Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemaudioriverfame-mmasunrise-festival
Home Targi | Wystawy Wystawy Wystawa Pojedynek Mistrzów Malarstwa w 3D: CLAUDE MONET vs VINCENT VAN GOGH - Gdańsk

Wystawa Pojedynek Mistrzów Malarstwa w 3D: CLAUDE MONET vs VINCENT VAN GOGH - Gdańsk

Organizator: Polskie Ścieżki Edukacyjne Janusz Sokół

Wystawa Pojedynek Mistrzów Malarstwa w 3D: CLAUDE MONET vs VINCENT VAN GOGH - GdańskO wydarzeniu

O wydarzeniu

Pierwszy raz w Gdańsku. Tylko przez 2 dni! Wyjątkowa wystawa w trójwymiarze „Pojedynek Mistrzów Malarstwa: CLAUDE MONET versus VINCENT VAN GOGH. Można ją zobaczyć w dniach 18-19 listopada 2023 roku, w Gdańsku – w Hotelu Ołowianka B&B. Zobacz na własne oczy kompozycje mistrzów Claude Moneta i Vincenta Van Gogha w trójwymiarowej wersji! 

Obecna wystawa otrzymała licencję na pobyt w Polsce tylko w roku 2023.

Informacje o zwiedzaniu:

  • Zwiedzanie wystawy rozpoczyna krótkie wprowadzenie w jaki sposób oglądać obrazy by zobaczyć wszystkie ich walory.
  • Orientacyjny czas zwiedzania wystawy wraz z wykładem to ok. 60 minut.
  • Wskazany na bilecie dzień i godzina oznacza czas rozpoczęcia wprowadzenia – omówienia sposobu oglądania oraz przyzwyczajenia mózgu do przetwarzania obrazów w 3D – ok. 10 minut. Zapraszamy do przybycia ok. 15 minut wcześniej przed wskazaną godziną na bilecie.
  • Przy wejściu na teren wystawy należy odebrać jednorazowe okulary 3D.

O wystawie Pojedynek Mistrzów Malarstwa w 3D: CLAUDE MONET vs VINCENT VAN GOGH

Celem tej wystawy jest zmiana postrzegania kolejności planów. Zastosowana technika ANAGLIPH umożliwia nam spojrzenie na te dzieła od ostatniego planu do pierwszego. Na nowo odkrywamy detale i zauważamy jak wiele szczegółów umknęło nam do tej pory.

A przecież nasi mistrzowie chcieli przekazać nam umykające chwile, aby je utrwalić. Dodatkową wartością są ciekawe doznania estetyczne wynikające z zastosowania „trójwymiaru”. Należy jednak pamiętać, że nie widzenie trójwymiarowe jest celem wystawy, tylko lepsze poznanie dzieła i zachęcenie do nowego, pełnego spojrzenia na oryginał.

60 dzieł (pejzaże, martwa natura, portrety) przetworzono do wersji 3D z użyciem technologii anaglif red-cyjan. 

W przyjacielskim pseudo pojedynku zestawiono tematycznie parami obrazy tych dwóch uznanych w świecie sztuki mistrzów. Możemy dostrzec ich różnorodność ale i jedność w tożsamym postrzeganiu świata. Zobacz piękny, pełen barw świat ukazany przez Vincenta i Clauda.

Niecodzienna „walka” dwóch wielkich artystów reprezentujących różne spojrzenie na rzeczywistość i sztukę przenosi się na ich obrazy. Obrazy zaskakują nas swoją dynamiką, ujęciem światła, kolorami, techniką. Zauważamy różnorodność ale łączy je jedność i jedność, która jest tak odmienna. Bywa, że patrząc na nie, mylnie przypisujemy autora. Świadczyć to może o wielkim kunszcie i osiągnięciu oczekiwanej końcowej wizji kompozycji. Wyjątkowy jest również dobór prac w poszczególnych parach, które współgrają ze sobą, tworząc spójną całość.

W niezwykłą podróż zabiera nas Claude Monet i Vincent van Gogh. Możemy poczuć świeżość powietrza przechadzając się z Vincentem po polach pszenicy po deszczu, zatrzymać się przy cyprysach, spacerować z kobietą w jej ogrodzie czy ukryć się pod gałęziami niebieskiej jodły w ogrodzie poetów. Przejdziemy ulicą w Saintes-Maries i dotrzemy tam na plażę do łodzi rybackich patrząc nie spienione morskie fale. Po tym długim spacerze możemy usiąść wraz z wieśniakami i posilić się z nimi kartoflami, aby nabrać sił do zwiedzania zabytków w Auvers sur Oise.

W tym samym czasie Claude zabiera nas w swoją podróż codziennego życia do Paryża i małych miasteczek Francji oraz ich okolic. Odwiedzimy Vetheuil, Argenteuil czy Giverny. Nocą popatrzymy na port w Havre. Wybierzemy się na spacer okolicznymi łąkami przechodząc obok pola maków. Staniemy przy sztaludze malującej Pani Blanche Hoschede, wstąpimy na mieszczańskie rozmowy po kolacji. I tam będziemy mogli podziwiać bukiet słoneczników, które sam skomponował Claude Monet, który jest tak różny od „Dwunastu ściętych słoneczników” van Gogha. Będziemy również chcieli sięgnąć po jabłka i winogrona leżące nieopodal na stole. Zmęczeni usiądziemy na kanapie z Madame Monet, wspominając niedawno widziane wzburzone morze.

Tego wszystkiego możemy doświadczyć na niecodziennej wystawie przenosząc się w czasy końca XIX korzystając z narzędzi jakimi jest zastosowany trójwymiar anaglif, który powstał w tamtym okresie. Oglądamy wielkie dzieła mistrzów z końca XIX wieku stosując narzędzia również z końca XIX wieku. Zapraszamy aby wybrać się w tę niecodzienną podróż w czasie aby spotkać Clauda Moneta i Vincenta van Gogha wielkich artystów, którym nie zabrakło odwagi aby pójść „pod prąd” inspirując innych w poszukiwaniu „nowej drogi” w sztuce.

Podobne wydarzenia

Zobacz też