Tauron Nowa Muzyka Katowice

Tauron Nowa Muzyka Katowice

NOWE OGŁOSZENIA Do line-upu dołączają: Klangphonics, Niklas Paschburg, Ania Leon. Oprócz tego, poznaliśmy skład Sceny Miasta Muzyki, Sceny Kameralnej NOSPR oraz Perła Feel The Beat Stage - szczegóły poniżej!


Karnety trzydniowe oraz bilety jednodniowe na 21 lipca wyprzedane! 

 

Tauron Nowa Muzyka Katowice powraca! Kolejna edycja kultowego festiwalu odbędzie się w dniach 21-24 lipca 2022, tradycyjnie w katowickiej Strefie Kultury. Tauron Nowa Muzyka to jedna z najważniejszych imprez muzycznych w kraju, rozpoznawana i doceniana także w Europie. TNM Katowice bilety już w sprzedaży!

Tauron Nowa Muzyka 2022 bilety

  • Karnet 3-dniowy: 429 zł
  • Karnet 2-dniowy: 399zł
  • Bilet 1-dniowy:
    czwartek (koncert otwarcia) - 89zł
    piątek/sobota - 229zł
  • FAJRANT (Sztauwajery): wstęp bezpłatny

Tauron Nowa Muzyka 2022 » Artyści » Line-Up » Sprawdź kto wystąpi na festiwalu w Katowicach 

21.07 (czwartek)

● The Bug feat. Flowdan ● Tonfa ● Karenz ● Phatrax

 

22.07 (piątek)

● The Cinematic Orchestra ● Andy Stott live ●  Donato Dozzy ● Anna Calvi ● Ralph Kaminski  ● Sote& Tarik Barri ● ÄTNA ● Hatis Noit ● Lorenzo Raganzini ● Zdechły Osa● Lutto Lento live ● Nilüfer Yanya ● Resina ●

 

Club Stage

22.00 - 00.00 Michał Wolski 

00.00 - 01.00 EERT 

01.00 - 02.00 Andy Stott live

02.00 - 03.00 The Field live

03.00 - 06.00 Donato Dozzy 

 

23.07 (sobota)

● Moderat ● Kollektiv Turmstrasse ● VRIL live ● HVOB live ● Red Axes ● Rival Consoles ● BartoKatt ● Fisz Emade Tworzywo ● Shards  ● Scream ● CATNAPP ● Szczyl live ● Tymek/Urpański ● CatchUp ● Hodak ● Sarapata ●

 

Club Stage

21.00 - 22.30 Vacos Malcom

23.00 - 00.00 Sarapata live 

00.00 - 01.00 Rival Consoles live

01.00 - 02.00 VRIL live

02.00 - 03.30 Kollektiv Turnstrasse live

03.30 - 06.00 Red Axes

 

24.07 (niedziela)

● Eagles & Butterflies ● 

 

TBC

● Trupa Trupa ● Jerzyk Krzyżyk ● Shyness! ● Wczasy ●

 

● oraz wielu innych artystów ●

 

 

 

 

.VRIL

 .VRIL wystąpi na Tauron Nowa Muzyka Katowice! Zadebiutował na scenie w 2010 roku, kiedy to jego pierwsza EP-ka „Vril 1-4” zmieniła gatunek dub techno, a album „Torus” ujawnił głębię możliwości artysty. Od tamtej pory Vril bezustannie maluje dźwiękowy pejzaż o zapętlonej perfekcji, którym zwrócił uwagę miłośników muzyki elektronicznej z całego świata. Publikował m.in. nakładem takich wytwórni, jak Ostgut Ton, Delsin i Giegling. Jego ostatni album to „Bad Manners 4” z 2020 roku, który skupia się na parkietowej odsłonie brzmienia artysty. Jego produkcje obejmują szeroki zakres ambientu, IDM, techno i electro – od eksperymentalnych utworów do słuchania, po klubowe petardy na najwyższych obrotach.

Andy Stott

Od momentu debiutu w 2005 roku, opublikował kilkanaście EP-ek i cztery albumy pod własnym nazwiskiem. Jego liczne produkcje tworzone pod pseudonimem Andrea ukazywały się także w ramach projektu Millie & Andrea, współtworzonego z Milesem Whittakerem z Demdike Stare. Twórczość artysty unika jednoznacznej klasyfikacji, poruszając się od zmutowanego house, przez unikalne podejście do grime, po szalony footwork. Głębokie, wielowarstwowe struktury jego produkcji zachwycają dziwacznym pięknem. Album „Luxury Problems” z 2012 roku trafił na listę 100 najlepszych albumów dekady przygotowaną przez wpływowy Pitchfork. Podczas występów na żywo korzysta głównie z hardware, porzucając klubowy wymiar twórczości i prezentując głównie złożone narracje muzyczne.

Anna Calvi

Piosenkarka i autorka tekstów. Od debiutu w 2011 roku uznawana za jedną z najciekawszych brytyjskich wokalistek. Dwukrotnie nominowana do nagrody Mercury Awards. Anna Calvi tworzy mroczny, nastrojowy i romantyczny pop z elementami klimatycznego rocka. Często porównywana do PJ Harvey i Siouxsie Sioux (Siouxsie and the Banshees). Anna Calvi nagrała cztery albumy studyjne, z których ostatni „Hunted” ukazał się w 2020 roku. Ma na koncie muzykę do opery i kilku filmów, a także występy u boku Nicka Cave’a, Arctic Monkeys i Interpol. Słynny Brian Eno uznał muzykę Anny Calvi za „najlepszą rzecz od [czasu debiutu] Patti Smith”. Artystka słynie z żywiołowych, zadziornych i nieprzewidywalnych występów na żywo.

ÄTNA DE

Wykorzystując elementy dramatycznie różnych ruchów i gatunków, Inéz i Demian tworzą awangardowe „dzieła sztuki” w najlepszym tego słowa znaczeniu, włączając do muzyki modę i design. Opublikowali dwa albumy, z których najnowszy to tegoroczny „Push Life”. Duet ÄTNA należy do najbardziej ekscytujących debiutantów na niemieckiej scenie. Zespół prezentował się na prestiżowych festiwalach w całej Europie i występował w tak różnych miastach, jak Stambuł i Londyn. Ich twórczość koncentruje się wokół alt-popu, opierając się na połączeniu zmysłowych wokali i fortepianiu, którym towarzyszą analogowe syntezatory – „niczym Fever Ray spotykająca Grimes w londyńskiej Royal Opera House”.

BartoKatt

Barto Katt to niezwykle barwny oraz oryginalny raper jak i producent. Już teraz, mimo młodego wieku, ma za sobą bogaty bagaż doświadczeń. Współpracował m.in. z takimi artystami, jak JWP, Hades, Jan-rapowanie, Guzior i wieloma innymi. Na koncie ma dobrze przyjęty ubiegłoroczny, wydany pod szyldem własnej wytwórni BUMP’12 materiał „Sztuczne Kwiaty”, który pokazał bogate spektrum inspiracji oraz cieszy się pozytywnymi recenzjami.

CatchUp

Artysta wyróżniający się dużym potencjałem wokalnym oraz oryginalnym stylem rapowania, a także nieszablonowym podejściem do produkcji muzycznej. Jego umiejętności zostały dostrzeżone zarówno przez czołowych reprezentantów hiphopowej sceny – podwójny feat na “Jarmarku” Taco Hemingwaya, przebojowe beaty dla Gedza, jak też opiniotwórcze media muzyczne -serwis Newonce określił CatchUpa mianem jednego z najciekawszych newcomerów. Trampoliną do sławy stał się opublikowany pod koniec maja 2020 teledysk do utworu “Danse Macabre”, który na ten moment zaliczył już dziesiątki milionów wyświetleń w serwisach streamingowych. W sierpniu 2021 roku nakładem 2020 label ukazał się debiutancki album artysty, czyli doskonale przyjęte „Perypetie”.

CATNAPP

Raperka i producentka Amparo Battaglia pochodzi z Argentyny, ale obecnie mieszka w Berlinie. Właśnie tam została odkryta przez Modeselektor, którzy od tamtej pory wydają jej nagrania we własnej wytwórni Monkeytown Records. Jej muzyka i występy na żywo są jednocześnie wymagające i bardzo przystępne, łącząc najnowocześniejszą estetykę millenialsów z otwartym liryzmem i ledwie przefiltrowanymi uczuciami. Choć sama Catnapp określa swoją muzykę jako popową, w jej utworach niezaprzeczalnie pobrzmiewa punkowy duch i etos DIY. To dzikie połączenie powolnych i ciężkich basów z futurystycznym R&B, z wpływami nowoczesnego rapu i vintage’owych breakbeatów. Piosenki CATNAPP mówią o toksycznych związkach i oszustwach, o rozwoju artystycznym i stawaniu w obronie własnej wartości. Duży rozgłos zyskały jej występy na żywo, określane jako „zaraźliwe i oddające gwałtowność berlińskiej sceny techno”. CATNAPP zagrała set w serialu „Unorthodox” produkowanym przez Netflix, który otrzymał nagrodę Emmy w 2020 roku. Nagrania artystki znalazły się również w ścieżce dźwiękowej serialu.

Donato Dozzy

Niewielu djów i producentów może poszczycić się tak szerokim i powszechnym uznaniem w świecie techno, jak Donato Dozzy. Włoski artysta posiadł rzadką umiejętność do opanowywania ludzkich umysłów. Nigdy nie zwraca uwagi na aktualne mody, zamiast nich woli zajmować się hipnotycznymi pejzażami dźwiękowymi, które zabierają słuchacza w podróż. Enigmatyczny i wyluzowany, jednocześnie jest bardzo pracowity, nieustannie prezentując nowe produkcje, solowo lub w duecie Voices From The Lake. Współprowadzi wytwórnię Spazio Disponibile, tworzy instalacje do przestrzeni publicznych i muzeów, poszukuje nietypowych instrumentów muzycznych i kooperuje z podobnie myślącymi producentami i wokalistami. Donato Dozzy to artysta, który nieustannie rzuca sobie nowe wyzwania. Jego ostatnie wydawnictwo to eksperymentalny album „Buchla & Marimba”, nagrany w duecie z Daniele di Gregorio.

Eagles & Butterflies

Naprawdę nazywa się Chris Barrat. Jak sam mówi, “tworzy pop muzykę na parkiet”. Wszystko w jego karierze wynika z niezłomnego oddania praktyce, od występów po produkcję. Od wczesnych początków jako „Mixmag’s Breakthrough Act of the Year” po założenie własnej wytwórni Art Imitating Life, u podstaw sukcesu Eagles & Butterflies leży wrodzone poczucie muzykalności i unikalne podejście do tworzenia. Jego talent zaowocował wydawnictwami w tak prestiżowych wytwórniach, jak Innervisions, Life & Death i Correspondant. Jego największe osiągnięcie to utwór „Can’t Stop”, hipnotyczny przebój inspirowany latami 80., który stał się hymnem 2019 roku.

Fisz Emade Tworzywo

Fisz Emade Tworzywo wystąpią na tegorocznej edycji festiwalu, na której zaprezentują materiałz ostatniej płyty zatytułowanej "Ballady i Protesty"! Ten album to mocny powrót do korzeni muzycznej podróży zespołu do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta - hip hop czy elektronika. To sentymentalna opowieść o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań.

Ale przede wszystkim to płyta sprzeciwu. Pełna niezgody na infantylną, agresywną, czarno-białą politykę, na omijanie w życiu publicznym tak ważnych tematów, jak prawa człowieka czy zmiany klimatyczne. I, jak zawsze u Fisza, wszystko to przekazane w mocnych tekstach, pełnych ironii, skupienia nad pędzącym nie wiadomo dokąd światem, wnikliwych spojrzeń w głąb gościa zagubionego w chaosie nieuniknionych zmian.

Hatis Noit 

Japońska artystka wokalna pochodzi z odległego Shiretoko na Hokkaido, ale obecnie mieszka w Londynie. Nazwa Hatis Noit wywodzi się z japońskiego folkloru i oznacza łodygę kwiatu lotosu, który reprezentuje świat żywy, a jego korzeń świat duchów. Hatis Noit jest tym, co łączy oba elementy. Jej muzyka potrafi poruszyć i przenieść nas na drugą stronę: do przeszłości, wspomnień, naszej podświadomości. Hatis Noit jest samoukiem. Wykształciła swój styl inspirując się wszystkim, co mogła znaleźć – od japońskiej muzyki klasycznej Gagaku i stylów operowych, przez śpiew bułgarski i gregoriański, po wokalistów awangardowych i popowych. Hatis Noit współpracowała z takimi artystami, jak Matmos, The Bug, NYX Electronic Drone Choir, Masayoshi Fujita, Lubomyr Melnyk. Została zaproszona przez Davida Lyncha do występu na jego Międzynarodowym Festiwalu w Manchesterze w 2019 roku. Jej pierwszy międzynarodowy album długogrający Aura ukaże się 24 czerwca 2022 roku.

Hodak

Hodak to jeden z wychowanków oficyny NNJL (Niebo Nie Jest Limitem), założonej przez Gedza. Finalista akcji Popkiller Młode Wilki vol.8 ma na swoim koncie aż trzy pełnowymiarowe kolaboracyjne projekty. Pierwszy z nich – debiutancki „Custom” – powstał we współpracy z 2K i został uznany za jedną z najlepszych rapowych premier 2020 roku. Z zainteresowaniem odbiorców spotkał się również „Zapach zimy i papierosów”, zrealizowany we współpracy z Miroffem. Potencjał Hodaka docenił polski oddział Def Jam Recordings, biorąc go pod skrzydła wraz ze wspomnianym wyżej producentem 2K. Duet poszedł więc za ciosem i w czerwcu 2021 roku wypuścił na rynek materiał „Moody Tapes, Volume One”, składający się z 12 premierowych utworów. Na płycie wystąpili gościnnie m.in. Gedz, Paluch, schafter, Deemz, DZIARMA oraz Mila Jankowska.

HVOB

Austriacki duet został odkryty na Soundcloud przez Olivera Koletzkiego, niemieckiego producenta muzyki house, który zaprosił ich na występ na festiwalu Melt. Niesamowite show zapoczątkowało błyskotliwą karierę grupy, nazywanej jednym z najlepszych liveactów na świecie. Duet tworzą wokalistka Anne Müller oraz Paul Wallner, a nazwa HVOB to skrót od „Her Voice Over Boys”. Do tej pory opublikowali 5 albumów studyjnych, z których najnowszy „Too” ukazał się wiosną 2022 roku. Ich twórczość oscyluje wokół rozmarzonych piosenek, łączących techno z electro popem.

Jerzyk Krzyżyk

Jerzyk Krzyżyk to pochodzący z warszawskiego Targówka artysta, który udowadnia, że elementy takie jak Siekiera, Joy Division, auto-tune i trapowe bity tylko pozornie do siebie nie pasują. Jego atrybuty to przede wszystkim zakorzeniona w codzienności lokalność, bezkompromisowość i niczym nieskrępowane, szerokie horyzonty, które pozwalają mu chłodną „nowoaleksandryjską” rytmikę połączyć z (t)rapową arogancją i żarem, a prosty, wulgarny język z poetycką wrażliwością. W lutym 2022 roku ukazał się czwarty album artysty zatytułowany „Serce”. Na płycie słyszymy zupełnie nowego Jerzyka Krzyżyka w bardziej popowym wydaniu. Krzyżyk nie chce rozgraniczać swojej muzyki na gatunki, woli podział pod względem atmosfery i dynamiki.

Kollektiv Turmstrasse

Hambursko-berliński duet Kollektiv Turmstrasse zagra na festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice! Nico i Christian poznali się w 1998 roku. Dwa lata później zamieszkali we wspólnym mieszkaniu na ulicy o nazwie... Turmstrasse, gdzie kupowali płyty od lokalnego sprzedawcy. To on nakłonił chłopaków do przedstawienia swojej muzyki światu i chwilę po tym kariera rozpoczęła się na dobre. Po wielu udanych singlach w 2015 roku duet wydał niesamowicie udaną i wyczekiwaną EPkę "Sry I'm Late" nakładem wytwórni Solomuna Diynamic. Utwór "Sorry I Am Late" okazał się jednym z najbardziej rozchwytywanych kawałków tamtego lata i bawi parkiety całego świata do dziś, na stałe wpisując się do szufladki z klasykami muzyki elektronicznej. Dla Kollektiv Turmstrasse muzyka jest prawdziwą sztuką. 

Lorenzo Raganzini

Słynie z najcięższych dźwięków. Dostarcza publice bezlitosne sety techno w przyspieszonym tempie, na które szczególny wpływ mają EBM, New Wave, a zwłaszcza jego metalowe korzenie. Urodzony we Włoszech i wychowany pomiędzy swoją ojczyzną a Hiszpanią, w 2014 roku wraz z PØLI założył HEX w Barcelonie. To, co zaczęło się jako niewielkie wydarzenie klubowe, w ciągu kilku lat zdominowało lokalną scenę i szybko stało się istotnym zjawiskiem na scenie techno w całym kraju. Od tamtego czasu wyewoluowało w szeroki ruch złożony z muzyki, fotografii, wizualizacji, sztuki, projektowania i odzieży, tworząc doświadczenia, które sięgają od nocy klubowych po wystawy sztuki i eksperymentalne wydarzenia dźwiękowe. W 2020 roku zagrał na żywo w BOILER ROOM pres: Hard Dance series wraz z HEX.

Lutto Lento live

Polski artysta dźwiękowy, producent muzyczny, DJ, współzałożyciel wydawnictwa DUNNO Recordings, autor muzyki filmowej („Wszystkie nieprzespane noce”, reż. M. Marczak), teatralnej (spektakle M. Kotańskiego) i muzyki do tańca współczesnego (performance M. Ziółek). Ma niepodrabialny styl, będący mieszanką odległych od siebie gatunków muzycznych. W różnych okresach swojej działalności inspirował się zarówno surrealistycznymi, awangardowymi dźwiękami, jak niszowym dancehallem oraz współczesną muzyką klubową. W 2017 roku wydał pierwszy długogrający album „Dark Secret World”. W 2019 roku z kolei ukazało się mini-wydawnictwo „Fortuna”. W lutym 2021 roku ukazał się album „Legendo”. Jego utwór „Cannibalismus” (jako „Bullet In The Head”) pojawił się w grze komputerowej Cyberpunk 2077.

Moderat

Moderat powraca! Po prawie 5 latach milczenia zespół wraca mocnym uderzeniem w postaci nowego albumu, który ukaże się już 13 maja tego roku! MORE D4TA dokumentuje okres zmagania się uczuciem izolacji oraz przeładowania informacjami i nie jest to może płyta taneczna, ale czuć w niej eksperymentalne ciągoty i pokazuje grupę w pełni kreatywnych sił!

