakowicz Strugała będzie spotkanie dwóch wielkich artystów, których status na polskiej scenie muzycznej jest wręcz legendarny – za dyrygenckim pulpitem stanie Tadeusz Strugała, a jako solista wystąpi Krzysztof Jakowicz.

 

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławLidzbark WarmińskiGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn