shared.category-mega-menu.onTime

voucher-kinowy-heliosopener-festivalrzeszowskie-juwenaliajuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinskasun-festival

Free Ukraine – DAGADANA i Troye Zillia

Organizator: Music Clue Michał Sadanowicz

Free Ukraine – DAGADANA i Troye Zillia

O wydarzeniu

„Free Ukraine!” To hasło przyświeca organizatorowi cyklu koncertów, które już w kwietniu zjednoczą polską i ukraińską scenę muzyczną. Taką też nazwę przyjął sam cykl, z którego dochód zostanie przeznaczony na Polską Misję Medyczną, niosącą pomoc humanitarną mieszkańcom Ukrainy. Free Ukraine, w ramach którego wystąpią Troye Zillia i DAGADANA, wystartuje 24 kwietnia w krakowskim klubie Kwadrat. Free Ukraine bilety na koncerty DAGADANA i Troye Zillia już w sprzedaży.

O cyklu Free Ukraine

Pomysłodawcą i organizatorem cyklu koncertów Free Ukraine jest Randan Music, twórca projektu Wygramy muzyką. Właśnie pod szyldem tego projektu odbędzie się cykl wydarzeń, w ramach których polsko-ukraińskie muzyczne połączenie zagra przeciwko wojnie i w intencji pomocy. 

 

- Pomagać można na wiele sposobów. Jedni organizują zbiórki, inni udostępniają swoje mieszkania uchodźcom. My, włączając się w te wszystkie inicjatywy, chcemy jeszcze więcej. A tym, co jest nam najbliższe, jest muzyka. Stąd pomysł na kontynuację projektu Wygramy muzyką w tej formie – mówi Michał Sadanowicz z Randan Music - W trakcie pandemii koncerty miały dodawać otuchy, bo kontakt z drugim człowiekiem był ograniczony. Teraz mówimy, że działając i będąc razem, możemy więcej. Tworząc projekt Wygramy muzyką nie spodziewaliśmy się, że jego nazwa nabierze tak dosłownego znaczenia.

 

Na scenie Free Ukraine wystąpią: polsko-ukraiński kolektyw DAGADANA oraz ukraiński zespół Troye Zillia. Do projektu włączył się ceniony polski plakacista - Dawid Ryski, który przygotował limitowaną kolekcję plakatów.

 

- Ten projekt to nie tylko kolejna inicjatywa, która ma na celu niesienie pomocy naszym wschodnim sąsiadom. To również szansa na obudowanie nadziei i poczucia wspólnoty, które są w tym trudnym czasie niezwykle ważne. Tylko działając razem, jesteśmy w stanie zachować pełnię sił. A to jest kluczowe, bo bez wątpienia będzie potrzebna długofalowa pomoc - dodaje Michał Sadanowicz. 

DAGADANA

DAGADANA już od ponad 13 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. Jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival. Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 25 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej. Nowa płyta „Tobie” jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). 

Na trasie koncertów pojawią się również inni artyści.

Troye Zillia

Troye Zillia to zespół łączący ukraińskie, folkowe i zanurzone w ludowych pieśniach brzmienie z jazzem. W ciągu 5 lat istnienia zespół wydał 4 albumy, 8 prac wideo i dał ponad 200 koncertów w Ukrainie, na terenie całej Europy, w Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Ostatnia płyta (2019 rok) pod tytułem ENDORFINY to wybór pieśni ukraińskich o miłości z różnych regionów kraju. Oryginalne brzmienie, wyrafinowane etno motywy i pozytywny ładunek kompozycji, zmieszane z napędowymi stylami R&B, D&B, afro-cuban, jazz, tworzą szczególny styl albumu - etno fusion. 

Free Ukraine koncerty 2022

Cały dochód, zarówno ten pochodzące ze sprzedaży biletów, plakatów, jak i środki zebrane w trakcie koncertu zostaną przeznaczone na Polską Misję Medyczną. Koncerty będą odbywać się na terenie całej Polski - od Krakowa po Gdańsk. Artystów będzie można spotkać:

 

  • 24.04 Kraków — Klub Kwadrat
  • 25.04 Katowice — Klub P23
  • 26.04 Wrocław — Klub A2
  • 27.04 Warszawa — Klub Progresja
  • 28.04 Poznań — Klub Tama
  • 01.05 Gdańsk – B90

W sprzedaży bilety w czterech kategoriach cenowych: 75, 100, 150 i 200 zł oraz cegiełki (nieuprawniające do wejścia na koncert 20 PLN i 50 PLN). W trakcie wydarzenia będzie prowadzona również zbiórka środków.