Nilüfer Yanya

Nie trzeba długo słuchać muzyki wokalistki i kompozytorki pochodzącej z zachodniego Londynu, aby zdać sobie sprawę, że granie według zasad nie jest jej mocną stroną. Jej przeznaczeniem była kreatywność, na co wpłynęły intrygujące korzenie – jej irlandzko-barbadoska matka jest projektantką tkanin, a prace tureckiego ojca są wystawiane w British Museum. Yanya została odkryta w wieku 20 lat po umieszczeniu na Soundcloudzie oszczędnych, akustycznych demówek, Po wydaniu trzech pierwszych EP-ek szybko zyskała sławę. Yanya tworzy fascynujący i łamiący schematy indie pop, a w jej piosenkach zręcznie wplecione są gitary i słodkie wokale, tworzące wpadającą w ucho całość. Zanim jej debiutancki album Miss Universe ujrzał światło dzienne w 2019 roku, Yanya w pełni ugruntowała swoją pozycję na scenie, a na tegorocznym albumie PAINLESS artystka zanurza się w głębinach emocjonalnej wrażliwości.

Phatrax 

Urodzony w 1997 DJ i producent z Warszawy. Współzałożyciel kolektywu FLAUTA, który skupia się na organizacji wydarzeń charytatywnych na rzecz uchodźców. Kilkuletni pracownik kultowego sklepu płytowego SideOne, członek Muwmentu. W przeszłości organizował takie imprezy jak Korektor, Rud Boi, Raban czy Saturacja. W maju 2021 roku wydał debiutancki album „I’m Jesus Christ” nakładem Astrophone Recordings. Płyta ukazała się w trzystu egzemplarzach, a każdy z nich miał unikalną, ręcznie robioną okładkę. W projekcie wzięło udział ponad 60 artystów.

Ralph Kaminski

Artysta totalny. Wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser teledysków. Tworzy autorską muzykę, którą trudno zaszufladkować i sklasyfikować. Jest absolwentem wokalistyki Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Studiował też na Codarts University for the Arts w Rotterdamie. Zadebiutował w 2016 roku albumem „Morze”, który zapewnił mu miejsca na scenach największych polski festiwali muzycznych. Jego druga płyta “Młodość”, ukazała się w 2019 roku i otrzymała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku Alternatywa, a sam Ralph nominowany został w kategorii Producent Muzyczny Roku. W 2021 roku wydał album „KORA”, którym składa hołd twórczości Kory i grupy Maanam.

Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, takich jak Grand Prix międzynarodowego festiwalu CARPATHIA 2011 czy głównej nagrody na Międzynarodowym Kampusie Artystycznym FAMA 2013. W 2019 roku Ralph Kaminski zdobył Grand Prix Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki Złotego Tukana oraz Tukana Publiczności podczas 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W 2020 roku otrzymał „Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego” oraz tytuł „Mężczyzny roku” polskiego wydania magazynu „Glamour”. Laureat Paszportu Polityki w kategorii Muzyka popularna. Współpracował min. z Natalią Przybysz, Quebonafide, zespołem Coma, Kwiatem Jabłoni, Darią Zawiałow, Schafterem, Natalią Szroeder, Organkiem oraz Miuoshem. Ralph Kaminski triumfował podczas rozdania tegorocznych nagród FRYDERYK, gdy został uznany Artystą Roku 2022, a także otrzymał statuetkę za Album Roku w kategorii Muzyka poetycka.

Red Axes 

Dwaj przyjaciele z Tel Awiwu oraz ich “maszyny, mikstury i bezwarunkowa pasja do muzyki”. Red Axes kleją ze sobą wątki pozornie do siebie nieprzystające, zachwycając świat nową falą hipnotycznych beatów łączących acid house, techno, new wave, ethno, industrial, post-punk i EBM. Bardzo płodni, w krótkim czasie opublikowali ponad 30 wyborowych wydawnictw, w tym trzy autorskie albumy. Ich historia rozpoczęła się w post-punkowym zespole Red Cotton, który z biegiem czasu przepoczwarzył się w duet didżejsko-producencki. W lipcu 2018 roku Red Axes nagrali dwugodzinny miks dla prestiżowej audycji BBC Essential Mix.

Resina

Pseudonim Karoliny Rec, wiolonczelistki i kompozytorki mieszkającej w Warszawie. Współtworzyła i współpracowała z najbardziej wpływowymi polskimi zespołami alternatywnymi, a także pojawiła się na wielu albumach i ścieżkach dźwiękowych, m.in. w nominowanym do Oscara filmie Rabbit a la Berlin. Jej styl charakteryzuje się przede wszystkim osobistym językiem improwizacji i alternatywnym podejściem do melodii. Podąża własną artystyczną ścieżką, a efekty tych podróży zaprezentowała na trzech autorskich albumach. Ostatni z nich – „Speechless” to nowa odsłona działań artystycznych Resiny. Nowy materiał koncentruje się wokół napięcia pomiędzy tym, co animalistyczne a elektroniczne, akustyczne i amplifikowane. Do udziału w nagraniach i specjalnych koncertach został zaproszony Chór 441Hz.

