Kryteria wyczyść
usuń Szukasz frazy: {{filters.query}}
  • Bieżący:
  • Następny:
Wydarzenia  7
rozwiń
pokaż wszystkie kategorie

Nie znaleźliśmy wydarzeń spełniających podane kryteria.

Co możesz zrobić?

  • Zmień lub usuń frazę
  • Wybierz inne kategorie
  • Sprawdź region wyszukiwania
  • Zmień przedział czasowy

Polska Opera Królewska czyli więcej opery w Warszawie

Najnowszym zespołem operowym w Warszawie jest Polska Opera Królewska, utworzona w 2017 roku. Repertuar POK opiera się na dziełach historycznych, polskich i światowych, od baroku po wczesny romantyzm. Zespół występuje m.in. na scenie XVIII-wiecznego Teatru Stanisławowskiego przy Starej Oranżerii w Łazienkach. Swoimi działaniami Polska Opera Królewska chce nawiązywać do dorobku i tradycji kulturalnej osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej, rozwijającej się dzięki wyjątkowemu mecenatowi. POK często gości ze swoimi przedstawieniami operowymi i koncertami symfonicznymi poza Warszawą, realizując misję upowszechnianie kultury wysokiej w miejscach z ograniczonym do niej dostępem w całej Polsce. Repertuar Polskiej Opery Królewskiej to spektakle takie jak: Le nozze di Figaro, Straszny Dwór, Orfeusz, Nędza Uszczęśliwiona i wiele innych, a także ciekawe koncerty.

Warszawska Opera Kameralna

Innym, mniejszym ale równie interesującym ośrodkiem operowym w stolicy jest Warszawska Opera Kameralna. Mieści się w zabytkowym budynku z 1775 roku przy al. Solidarności 76b. Została założona w 1961 roku m.in. przez Stefana Sutkowskiego, późniejszego wieloletniego dyrektora naczelnego i artystycznego.Jedną z najważniejszych wizytówek artystycznych WOK jest Festiwal Mozartowski. Od początku swego istnienia Festiwal jest jedynym w Europie, podczas którego przedstawiany jest cały dorobek sceniczny Wolfganga Amadeusza Mozarta, w dodatku w wykonaniu zespołu jednego teatru operowego. Każdego roku (w czerwcu i lipcu) w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej oraz w innych, zabytkowych obiektach stolicy prezentowane są opery genialnego kompozytora, a także jego dzieła oratoryjne, symfonie, koncerty instrumentalne i utwory kameralne.

Operetka Warszawa repertuar

Jeśli interesuje cię operetka w Warszawie, to koniecznie zajrzyj na naszą stronę. Polecanym spektaklem z kategorii operetka Warszawa jest Księżniczka Czardasza, wystawiana w Teatrze Palladium. Libretto tej wciągającej sztuki muzycznej napisali Leo Stein i Bela Jenbach. Fabuła operetki rozgrywa się w Wiedniu i opowiada historię miłości węgierskiej szansonistki Sylwii i wiedeńskiego księcia Edwina. „Księżniczka Czardasza” przepełniona jest wpadającymi w ucho melodiami oraz piękną muzyką. Inną operetkową propozycją Teatru Palladium jest koncert w wykonaniu Teatru Narodowego Operetki Kijowskiej Na cygańską nutę. Koncert to kompilacja różnych dzieł z gatunku operetki, opery i musicalu związanych z Cyganami. Pojawią się więc między innymi arie z oper Trubadur i oczywiście Carmen, operetki Cygańska miłość czy musicalu Dzwonnik z Notre Dame.

Operetka Warszawa to także spektakle i koncerty w Mazowieckim Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury, który zainaugurował swoją działalność, wystawiając w 2005 roku Zemstę Nietoperza. Innymi operetkami w repertuarze teatru były także np. Wesoła Wdówka czy „Hrabina Marica.

Kilka słów o operetce

Operetka jest gatunkiem muzycznym znajdującym się pomiędzy operą, a musicalem. Co ważne, w przeciwieństwie do dwóch wymienionych wyżej gatunków, operetka ma zawsze charakter „lżejszy”, humorystyczny. Dialogi są zazwyczaj mówione i występuje o wiele więcej niż w operze fragmentów tanecznych. Operetka wykształciła się z opery buffa we Francji w XIX wieku. Jest prekursorem musicalu, jednak gatunkowo bliżej jej do opery, ponieważ wykonawcami operetek są klasycznie wykształceni śpiewacy, a w musicalu mogą występować osoby bez takich umiejętności. Operetka w Warszawie pojawiła się pod koniec XIX wieku i była wystawiana w Teatrze Wielkim. Swój rozkwit przeżyła w dwudziestoleciu międzywojennym. Najbardziej znane operetki to między innymi: Zemsta Nietoperza, Orfeusz w piekle czy Baron Cygański.

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/