Na czasie

agnieszka-chylinskalil-tracyopener-festivaldawid-podsiadlopiotr-rubik-trasato-krakow-tworzy-metamorfozy

Nastasja Filipowna

Organizator: Teatr Ateneum

Nastasja FilipownaO wydarzeniu

O wydarzeniu

Serdecznie zapraszamy do Teatru Ateneum (Scena 61) w Warszawie na spektakl Nastasja Filipowna. Nastasja Filipowna spektakl Teatru Ateneum bilety już w sprzedaży!

O spektaklu Nastasja Filipowna w Teatrze Ateneum

"Idiota", jak zresztą kilka innych powieści słynnego pisarza, był już adaptowany na polskie sceny, ale spektakl pod tytułem „Nastasja Filipowna” pojawił się w historii teatru tylko raz: w roku 1977 na scenie krakowskiego Starego Teatru wyreżyserował go Andrzej Wajda. W głównych i jedynych rolach wystąpiło dwóch aktorów, Jan Nowicki jako Rogożyn i Jerzy Radziwiłowicz jako książę Myszkin. Trzecią, niewidoczną bohaterką przedstawienia był trup tytułowej Nastasji Filipowny, byłej kochanki ich obu. Głośny ów spektakl został zaliczony do najwybitniejszych osiągnięć współczesnego teatru w Polsce i na świecie. 


Andrzej Domalik skorzystał z pomysłu Wajdy, ale jego adaptacja, więc także projektowana inscenizacja, są niezależnym autorskim dziełem scenarzysty-reżysera. W roli fałszywego Chrystusa-„idioty”, księcia Myszkina, wystąpi Grzegorz Damięcki, w roli „miliardera w kożuchu”, mordercy Rogożyna – Marcin Dorociński. 


Będzie to rzecz o wielkiej miłości i równie wielkiej zdradzie, o okrucieństwie zazdrości i wszystkich innych „przeklętych problemach” duszy, z jakich słynie twórczość genialnego Rosjanina. 


Nie należy się spodziewać, że będzie grzecznie i miło, bo nie będzie. Ale wielkość Dostojewskiego także w tym, że nie obiecując raju na ziemi, zajrzał w głąb ludzkiej natury jak nikt inny.

Nastasja Filipowna obsada i twórcy spektaklu

  • Obsada: Grzegorz Damięcki, Marcin Dorociński
  • Adaptacja i reżyseria: Andrzej Domalik
  • Scenografia: Marcin Stajewski
  • Kostiumy - Jagna Janicka

Nastasja Filipowna bilety na spektakl w Teatrze Ateneum dostępne na eBilet.pl!

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też