Rival Consoles

Ten londyński producent zaprezentuje swoje wysublimowane, eteryczne dźwięki. Artysta bywa porównywany do takich kompozytorów, jak Nils Frahm i Peter Broderick. Podobnie jak oni łączy tradycyjne, akustyczne brzmienia z dźwiękami syntezatorów i komputerów, nadając im duszę i jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Jego koncert na Tauron Nowa Muzyka Katowice będzie pięknym spotkaniem z bardziej wrażliwą stroną elektroniki.

Sarapata

Duet elektroniczny braci Michała i Mateusza, krakowskich producentów i muzyków na co dzień współpracujących z uznanymi polskimi artystami. Łączą w sobie wiele skrajności, ale i doświadczeń zdobytych na różnych biegunach muzycznej wędrówki. Zamiłowanie do harmonii wynieśli z towarzyszenia zespołowi Lor czy Paulinie Przybysz oraz ze współtworzenia w przeszłości własnej formacji SALK. Brzmienie projektu SARAPATA to wypadkowa wielu czynników. Z jednej strony bagaż doświadczeń, z drugiej najbliższe sercu inspiracje, a z trzeciej własna ścieżka, którą wspólnie podążają od lat. Na przekór trendom SARAPATA odkrywają przed słuchaczami brzmienie pełne, barwne i bogate, a co najważniejsze – brzmienie, które nie pozwala spokojnie stać w miejscu. Pod koniec 2021 r. pojawił się pierwszy studyjny album duetu zatytułowany “EP1” i składający się z siedmiu utworów.

SKREAM

Należy do najbardziej cenionych artystów muzyki elektronicznej w Wielkiej Brytanii. Jak sam mówi, będzie podtrzymywał dziedzictwo kultury rave’u do samego końca. Miłość do muzyki zaszczepił w nim jego starszy brat, junglowy DJ Hijak. Skream rozpoczął tworzenie muzyki i didżejowanie jako nastolatek, by szybko stać się jednym z głównych innowatorów rodzącego się dubstepu. Gdy zyskał status pioniera gatunku, zdecydował się na przejście na disco, house i techno. W 2013 roku zamknął swój dubstepowy label Disfigured Dubz, odsłaniając zupełnie nową platformę o nazwie Of Unsound Mind. Wykorzystując nową wytwórnię dostarczył fanom mnóstwo kawałków techno, które obejmują cały wachlarz tekstur – od chropowatych po emocjonalne. Jego niekończąca się kreatywność napędzana jest przez parkiet, czyli miejsce, gdzie leży jego serce i gdzie czuje się jak w domu.

Shards

Dwunastoosobowa grupa wokalna, której liderem jest wokalista, kompozytor i producent Kieran Blunt. Projekt powstał w 2016 roku podczas poszukiwań członków chóru do wspólnego występu z Nilsem Frahmem. Jednorazowa współpraca zaowocowała zaproszeniem do udziału w nagraniu albumu Nilsa Frahma „All Melody”, a później kolejnych propozycji współpracy od takich artystów, jak Michael Price, Masayoshi Fujita, Luke Howard i inni. Grupa Shards prezentuje możliwości ludzkiego głosu w całkowicie nietradycyjny sposób. Zamiast dążyć do płynnych połączeń lub absolutnej precyzji, podkreśla różnice i odkrywa unikalne tekstury. Debiutancki album grupy ukazał się w 2019 roku nakładem Erased Tapes.

Shyness! 

Shyness! wywodzi się z nieśmiałości. Paradoksalnie – chociaż jest to słabość – to artystki zamieniają ją w swoją siłę. Stąd, obok nieśmiałości, przekorny wykrzyknik. Ich muzyka to przede wszystkim połączenie hipnotyzujących wokali. Wszystko w sosie z syntezatorów, bitów, przestrzennych gitar i pianina. To przestrzeń, dym, świt pomieszany z mrokiem. Niezwykłe przenikanie się kilku damskich głosów i wrażliwości. Shyness! zaczęło się od niezobowiązującego spotkania w Poznaniu. W 2015 Iwona Skwarek (Rebeka) zafascynowana projektem Asia i Koty zaprosiła do studia Joannę Bielawską. Celem była jedna wspólna piosenka. Tak po prostu. Muzyczna chemia między nimi była totalna, a każde kolejne spotkanie owocowało nowym utworem. Pod koniec 2019 roku Iwona i Joanna zaprosiły do zespołu gitarzystkę Igę Krzysik oraz młodą producentkę i wokalistkę Julię Pacyńską. Debiutancki album Shyness! ukazał się w sierpniu 2021 roku. Producentką płyty jest Iwona Skwarek.

Sote & Tarik Barri AV

Kompozytor muzyki elektronicznej i artysta dźwiękowy z Teheranu, nazywany czasem „siłą napędową irańskiej sceny”. Jego nagrania publikowały tak uznane wytwórnie, jak Warp, Sub Rosa, Opal Tapes i Morphine Records. Artysta łączy techniki elektroakustyczne i motywy polirytmiczne z tradycyjną muzyką Persji, tworząc unikalne struktury dźwiękowe. Muzyka Sote łączy tysiące lat historii i najnowszą technologię, symfonię i syntezatory, dźwiękową abstrakcję i harmoniczny maksymalizm. Jednoczesne zaangażowanie w sztukę akademicką i muzykę klubową powoduje, że twórczość Sote wymyka się klasyfikacjom gatunkowym. Artysta równie dobrze czuje się w klubach, co w galeriach sztuki. W kooperacji z Tarikiem Barri tworzy audiowizualne światy pełne symbolicznych znaczeń. Mieszkający w Berlinie Tarik Barri używa narzędzi takich jak Max/MSP, Java i Supercollider do realizacji efektownych wizualizacji na żywo dla wielu muzyków odnoszących międzynarodowe sukcesy, takich jak Monolake, Thom Yorke, Paul Jebanasam i Nicolas Jaar.

Szczyl live 

Szczyl to dwudziestoletni reprezentant Gdyni. Pierwszą rozpoznawalność przyniósł mu utwór “Druga dekada”, po którym wziął udział w akcji SBM Starter. Wypuszczane podczas niej debiutanckie single “Banda” i “Toast Toast” świetnie przyjęły się wśród słuchaczy, osiągając milionowe wyświetlenia. Od czasu ich publikacji trwały spekulacje, gdzie artysta wyda debiutancki album. Finalnie Szczyl postawił na Sony Music Entertainment Poland, fundując fanom jeden z ciekawszych transferów na rapowej scenie ostatnich lat. Opublikowany jesienią 2021 roku album „Polska Floryda” został uznany za jeden z najważniejszych debiutów roku.

The Bug

21 lipca 2022 roku zabytkową Walcownię Cynku w Szopienicach wypełni potężny bas, radykalne brzmienia i awangardowe konstrukcje dźwiękowe. Otwarcie festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 uświetni występ brytyjskiego artysty The Bug, któremu towarzyszyć będzie Flowdan.
Kevin Martin, znany lepiej jako The Bug, lubuje się w gargantuicznym basie, koronkowo przyozdobionym mieszanką industrialnego hałasu i ulicznego brudu grime. Dzięki takim albumom, jak „Pressure” z 2003 roku, „London Zoo” z 2008 roku (debiut dla Ninja Tune) oraz „Angels & Devils” z 2014 roku, stał się doskonale rozpoznawalnym muzycznym bytem. Od samego początku kariery The Bug był zjawiskiem wyjątkowo niepokornym, przecierającym szlaki, po których inni artyści boją się stąpać. Twórczy chaos napędzał Kevina Martina przez dwie dekady działalności takich projektów, jak GOD, Techno-Animal, Zonal, czy King Midas Sound. Z chaosu narodził się również album „Fire”, wydany w 2021 roku nakładem Ninja Tune. 14 porywających nagrań wypełnia atmosfera sprzeciwu, gniewu i bombastycznie futurystyczne brzmienie. „Fire” nie pozostawia słuchacza obojętnym. W opinii wielu to niekwestionowany album roku.

The Cinematic Orchestra

Formacja założona przez Jasona Swinscoe, a w ostatnich latach współtworzona także przez długoletniego przyjaciela i współpracownika Dominica Smitha, wypracowała unikalny styl na przecięciu jazzowej melancholii, sugestywności filmowych soundtracków i nowoczesnej elektronicznej produkcji. Od czasu przełomowego debiutu „Motion” zespół sprzedał setki tysięcy płyt, zaś ich najsławniejszą piosenkę „To Build A Home” znają także widzowie takich seriali i filmów jak „Orange Is The New Black” czy „Homeland”. The Cinematic Orchestra mają na koncie także wspaniałe ścieżki dźwiękowe, m.in. do arcydzieła niemego kina „Człowiek z Kamerą” Wiertowa, a także disneyowskiej produkcji „The Crimson Wing”. Swinscoe i Smith współpracują z najwybitniejszymi instrumentalistami, a także znakomitymi głosami muzycznej sceny, takimi jak Fontanella Bass, Patrick Watson, Roots Manuva czy Moses Sumney. Dwaj ostatni pojawią się także, u boku wielu innych gości (m.in. Tawiah, Heidi Vogel, Grey Reverend), na najnowszym albumie legendarnej formacji. Płyta „To Believe” ukazała się w marcu 2022 roku.

