Gdańsk Lotos Siesta Festival 2019

Gdańsk Lotos Siesta Festival 2019

Bilety

Dodatkowy koncert Marco Rodriguesa 25 kwietnia - bilety już w sprzedaży!

Koncerty w ramach Siesta Festival 2019 odbędą się w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, w Starym Maneżu oraz w Klubie ParlamentGdańsk Lotos Siesta Festival 2019 bilety już w sprzedaży!

Siesta Festival 2019 koncerty

  • Kandace Springs - 25 kwietnia, Stary Maneż
  • Mayra Andrade - 26 kwietnia, Filharmonia Bałtycka
  • Marcio Faraco - 26 kwietnia, Filharmonia Bałtycka
  • Marco Rodrigues - 25 + 26 + 27 kwietnia, Sala Kameralna Filharmonii Bałtyckiej
  • Lucibela - 27 kwietnia, Filharmonia Bałtycka
  • Ana Moura - 28 kwietnia, Filharmonia Bałtycka
  • Selma Uamusse - 28 kwietnia, Klub Parlament

ANA MOURA

Jeśli artystka fado występuje na stadionie z zespołem The Rolling Stones, gra na festiwalach jazzowych, publicznie adoruje ją Prince i zaprasza na scenę a Herbie Hancock użycza jej swego talentu w studiu nagraniowym, to można założyć, że dziewczyna sobie radzi. Więcej. Album Any Desfado był przez sześć tygodni najlepiej sprzedającą się płytą w Portugalii a przez sto (!) nie schodził z pierwszej dziesiątki najpopularniejszych płyt. Pięciokrotnie pokrył się platyną. Ale to już przeszłość. Nowa płyta: Moura, także produkowana przez słynnego Larry’ego Kleina, wydana u progu grudnia 2015 roku była złota w dniu premiery i stał się jedną z popularniejszych płyt w dziejach muzyki portugalskiej.

 

Uroda modelki nie przeszkadza Anie na scenie. Jej koncerty, co potwierdza DVD zarejestrowane w legendarnym lizbońskim Coliseu, to szczęście nie tylko dla ucha, lecz i wzroku. Ale przede wszystkim głos: zmysłowy, zamglony, rozpoznawalny natychmiast. Gdy idzie się w górę Rua do Carmo w Lizbonie i ze słynnego „zielonego samochodu” płynie muzyka fado, to jeszcze przy placu Rossio człowiek rozpoznaje natychmiast: Moura.

 

Wychowana w muzycznej rodzinie, śpiewała od dziecka. Mając lat czternaście założyła swój pierwszy zespół. Rockowy, ale nawet wtedy, podczas koncertów zawsze przemycała ze dwie pieśni Amalii. Jak to zwykle bywa w szczęśliwych historiach, w barze w podlizbońskim Carcavelos usłyszał Anę gitarzysta Antonio Parreira, wziął za rękę i poprowadził przez najlepsze tawerny fado w mieście. Pieśniarka Maria da Fe była pod tak wielkim urokiem młodziutkiej artystki, że zaoferowała jej stałą współpracę ze swoim „domem fado”: słynnym Senhor Vinho. To był przełom, po którym życie Any nagle przyspieszyło. 

 

Kolejne autorskie albumy tygodniami nie schodziły z list najpopularniejszych płyt, świat zachwycił się zjawiskową dziewczyną na swoich najważniejszych scenach łącznie z paryską Olimpią i nowojorską Carnegie Hall. Obok Marizy to najważniejszy głos fado naszych czasów.

Ana Moura koncert Gdańsk 2019 

LUCIBELA

Powiedzieć, że jest być może najbliższa legendarnej Cesarii, to jednak trochę skrzywdzić tę młodą artystkę. Jej głos, o rzadko spotykanej szlachetności, szerokim paśmie i głębi wyrazu jest  doskonale własny. Choć z drugiej strony sporo w tym porównaniu prawdy. Lucibela, urodzona w niesławnym Tarrafal, gdzie reżim Salazara więził opozycjonistów, wychowana na Wyspach, śpiewa muzykę tradycyjną. Podczas gdy Sara Tavares, Mayra Andrade czy Dino di Santiago flirtują z klubowymi rytmami – Lucibela, niczym Wynton Marsalis w jazzie, dba o przetrwanie źródeł. 

 

Zaczynała w hotelowych barach wysp Sal i Boa Vista, śpiewając piosenki Cesarii, Titiny, Bany. Nieuchronnie, jak wszyscy artyści kabowerdyjscy, chciała sprawdzić się w Lizbonie. Przez kilka lat śpiewała tam z zespołem Nos Raiz (nasze korzenie) pod gołym niebem, na starej przystani przy centralnym placu miasta. Ilekroć brzmiał tam jej głos, tłum gęstniał i nie rozchodził się aż do ostatniej piosenki. Z zespołem nagrała kilka utworów na płytę Conquistador w 2017 roku. Było jednak oczywiste, że talent tej miary potrzebuje światowej ekspozycji. Lucibelę usłyszał nieomylny Jose da Silva, odkrywca Cesarii i właściciel firmy płytowej Lusafrica. Zaprosił ją do studia w Paryżu i znalazł najznakomitszych muzyków na pierwszą autorską płytę. Wkrótce Lucibela pojawiła się na festiwalach i galowych koncertach muzyki kabowerdyjskiej u boku największych – bez wyjątku znanych publiczności Siesta festiwalu – artystów Luzofonii.

 

Nie ulega wątpliwości, że mamy przed sobą jeden z największych talentów dekady. Pierwszy album – Laco Umbilical zwiastuje lata olśnień i wzruszeń. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, mogąc raz jeszcze właśnie w Gdańsku zaprezentować po raz pierwszy w Polsce głos, który wkrótce zachwyci cały świat.

Lucibela koncert Gdańsk  2019

MAYRA ANDRADE

Jak żadna z równie utalentowanych i wielbionych w Sieście koleżanek, Mayra lubi chadzać własnymi ścieżkami. Kosmopolitka, co słychać natychmiast w jej muzyce, gdzie przenika się tak wiele wątków. Urodzona w Hawanie, w rodzinie o afrykańskich korzeniach, wychowała się w Angoli, Senegalu i na Wyspach Zielonego Przylądka. Chętnie nagrywa w studiach Wybrzeża Kości Słoniowej.

 

Mieszkała przez lata w Paryżu i stamtąd rekrutuje muzyków swych kolejnych zespołów. Jej zmysłowy alt w duecie "Alfama" z Pedro Moutinho pozostaje jednym z najpiękniejszych momentów muzycznych w dziejach fado. Po debiutanckiej płycie "Navega", olśniewającej "Storia, Storia”, koncertowej "Studio 105”, skrzącej się od przebojów „Lovely Difficult", gdzie śpiewała także po angielsku i francusku Mayra wraca z nową płytą. Zwiastuje ją rozkosznie bujający, zmysłowo afrykański singiel „Afeto”. Album zapowiadany jest na styczeń. A 26 kwietnia usłyszymy tę muzykę w Polsce po raz pierwszy.

 

Mayra Andrade koncert Gdańsk 2019

MARCIO FARACO

Jakbyśmy mogli, po triumfalnym koncercie Eliane Elias nie powrócić do muzyki brazylijskiej, najwyższej próby? Marcio urodził się w Brazylii, po której podróżował z ojcem żołnierzem, który, jak i my znad ognisk partyzanckich pamiętamy, lubił śpiewać wieczorami tęskne pieśni. 

 

Od dziecka grał na gitarze, już jako nastolatek pisał piosenki i  śpiewał je w Rio de Janeiro.  Podróże zawiodły go ostatecznie do Francji, gdzie został przypadkowo „odkryty”, podczas przyjęcia na jachcie. Wziął gitarę i zaśpiewał. Wśród pań w bikini i panów w smokingach znalazł się producent płytowy. Historia jak z filmu klasy B, ale życie często naśladuje takie scenariusze. 

Jego pierwszy album dla koncernu Universal, Ciranda szybko osiągnął zawrotną jak na debiut w tym gatunku muzyki liczbę 60 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Kolejnych siedem płyt z autorskimi piosenkami wielkiej urody olśniewało entuzjastów muzyki brazylijskiej na całym świecie. 

 

Na ostatniej, Cajueiro, Marcio – mieszkając już we Francji na stałe – wplata wątki paryskie, śpiewa po francusku, zaprasza akordeonistę, kłania się tradycji jazzu „manouche”.  Zmysłowe, nieomal wpół szeptane, ujmujące melodie Faraco to prawdopodobnie najbardziej delikatna i czuła muzyka, jaką kiedykolwiek słyszeliśmy na Siesta Festivalu.

 

Marcio Faraco koncert Gdańsk 2019

KANDACE SPRINGS

Indigo, nowy album być może najważniejszej dziś postaci ujazzowionego soulu (Kandace pojawiła się nawet na okładce Down Beatu!) olśnił wybrednych entuzjastów wielu gatunków. Nad Wisłą z radością odnotowano nawet cytaty z muzyki Chopina wplecione w zmysłowe rytmy artystki.

 

Nie jest łatwo być córką soulowego wokalisty w stolicy muzyki country. Ale tata Kandace, Scat, był na tyle znakomity, by latami współpracować z Arethą Franklin, Donną Summer, i Chaką Khan, więc, jak to się mówi w Nashville: „kładł chleb na stole”. I to on kupił do domu pianino, on puszczał córce płyty Niny Simone. Z tatą nagrała pierwszy album, mając lat siedemnaście. Album leży w szufladzie, nigdy nie wydany, ale dał jej odwagę i wiele nauczył. Dziś w równym stopniu, co soul fascynują ją klasycy muzyki filharmonicznej, Sade i Norah Jones. Ale brzmi już własnym, niepowtarzalnym głosem. Usłyszymy go w preludium do Gdańsk Lotos Siesta festivalu, we czwartek, 25 kwietnia, na scenie Starego Maneżu.

 

Kandace Springs koncert Gdańsk 2019

SELMA UAMUSSE

Siesta Festival gościł wcześniej tylko raz artystkę z Mozambiku, choć w przypadku Marizy jej afrykańskie korzenie nie mają wielkiego wpływu na muzykę. Z tym większą radością prezentujemy nowe objawienie brzmień  kontynentu w kształcie serca. 

