Newsletter

Na czasie

imagine-dragonsopener-festivalred-hot-chili-peppersmiuosh-zespol-slaskhans-zimmergala-ksw

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Widowiska Inne Sylwester w Ogórku

Sylwester w Ogórku

Organizator: WPT 1313 Rafał Pawełek

Opis

Opis

Zapraszamy na wyjątkową sylwestrową wycieczkę zabytkowym "Ogórkiem" utrzymaną w klimacie PRL-u. Tematem przewodnim naszej ogórkowej przygody będą legendarne warszawskie lokale. Przy dwóch się zatrzymamy i skosztujemy zmrożonej wódeczki i zacnej zagrychy. Nie zabraknie też oczywiście tradycyjnego kieliszka szampana i życzeń na nowy rok! Sylwester w Ogórku oraz Sylwestrowy „before” Ogórkiem po Pradze bilety na wycieczki już w sprzedaży. 

 

Taka wycieczka może być doskonałym pomysłem na knajpiane preludium do dobrej zabawy. Wycieczka potrwa 2,5 godziny. W cenie kilka shotów wódki i zagrycha. Start wycieczki odbędzie się z pl. Defilad. Koniec również na pl. Defilad. Szukajcie „Ogórka” przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki od strony ulicy Marszałkowskiej. 

UWAGA – treści, które pojawią się na wycieczce są nieodpowiednie dla osób poniżej 18 roku życia, mogą też urazić niektórych dorosłych ;)

Alkohol towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Jak pisze Sławomir Koper w jednej ze swoich popularnych książek, znane są kultury które nie wynalazły koła, ale do perfekcji opanowały proces fermentacji alkoholowej. Alkohol był też od zawsze nierozerwalnym składnikiem życia artystycznego. Czy możemy sobie wyobrazić naszego noblistę Władysława Reymonta, który odmawia sobie małego kieliszeczka dobrze zmrożonej cieczy przy pisaniu „Chłopów” albo Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który wzdryga się na myśl o odwiedzeniu knajpy z wyszynkiem?

Słowo okowita wywodzi się od łacińskiego zwrotu „aqua vitae” oznaczającego wodę życia i nie jest to kwestia przypadku. Każde duże europejskie miasto posiada jakieś legendarne knajpy, w których bywali wielcy poeci, malarze, muzycy. I Warszawa posiada takie lokale. W siermiężnych, ale jednocześnie bardzo barwnych i ciekawych czasach PRL-u barów i restauracji nie było dużo, ale wiele z nich przeszło do historii i zapisało się w anegdocie. Wśród artystycznej cyganerii stolicy okresu PRL-u narodziła się nawet tradycja wielogodzinnych pielgrzymek pomiędzy nimi. Ta moda powołała do życia tzw. szlak hańby, który dla każdego miał inny przebieg, ale sprowadzał się w zasadzie do tego samego – zapomnienia osiąganego w oparach dymu papierosowego, w oparach wódki.

Serdecznie zapraszamy na wyjątkową podróż w czasie na pokładzie zabytkowego Jelcza „Ogórka”. Przeniesiemy się na chwilę do minionej epoki PRL-u, a nasz znakomity przewodnik opowie Wam o tych lokalach, które doczekały się statusu kultowych. Oczywiście, nie będziemy podróżować na sucho. Plan jest taki, żeby oprócz słuchania ciekawych historii, móc wprowadzić do organizmu element bajkowy, który tak często towarzyszył Jankowi Himilsbachowi i oczywiście coś przegryźć, bo w końcu zakąska była w tamtym czasem obowiązkowym narzędziem w walce z plagą alkoholizmu.

 

Podczas naszej wycieczki dowiecie się między innymi:
- jaki marynarz prowadził na Brzeskiej schron słynący z flaczków, tatara i wyjątkowo pojemnych kieliszków,
- do którego lokalu jeździło się polewaczką,
- czym była zagrycha zwana inwalidą, a czym lorneta i galareta,
- kto gustował w koktajlu na bazie rosołu z kury i wódki,
- który zdolny poeta jest największą ofiarą legendarnego SPATIF-u,
- kim był Czerwony Książę i który lokal sobie upodobał,
- który lokal odwiedzał bajecznie bogaty Rotmistrz i dlaczego Osiecka nazywała go Wujem,
- w której knajpie jedyne, co nie wypadało to sztuczna szczęka,
- gdzie dyżurną marynarkę trzymał polski James Dean i dlaczego chodził ubrany w ponczo z obrusu,
- kto trafił ogórkiem kiszonym w kelnera wywołując regularną wojnę,
- gdzie na parkiecie królował Henio Meloman,
- na czym polegała instytucja „chlacza”,
z jakich dowcipów Holoubka śmiał się sam Konwicki;

To oczywiście tylko niewielka część atrakcji, które spotkają nas na trasie przejazdu. Gwarancją dobrej zabawy jest obecność naszego wyjątkowego przewodnika. Rafał Dąbrowiecki to przewodnik warszawski i twórca portalu „Butem po Wawie”, który od kilku lat zabiera warszawiaków na cieszące się ogromnym powodzeniem spacery miejskie. Trasa, którą pojedziemy to jego autorski pomysł.

Po drodze nie tylko odwiedzimy knajpy, w których napijemy się zmrożonej wódeczki pod pyszną zakąskę, ale jeszcze nasz przewodnik zasypie Was niezliczoną ilość zabawnych anegdot z Ludową Polską i alkoholem w tle.

 

Sylwester w Ogórku, Ogórkiem po Warszawie bilety.

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźŚląskieWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn