Na czasie

agnieszka-chylinskalil-tracyopener-festivaldawid-podsiadlopiotr-rubik-trasato-krakow-tworzy-metamorfozy

Dwór nad Narwią

Organizator: Teatr Ateneum

Dwór nad NarwiąO wydarzeniu

O wydarzeniu

Zapraszamy na spektakl Dwór nad Narwią, który odbędzie się już w październiku w Teatrze Ateneum w Warszawie. Dwór nad Narwią bilety już dostępne.

O Spektaklu Dwór nad Narwią

Trwają Próby do Dworu nad Narwią, prawdopodobnie pierwszego polskiego horroru narodowego. Datę premiery nie wybrano przypadkowo – na spektakl zapraszamy tuż po Dniu Zadusznym i na chwilę przed Narodowym Świętem Niepodległości.

 

Co może się wydarzyć, w czasie kiedy duchy z przeszłości materializują się w świecie żywych i wtrącają się w ich sprawy? Jarosław Marek Rymkiewicz, wybitny poeta, dramaturg i eseista, napisał w roku 1979 sztukę zarazem upiorną i śmieszną, w której działalność widm jest wyjątkowo uparta i dokuczliwa.

 

Każdy naród ma jakąś własną historię, która albo napawa go dumą, albo staje się kulą u nogi. W przypadku naszej polskiej historii mamy do czynienia z jednym i drugim jednocześnie. To, co jednych z tej historii cieszy, innych ciężko denerwuje, i tak mamy co najmniej od trzystu lat, o ile nie więcej. O historii ani zapomnieć się nie da, ani żyć z nią w zgodzie. Stąd kiedy trupy z przeszłości mieszają się z żyjącymi, wynikają z tego liczne porozumienia i nieporozumienia, groźne albo zabawne.

 

Kochliwa hrabina sprzed stuleci odnajduje ducha kochanka we współczesnym dorobkiewiczu, stary generał z dawnego powstania ugania się za młodą mężatką… Kłania się Fredro i Witkacy, Mickiewicz i Mrożek. Dzisiaj ponownie wracamy do historii, budujemy muzea i szukamy tam naszej dumy. Rymkiewicz zaś powiada: uważajcie, rodacy, upiory przeszłości lubią wysysać z nas krew.

Paweł Dangel, dyrektor naczelny i artystyczny oraz Tadeusz Nyczek, kierownik literacki zapowiadają premierę spektaklu Dwór nad Narwią.

 

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też