 

Selma Uamusse częściowo jedynie przynależy do tak wielbionego w Sieście świata Luzofonii. Śpiewa bowiem głównie w językach changana i chope (portugalski a nawet angielski stanowią ciekawy kontrapunkt dla macierzystych słów artystki). Zaczynała w zespołach soulowych, śpiewała też gospel i jazz.  Ważnym etapem w karierze był też zespół wpół rockowy: Wraygunn. Dopiero na debiutanckiej płycie: „Mati” zdecydowała się zanurzyć we wrzący, zmysłowy gąszcz rytmów swego tropikalnego kraju, czerpiąc garściami z jego bogatej tradycji. Sięgnęła po ludowe instrumenty, wplatając je w klubowe brzmienia. Nie rezygnuje przy tym z dawnej miłości do saksofonów i trąbek, co stwarza nową, rześką jakość. Najważniejszy jednak, co sama podkreśla, jest element afrykańskiej duchowości, po raz pierwszy tak silnie obecny w jej muzyce.

 

Wracamy z radością do festiwalowej tradycji afrykańskich, tanecznych, upojnych nocy na finał Święta Muzyki Szczęśliwej. Klub Parlament ponownie otwiera nam swoje gościnne wnętrza. 

 

Selma Uamusse koncert Gdańsk 2019

MARCO RODRIGUES

Nominowany do Grammy, zwycięzca „Wielkiej Nocy Fado” w lizbońskim Coliseu, utytułowany nagrodą im. Amalii w kategorii „Objawienie”, zaproszony do grona największych fadistów na płytę duetów legendarnego Carlosa do Carmo. Podczas naszych intymnych wieczorów w stwarzanej specjalnie na tę okazję tawernie rzadko mamy okazję gościć postać tak powszechnie wielbioną i docenianą. Marco jednak nie stroni od kameralnych spotkań. W Lizbonie jest szefem artystycznym i głównym pieśniarzem (czasem też gitarzystą) w słynnej Cafe Luso. Ktokolwiek ceni współczesne, wyrafinowane fado podane z ujmującą, wzruszającą prostotą, bez patosu ale z fenomenalną muzykalnością – będzie w te gdańskie wieczory po prostu szczęśliwy. 

 

Marco Rodrigues koncert Gdańsk 2019

 

 

Siesta Festival 2019! Siesta Festival Gdańsk - Ana Moura, Lucibela, Mayra Andrade. Siesta Festival bilety.

 

 

pokaż więcej... zwiń

Gdańsk Lotos Siesta Festival 2019 BILETY

Pokaż listę wydarzeń Pokaż w formie kalendarza
Gdańsk
25.04
czwartek, 19:00
Stary Maneż
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2019 - KANDACE SPRINGS
sprawdzanie dostępności
  od 100 PLN
bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Gdańsk
25.04
czwartek, 22:00
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Noce Fado - Marco Rodrigues
sprawdzanie dostępności
  od 250 PLN
bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Gdańsk
26.04
piątek, 17:00
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2019 - MAYRA ANDRADE
sprawdzanie dostępności
  od 100 PLN
bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Gdańsk
26.04
piątek, 20:00
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2019 - MARCIO FARACO
sprawdzanie dostępności
  od 100 PLN
bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Gdańsk
26.04
piątek, 22:00
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Noce Fado - Marco Rodrigues
sprawdzanie dostępności
  od 250 PLN
bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Gdańsk
27.04
sobota, 17:00
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2019 - LUCIBELA
sprawdzanie dostępności
  od 100 PLN
bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Gdańsk
27.04
sobota, 20:00
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2019 - LUCIBELA
sprawdzanie dostępności
  od 100 PLN
bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Gdańsk
27.04
sobota, 22:00
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Noce Fado - Marco Rodrigues
sprawdzanie dostępności
  od 250 PLN
bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Gdańsk
28.04
niedziela, 19:00
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2019 - ANA MOURA
sprawdzanie dostępności
  od 110 PLN
bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Gdańsk
28.04
niedziela, 22:00
Klub Parlament
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2019 - SELMA UAMUSSE
sprawdzanie dostępności
  od 70 PLN
bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Używamy plików Cookies, aby zapewnić naszym Użytkownikom wygodne korzystanie z naszej strony internetowej oraz aby stale poprawiać jej jakość. Umożliwiamy również instalowanie Cookies przez naszych partnerów biznesowych w ich celach marketingowych. Poprzez odpowiednie ustawienia swojej przeglądarki Użytkownik wyraża zgodę na stosowanie określonych Cookies przez nas lub przez naszych partnerów. Użytkownik może w każdej chwili zmienić ustawienia przeglądarki, dostosowując je do swoich oczekiwań. Zmiana ustawień i cofnięcie zgód na stosowanie Cookies nie wpływa jednak na zgodność z prawem ich stosowania przed dokonaniem zmiany. Szczegółowe informacje znajdziesz w Polityce prywatności dostępnej na stronie https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/