Na czasie

voucher-kinowy-heliosjuwenalia-politechniki-lubelskiejopener-festivalrzeszowskie-juwenaliaagnieszka-chylinskasun-festival
Home Teatr Tragedia | Dramat Teatr Klasyki Polskiej "Król i Caryca"

Teatr Klasyki Polskiej "Król i Caryca"

27-28.04.2024 Warszawa

Organizator: Teatr Klasyki Polskiej

Teatr Klasyki Polskiej "Król i Caryca"BiletyO wydarzeniuLokalizacja

BILETY

Warszawa

Teatr Klasyki Polskiej "Król i Caryca"
sobota
27.04.2024
19:00

Teatr Klasyki Polskiej "Król i Caryca"

Warszawa, Muzeum Historii Polski
Teatr Klasyki Polskiej "Król i Caryca"
niedziela
28.04.2024
17:00

Teatr Klasyki Polskiej "Król i Caryca"

Warszawa, Muzeum Historii Polski

O wydarzeniu

Romans ostatniego polskiego króla z carycą Katarzyną Wielką nie był tajemnicą. To właśnie rosyjskiej władczyni monarcha zawdzięczał objęcie tronu w Warszawie. Teatr Klasyki Polskiej zaprasza na spektakl „Król i caryca” w reżyserii Jerzego Zelnika, który powstał na podstawie wyboru korespondencji carycy Katarzyny i króla Stanisława Augusta. Król i Caryca bilety już w sprzedaży.

O spektaklu Król i Caryca

W 1755 roku przybył do Petersburga sekretarz angielskiego posła, młody polski arystokrata, Stanisław Antoni Poniatowski. Zwrócił na siebie uwagę Katarzyny, sam tracąc dla niej głowę. Jej mąż, Piotr, odkrył romans. Zareagował gniewem, ale szybko go opanował. Sam zresztą miał na koncie pozamałżeńskie związki. Pobłogosławił więc szczęściu kochanków. W lipcu 1762 roku przyszło mu umrzeć. Na polecenie żony zresztą, która kazała go zamordować. Dwa lata później, już jako caryca, Katarzyna czyni Stanisława Poniatowskiego władcą Polski. Po kolejnych trzydziestu jeden latach pozbawia go natomiast nie tyle tronu, co królestwa, doprowadzając do trzeciego rozbioru Rzeczypospolitej.

Twórcy ukażą psychologiczny i emocjonalny portret króla i carycy – byłych kochanków, którzy pod płaszczykiem utrzymywanych ciągle siostrzano-braterskich relacji, prowadzą dyplomatyczną wojnę o sprzeczne narodowe dążenia i cele. 

Echu dawnej namiętności zdarza się jeszcze niekiedy wybrzmiewać między wierszami listów obojga władców. To jednak brutalny, niekierujący się żadnym sentymentem, polityczny interes jest właściwą treścią tej korespondencji. Dlatego stanowi ona niezwykły materiał dla aktorów. W spektaklu Teatru Klasyki Polskiej wydobędą oni całą złożoność stosunków łączących Stanisława Augusta z Katarzyną II, a układających się w dramatyczny splot tęsknoty, nadziei, strachu, pogardy i chłodnej kalkulacji. „Król i caryca” odsłoni kulisy wydarzeń, które doprowadziły do zniknięcia Rzeczypospolitej z mapy Europy na ponad sto dwadzieścia lat.  

 

Obsada: 

  • Halina Rowicka - Caryca
  • Jerzy Zelnik - Król
  • Stefan Kiniorski - Skrzypek, Stańczyk 

 

Reżyseria: Jerzy Zelnik

Opieka artystyczna: Maciej Wojtyszko

Scenariusz: Halina Rowicka

Scenografia i kostiumy: Anna Czyż

Muzyka: Mikołaj Hertel

Reżyseria światła: Marcin Jaczkowski

Charakteryzacja: Anna Czyżykiewicz

Inspicjentka: Barbara Ojrzeńska

Produkcja: Monika Siereńska, Natalia Przyborek 

Lokalizacja

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też