Siesta Festival 2025

BILETY
Gdańsk
Niedostępne terminy
O wydarzeniu
Zapraszamy na kolejną edycję Siesta Festival 2025 od 18 września do 21 września 2025 roku w Gdańsku - bilety już w sprzedaży! Piętnasta edycja festiwalu muzyki world, jazz, kultury luzofońskiej, boler, morn, samb i innych hipnotycznych rytmów. Wspaniali wykonawcy. Niezapomniane wrażenia z koncertów w gościnnej Filharmonii Bałtyckiej, Starego Maneżu oraz Klubu Parlament.
Lokua Kanza informacje
Dwadzieścia lat po tym, jak olśnił słuchaczy na pierwszej ze siestowych płyt (pojawił się także na drugiej i potem powrócił w końcu serii!) nareszcie pojawi się przed nami osobiście!
Lokua Kanza, jeden z najbardziej charakterystycznych i charyzmatycznych głosów Afryki, to wielokrotnie nagradzany kongijski piosenkarz, multiinstrumentalista, autor tekstów, aranżer i producent.
Urodzony w Bukavu na wschodzie Konga, Lokua wraz z rodziną wkrótce przeprowadził się do Kinszasy, gdzie się wychował. Lokua jest znany na całym świecie z zachwycających melodii swoich piosenek i łagodnego, nieomal arkadyjskiego głosu.
Ten głos porównuje się czasem do brzmienia Marvina Gaye'a lub Caetano Veloso; łączy w sobie nuty męskości i kobiecości w idealnej harmonii. Jego muzyka jest uniwersalna; rozbrzmiewa na wszystkich kontynentach, dotykając ludzi każdej kultury i narodu.
Lokua wydał siedem solowych albumów i dwa albumy w projekcie Toto Bona Lokua ( z Richardem Boną i Geraldem Toto). Komponuje i aranżuje dla znanych artystów na całym świecie. Bierze udział w wielu projektach charytatywnych. Jest ambasadorem UNICEF w swoim rodzinnym kraju, Demokratycznej Republice Konga i ma nadzieję otworzyć tam szkołę muzyczną w nadchodzących latach.
NEUZA informacje
W panteonie sław muzyki kabowerdeńskiej jedna z najjaśniejszych postaci. Urodziła się 10 listopada 1985 roku w mieście Praia, na wyspie Santiago. Jej matka śpiewała w barach miasta w zamian za jedzenie, papierosy i alkohol, podczas gdy mała Neuza pozostawała w domu pod opieką starszych sióstr.
Neuza miała zaledwie 6 lat, gdy straciła matkę i zamieszkała wtedy z chrzestną na wyspie Fogo. Szybko nauczyła się tradycyjnych pieśni z wyspy, słuchając pasażerów śpiewających podczas podróży promem, aby zabić nudę lub zapobiec chorobie morskiej. Mimo to nie chciała podjąć kariery muzycznej – śpiewanie przywoływało zbyt wiele bolesnych wspomnień. Zamiast tego, kiedy sama została matką, wybrała spokojne życie i zwykłą pracę.
Przyjaciele byli zachwyceni klarownością jej głosu i zachęcili ją, by spróbowała zaśpiewać przed publicznością. Początkowo nieśmiała, Neuza w końcu odważyła się wystąpić, a jej talent szybko zyskiwał uznanie wśród klientów restauracji.
Wkrótce zaczęła regularnie śpiewać w różnych miejscach w stolicy Republiki Zielonego Przylądka. Wtedy usłyszał ją José da Silva, producent Cesarii Evory, który był pod wrażeniem unikalnego głosu Neuzy i repertuaru opartego na niemal zapomnianych tradycjach muzycznych z Fogo. Zaoferował jej nagranie albumu w wytwórni Harmonia.
Jej debiutancki album, "Flor di Bila", wydany na początku lata 2013 roku, odkrywa przed słuchaczami sekrety tradycyjnych rytmów z wyspy Fogo, takich jak talaia baxo, rabolo czy lokalny samba. Jednym z najważniejszych utworów na płycie jest "Trabessado", w którym Neuza prezentuje tradycyjny gatunek curcutiçan – to liryczna bitwa między żeńskimi i męskimi głosami, w której kobiety prowokują mężczyzn i podważają ich męskość. W tym utworze Neuza śpiewa razem z Michelem Montrondem, autorem tekstów, kompozytorem i wokalistą, który również pochodzi z wyspy wulkanu.
Neuza de Pina kontynuuje swoją karierę muzyczną. 7 kwietnia 2023 roku ukazał się jej długo oczekiwany album "Mininus 2000", dostępny na wszystkich platformach cyfrowych. Tytułowy utwór, który promuje EP-kę, doczekał się oficjalnego teledysku na YouTube. Jest to trzeci studyjny album wokalistki, zawierający siedem premierowych kompozycji.
Neuza de Pina, dzięki swojej charyzmie i unikalnemu głosowi, stała się jedną z kluczowych postaci w muzyce Republiki Zielonego Przylądka, popularyzując zapomniane tradycje muzyczne wyspy Fogo i łącząc je z nowoczesnymi brzmieniami.
Zenet informacje
Na otwarcie XV Siesta Festiwalu artysta, którego trudno zaklasyfikować inaczej, niż tylko: Elegant. Każdy z kolejnych pięciu jego autorskich projektów to muzyka najwyższej szlachetności – ale rozpięta śmiało między jazzem, folkiem, kubańskim son, żarliwym flamenco, bossa novą, bluesem. Częstokroć wszystkie te elementy występują obok siebie tworząc nową jakość.
Multidyscyplinarny, charyzmatyczny twórca z upalnej hiszpańskiej Malagi kontynuuje z powodzeniem karierę aktorską a do filmów w których występuje pisze oryginalne piosenki. Słuchając Zeneta w epoce łomotu można śmiało sięgnąć po słowo, które zabrzmi jak wysokiej klasy komplement: staroświecczyzna. Tak brzmiała muzyka popularna świata iberoamerykańskiego w jej najlepszych, złotych latach.
Fábia Rebordão informacje
Entuzjaści otwartego, nieskonwencjonalizowanego fado nie mają dziś wątpliwości: obok bogiń: Marizy i Any Moury to właśnie Fabia Rebordao jest najciekawszą, odważnie poszukującą artystką gatunku.
Zakochała się w fado słuchając Amalii Rodrigues. Miała lat piętnaście. W Lizbonie, gdzie się urodziła, nie sposób jednak nie chłonąć także innych luzofońskich brzmień. Fabia od zawsze wielbiła kabowerdeńską mornę, brazylijską bossę, bluesa. Te wpływy uczyniły jej muzykę szczególnie bogatą i barwną.
Jej sztuka jest oryginalna, inna. Oprócz wpływów luzofońskich słychać w niej też fascynację klasyką. Fabię wspiera mąż – znakomity pieśniarz, autor i kompozytor Jorge Fernando. To z nim współtworzy część piosenek na swoją drugą płytę Eu, która czyni Fabię Rebordao najgorętszym nazwiskiem muzyki portugalskiej w 2016 roku. Niedługo później dowiedza nas na Siesta Festiwalu i wprawia publiczność w ekstazę swym wykonaniem utworu Pod Papugami – nieskazitelną polszczyzną.
Najnowszy projekt Fabii to wydany w październiku 2024 album Pontas Soltas, z silnymi brazylijskimi wpływami. Wśród gości legendy: Chico Buarque i Ney Matogrosso. W przerwach między koncertami na scenach całego świata, Fabia śpiewa regularnie w klubie Casa da Linhares, u stóp Alfamy, nad rozległym Tagiem. Po latach nieobecności na festiwalowej scenie Fabia Rebordao wraca triumfalnie na serię Nocy Fado XV edycji Siesta Festival w Gdańsku.
Mo’Kalamity informacje
Rzadki to przypadek, by artystka o kabowerdeńskich korzeniach została jedną z najjaśniejszych postaci świata muzyki reggae. A to właśnie przydarzyło się wychowanej we Francji Mo’. Zaczynała jako chórzystka, wśród muzyków z Karaibów i Afryki Środkowej i te inspiracje pozostają silne w jej autorskiej sztuce.
Obywatelka świata, śpiewa po francusku, angielsku i portugalsku, nagrywa w jamajskim Kingston i w Nowym Jorku, mieszka w Paryżu. Siesta Festival w swojej piętnastej edycji z radością prezentuje muzykę reggae po raz pierwszy. Czeka nas szczęśliwy, błogo kołyszący wieczór w gdańskim klubie Parlament.