TONFA

Na rubieżach dawnych subkultur, na gruzach przestarzałych gatunków, na rumowisku minionego, zachodniego świata TONFA idzie na żywioł. Przy wsparciu ogniowym baterii perkusyjnej, gęsto ciętego skreczu i analogowych wizualizacji, NORMAN i KIERAT robią pokaz – nie na pokaz, nie na rozkaz – odprawiają swoje szamańskie akty – jednocześnie miejskie i magiczne, wsobne i wciągające, poetyckie i generujące pogowanie. Ich kolejne wersy przedzierają się przez jazgot huczących bitów, światła kreślą powidoki na siatkówkach publiki, a gęsto nabijane tempo rozkręca młyn pod sceną. To punk, grime, noise, hardcore, free i jungle w jedną całość zespolone – śmieć-rap; hip-hop roku (bez)pańskiego 2022. Wszystko pamięta, ale za niczym nie tęskni. Patrzy przed się i czeka na każdego, kto udźwignie jego ciężar.

Trupa Trupa

Trupa Trupa to art-rockowy, psychodeliczny zespół post punkowy z Gdańska. Grupę tworzą Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk, Wojtek Juchniewicz i Rafał Wojczal. Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawili się w 2015 roku z albumem „Headache”. Zespół z miejsca zdobył fanów wśród słuchaczy i krytyków, zwłaszcza na świecie. Brytyjski dziennik Guardian napisał później, że „muzyka zespołu to mieszanka zwichrowanych melodii, gęstego instrumentarium i lirycznych eksploracji najciemniejszej strony ludzkiej kondycji”. The Times porównał ich do Sonic Youth, Radiohead i sceny manchesterskiej lat 80. KEXP podkreślał „złowieszcze gitary, surowe rytmy i nawiedzające melodie”, a Pitchfork pisał „Trupa Trupa to rzadki dystopijny zespół post-punkowy, który optymizm i powagę traktuje jako niezbędne mechanizmy przetrwania. Może nie mają idealnej recepty na lepszy świat, ale zapraszają do wspólnego wyobrażenia go sobie”.

W 2017 roku zespół nagrał i wydał album „Jolly New Songs. W 2019 roku legendarna wytwórnia Sub Pop wydała singiel Trupa Trupa „Dream About”. Kolejny albumy grupy ukazały się we wrześniu 2019 roku ( „Of the Sun”). Najnowsza płyta zatytułowana „B FLAT” ukazała się w lutym 2022 roku. Trupa Trupa pojawiła się w line-upach wielu znaczących festiwali na całym świecie, w tym: Primavera Sound, Desert Daze, Rockaway Beach, SXSW i Iceland Airwaves. W czasie pandemii zespół wziął również udział w legendarnej sesji NPR Tiny Desk.

TYMEK/Urbański

Jeden z najpopularniejszych wykonawców nowej fali rapu w Polsce, wyłamujący się z gatunkowych schematów. Od debiutu w 2017 roku jego płyty wielokrotnie osiągały status platynowych i diamentowych oraz rekordowe odtworzenia w serwisach streamingowych. W 2021 roku jako pierwszy artysta wywodzący się z kultury hiphopowej w Polsce otrzymał podwójny diament za przebój „Język Ciała”. Jego ostatnie wydawnictwo to album „Odrodzenie”, nagrany wspólnie z cenionym producentem Urbańskim. Ten ostatni współtworzył wcześniej popularny duet RYSY, ma także na koncie m.in. ścieżkę dźwiękową do filmu „Boże Ciało”. Według artystów album „Odrodzenie” to „opowieść o śmierci rozumianej jako narodziny”, a także „podróż po wcieleniach i możliwość wejścia w nowy etap rozwoju osobistego”.

Wczasy

Duet łączy w swojej muzyce zimną falę z synth popowymi przebojami w stylu lat 80. i 90. Mocne, emocjonalne polskie teksty, przebojowość, autorskie teledyski i żywiołowe koncerty sprawiły, że o Wczasach zrobiło się głośno wśród fanów polskiej muzyki alternatywnej. Debiutancka płyta Wczasów pt. „Zawody” podbiła serca wielu słuchaczy i recenzentów, a przez niektórych odebrana została nawet jako manifest pokoleniowy. Album trafił do różnych zestawień najlepszych polskich płyt 2018 roku. Kolejne wydawnictwo „To wszystko kiedyś minie” spotkało się z równie dobrym przyjęciem i znalazło się w wielu podsumowaniach najlepszych płyt roku 2021, m.in. w plebiscycie Gazety Wyborczej i na Polifonii Bartka Chacińskiego.

Zdechły Osa

Wychowanek wrocławskiego Kosmosu. Twórca, którego nie sposób nazwać ani raperem, ani rockmanem, ani tym bardziej elektronikiem. Z czystym sumieniem można go określić mianem jednego z ciekawszych głosów krajowego podziemia schyłku drugiej dekady XXI wieku. Głosu, który jak żaden inny potrafi ująć przećpanego, depresyjnego ducha obecnych czasów. Zdechły Osa to na koncertach totalna petarda, przy której fani kręcą młyn pod sceną jak na hardcore’owych gigach. W maju 2021 roku ukazał się jego debiutancki album „Sprzedałem Dupe”.

pokaż więcej... zwiń
Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/